TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Факултети

Инвестирањето во криптовалути ќе ве збогати - еве како!

Факултети - пред: 10 часа

Фото: Pixabay Можеби мислите дека е предоцна да инвестирате во криптовалути како биткоин, меѓутоа, сега е вистинскиот момент. Криптовалутите неодамна станаа доста популарни, меѓутоа, само мал дел од луѓето (0,1 отсто) успеале да направат пари од нив.

12 поврзани вести »

Светски рекорди во Гинисовата книга што ги држат Македонците

Факултети - пред: 11 часа

Македонците се познати како народ што знае одлично да пее, да готви, да јаде и да пречекува гости. Меѓутоа Гинисовата книга на рекорди открива активност плус во која Македонците го срушиле рекордот.

Настава под отворено небо во Тумба-Маџари

Факултети - пред: 11 часа

Едукација на основците и промоција на културното наследство. Реконструираното неолитско село Тумба во скопската населба Маџари, месецов е полно. Во рамките на есенските ексурзии, редовно го посетуваат учениците од повисоките основни одделенија.

Таен стан на врвот на Ајфеловата кула

Факултети - пред: 11 часа

Најголемите фанови на светот на „Дизни“ се свесни за луксузната соба во замокот на Пепелашка, но дали знаат дека има таен стан на врвот на Ајфеловата кула? Густав Ајфел творецот на кулата, го вметнал овој простор само за себе – за гости не е ...

Моќни реченици кои докажано помагаат за смирување на анксиозни и плашливи деца

Факултети - пред: 11 часа

Доаѓа часот кога треба да се оди на училиште и баш кога мислите дека се е во ред, повторно ги слушате зборовите: „Мамо, јас не сакам да одам на училиште“. Секој ден истата приказна која обично завршува со расправии и солзи.

2 поврзани вести »

Како да откриете дали сте блокирани на „Вацап“ и други тајни на оваа социјална мрежа

Факултети - пред: 11 часа

( Фото: Getty images ) Како да станете невидливи на „Вацап“? Ако не сакате да ве гледаат другите корисници на „Вацап“ на Андроид (вашиот статус, фотографиите или информациите за корисничкиот профил), одете на Menu -> Settings -> Account -> Privacy , ...

Една од најбизарните професии на светот носи заработка до 4.200 евра на ден

Факултети - пред: 11 часа

( Фото: Thinkstock ) Мију Коџима од Јапонија има многу необична професија. Оваа девојка на возраст од 24 години работи за компанијата „Ту ду“ (To Do) која се занимава со чистење на домовите на починатите луѓе. Нивната т.н.

5 поврзани вести »

Приказната на директорот што исплаќаше „минималец“ од 70.000 долари – две години подоцна

Факултети - пред: 11 часа

( Фото: Youtube Printscreen ) Ден Прајс, директор на компанијата „Гревити“ (Gravity) на „Линкдин“ ја сподели својата приказна за експериментот со зголемувањето, односно со изедначувањето на платите.

Мапа на најголемите оптимисти кога се работи за иднината на нивните земји

Факултети - пред: 11 часа

( Фото: Thinkstock ) Тероризам, расизам и пад на животниот стандард – внесуваат доза на песимизам во западните земји. Дали е ист случајот и со другиот дел од светот? „Галуп“ неодамна собра податоци од целиот свет, анализирајќи колку се луѓето ...

Џон Сноу сега знае сѐ - вклучувајќи го и крајот на „Игра на троновите“

Факултети - пред: 11 часа

Популарниот актер Кит Харингтон призна дека заплакал додека го читал сценариото за последната епизода од „Игра на троновите“. Харингтон, кој во серијата го глуми Џон Сноу, вели дека знае сè во врска со крајот на популарната серија. „Плачев на крај.

8 поврзани вести »

Лекции од Амелија Ерхарт: „Никогаш не го прекинувајте некој во правењето на она што вие сте рекле дека не може да биде ...

Факултети - пред: 11 часа

„Дојде време жените да ги преземат машките улоги, дури и она што и за мажите е тешко. Само така ќе може да се изгради сопствената личност и да си дозволите себеси поголема независност и слобода.

Заработувајте до 1,000 долари месечно од дома

Факултети - 21.10.2017

Фото: Pixabay Криптовалутите се децентрализирани дигитални валути што можат да бидат испратени на никого преку интернет. Тие не се поврзани со некоја посебна земја, па не постои централна банка што ги потврдува трансакциите.

12 поврзани вести »

Колку изнесува просечната нето-плата во Македонија за август?

Факултети - 21.10.2017

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во август била 22,912 денари, и е зголемена за 2,8 процента во споредба со претходната година. Според Државниот завод за статистика, зголемувањето се должи на покачувањето на нето-платата во ...

8 поврзани вести »

Знаете ли зошто монетите имаат назабени рабови?

Факултети - 21.10.2017

( Фото: Thinkstock ) Пред појавата на парите, сите плаќања луѓето ги извршувале со таканаречена трампа или стокова размена, но со развојот на човечката цивилизација растела и потребата за размена на добра.

5 поврзани вести »

За сините очи

Факултети - 21.10.2017

Луѓето отсекогаш биле фасцинирани од сините очи, најмногу поради тоа што се ретка појава, но и затоа што луѓето што ги имаат изгледаат како „сонувачи“. Понекогаш се сметаат и за одлика на расизмот, бидејќи поголемиот дел од човештвото има речиси ...

Плетенката на малата Кетрина ќе стане перика за болно дете

Факултети - 21.10.2017

Воопшто не ми беше жал да си ја скратам косата бидејќи знам дека некое детенце што нема коса ќе си добие. Многу сум горда и среќна. Мајка ми еднаш ми покажа едно видео со две деца. Едното беше болно и немаше коса, а другото ја пушташе косата да ...

9 поврзани вести »

Просечните плати по региони во Македонија

Факултети - 21.10.2017

Најмали просечни плати добиваат работниците во Штип, Кочани, Делчево, Виница, Пробиштип и во Берово, иако овој регион статистички бележи економски развој. Скопје, Битола и Прилеп се градовите што најмногу придонесуваат за економијата во земјава, ...

8 поврзани вести »

Денес одлучив да не те чекам повеќе

Факултети - 21.10.2017

( Фото: Pixabay ) Никогаш не помислив дека ќе дојде денот кога ќе бидам сигурна дека сакам да си одам од тебе. Сама си велев дека ќе чекам, дека еден ден ќе се вратиш и ќе продолжиме таму каде што застанавме; кога сè беше преубаво за да биде ...

Пеколот на Земјата

Факултети - 21.10.2017

Режисерот Габриел Чаим како дел од воените сили на Америка стационирани во Рака успеал да сними со неговата „ГоПро“ камера како изгледа конфликтот ...

Каква зима нѐ очекува?

Факултети - 21.10.2017

Американската приватна метеоролошка компанија „AкуВедр“ ја објави сезонската прогноза за Европа. Прогнозата се однесува за декември, јануари и февруари. Северна Европа и делови од Западна Европа на почеток ги очекуваат големи проблеми во форма на ...

4 поврзани вести »