TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Факултети

Професорите бараат да се формира министерство за наука

Факултети - пред: 3 часа

Со молебен посветен на светите браќа Кирил и Методиј со кој чиноначалствуваше Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан почна чествувањето на патронатот на УКИМ како и славењето на Денот на сесловенските просветители 24 Мај.

39 поврзани вести »

Внимавајте! На „WhatsApp“ се шири нова измама!

Факултети - пред: 9 часа

Ако добиете порака на „WhatsApp“ која вели дека треба да ја промените бојата на апликацијата, игнорирајте ја. Станува збор за измама. Страницата која ја испраќа пораката користи кирилични букви за да изгледа како реалната веб страница (шһатѕарр.com).

6 поврзани вести »

Извонреден концерт на кој не му требаше политика

Факултети - пред: 10 часа

Радост на лицата на музичарите на сцена, радост во очите на публиката, барем на тие што беа дојдени за да уживаат во врвно музичко доживување. 21 мај ќе биде датум за паметење во 73-годишното постоење на Македонската филхармонија.

67 поврзани вести »

Тепачки, камења, закани - еве што значи да си снимател во Македонија (ВИДЕО)

Факултети - пред: 13 часа

Минатата сабота почна серијалот епизоди снимени надвор од студио, во рамки на осмата сезона од најпопуларното домашно ток шоу, Еден на Еден. Жаре правеше интервју со никој друг, туку снимателите на неговото шоу, луѓето преполни со интересни анегдоти ...

7 поврзани вести »

Интервју со Крсте Шајноски, универзитетски професор: „Во земја каде државата е клучен бизнисмен нема перспектива за ...

Факултети - пред: 16 часа

Статистичките податоци во земјава покажуваат дека најпогодени од невработеноста се младите, кои многу тешко доаѓаат до работно место. Македонија има една од највисоките стапки на невработеност во регионот, при што деталната статистика покажува дека ...

3 поврзани вести »

Како економијата во Северна Кореја доживеа преродба?

Факултети - пред: 16 часа

( Фото: Profimedia ) Наспроти децениските санкции и изолираноста, економијата во Северна Кореја покажува изненадувачки знаци на живот. Низ градовите ширум земјата се отвориле преку десетина пазари, откако пред пет години државната власта ја презел ...

78 поврзани вести »

Научници откриле можен доказ за постоење паралелни универзуми

Факултети - пред: 16 часа

( Фото: Pixabay ) Нова студија поврзана со едно од најнеобјаснивите места во космосот може да ни го даде првиот доказ дека живееме во мултиверзум . Идејата за „мултиверзум“ подразбира дека бесконечно многу универзуми, вклучувајќи го и овој во кој ...

Видео кое ќе ви ја промени перспективата - Колку е длабок океанот?

Факултети - пред: 16 часа

Кога највисоката точка би се нашла под вода, растојанието меѓу неа и глобалната површина на океанот и понатаму би било поголемо од километар и пол. Фото: Screenshot/YouTube Во океаните, кои содржат доволно вода за да се наполни када со должина од ...

2 поврзани вести »

Околу Земјата постои бариера која е вештачки создадена од човекот

Факултети - пред: 16 часа

Истражувачи на НАСА откриле дека одредени радио комуникации познати како VFL (многу ниски вибрации) можат да комуницираат со честички во вселената, движејќи ги во различни насоки. Фото извор: iflscience.com Познато е дека може да се влијае на ...

Какви групи имаме на Фејсбук: Пуздер ги прават медиумите за јазичните грешки, а секој лесно може да се најде и на ѕидот ...

Факултети - пред: 16 часа

Тргнувајќи од македонскиот синдром дека „не си направил ништо лошо ако не те фатат“ решив да направам група која ќе биде показател за тоа колку многу грешиме во сообраќајот - вели Јане Стефанов, еден од администраторите на фејсбук групата Ѕид на ...

Во име на заборавените девојки

Факултети - пред: 16 часа

Простете ми сите вие кои можеби би се пронашле во овие редови на искреност, ама навистина нешто длабоко ме поттикна да го кажам, пренесам она што подолго време ми тежи, задава многу неодговорени прашања, дилеми во врска со мажите и нивните избори по ...

Психолог објаснува на што го губиме нашето слободно време

Факултети - пред: 16 часа

Ако чувствувате дека немате слободно време, најверојатно и го немате. Барем споредено со периодот пред 10 години. фото извор: Ted/ Screengrab Психологот Адам Алтер од универзитетот во Њу Јорк презентирал три графикони кои го опишуваат просечниот ...

Зошто сѐ помалку деца се раѓаат на југот на Европа?

Факултети - пред: 16 часа

( Фото: Profimedia ) Во просек една петтина од жените родени во седумдесеттите години на минатиот век ќе останат без деца во медитеранска Европа, тренд што не е забележан од Првата светска војна, велат податоците на Витгенштајновиот центар за ...

Угледен германски институт ги детектира точките на напнатост на Балканот

Факултети - пред: 16 часа

( Фото: Britannica ) Балканот сè уште претставува „буре барут“ и подрачје со висок ризик од етнички па дури и меѓудржавни конфликти. Постои многу прецизна бројка: на просторите на поранешна Југославија, постојат 13 подрачја каде постои можност да ...

Децата учат важни животни лекции додека се на лулашка

Факултети - пред: 16 часа

Децата низ игра и во пар, ќе научат повеќе, велат експертите. Лулањето на лулашки во паркот со уште едно другарче е препорачливо од страна на експертите бидејќи на тој начин децата учат да бидат кооперативни, подобро да соработуваат и да бидат ...

Норвешка дополнително ќе го заштитува „трезорот за во случај на апокалипса“

Факултети - пред: 16 часа

Норвешките власти соопштиле дека дополнително ќе ја заштитат „Ноевата арка со билки“, односно светската резерва на семиња од растенија во Свалбард на Арктикот, бидејќи неодамна е оштетена со протекување на вода заради порастот на температурите.

4 поврзани вести »

Убиството кое ја натера Италија конечно да се пресмета со мафијата

Факултети - пред: 16 часа

( Фото: Wikipedia ) Убиството на најпознатиот италијански борец против мафијата, Џовани Фалконе, пред 25 години ја потресе земјата, но истовремено ја поттикна на конечна и сериозна пресметка со мафијата.

9 поврзани вести »

Златни животни правила: заедничката работа ја зголемува веројатноста да се победи

Факултети - пред: 16 часа

Сечиј живот е приказна сама за себе. Не постои упатство или правила според кои треба да го живееме, иако низ историјата многу мудрости останале запаметени да даваат насоки. 1. Правило на репроцитет: пред да судиш за грешките на другите, погледни се ...

Плажата помага луѓето да заборават на дневните проблеми, расправии и предизвици

Факултети - пред: 16 часа

Веројатно е дека Ви е познато чувството на смиреност и релаксација што се добива откако сте поминале еден ден на плажата. Минувањето на времето покрај вода, без разлика дали е езеро, море или океан, многу позитивно делува на луѓето.

Утопија во пракса: Прво кафуле „Задруга“ во Македонија

Факултети - пред: 16 часа

Во старата битолска чаршија, на 24 мај со почеток во 20 часот, со музички настап на Фанк Шуи и Фолтин ќе се отвори првото кафуле-задруга во Македонија. Целта на оваа инцијатива е преку здружување на поединци во форма на задруга, да се креира место, ...

5 поврзани вести »