TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Факултети

Преземање на фотографии или авторски текстови како колумни без дозвола од авторот е казниво

Факултети - пред: 10 часа

„Неказнивоста на престапите во онлајн медиумите е евидентна. Причините се различни - инертноста на институциите, неразбирањето на оваа релативно нова сфера, анонимноста на ентитетите, а некогаш штетната заблуда дека за онлајн сферата не важат ...

16 поврзани вести »

Koга возбудата трае АВАНТУРА со Државна лотарија на Македонија продолжува

Факултети - пред: 11 часа

Со задоволство Ве информираме дека веќе од денес , четврток 14.12.2017 година , во продажба е втората серија на инстант лозот АВАНТУРА, која можете да ја побарате во сите продажни места на Државна лотарија на Македонија , со занкот на детелинка.

7 поврзани вести »

Најсилниот македонски бренд Стоби флипс следната година ќе слави 40 години

Факултети - пред: 12 часа

Одбележувањето на 40годишниот јубилеј на познатиот Стоби флипс ќе биде главниот фокус на Витаминка за следната година. Покрај тоа, ќе се работи и на збогатување на асортиманот со нови производи и производни програми, како и инвестиции во ...

8 поврзани вести »

Светската банка ќе го сопре финансирањето за фосилни горива по 2019 година

Факултети - пред: 12 часа

Светската банка со важно објавување на Самитот „Една планета“, повикан од Францускиот претседател Емануел Макрон. Банката, која обезбедува позајмици на земјите во развој за поттик на економскиот раст, најави дека повеќе нема да нуди финансиска ...

Пронајдени крлежи стари 99 милиони години заробени во килибар

Факултети - пред: 12 часа

На многумина им е позната приказната од „Парот Јура“, филм базиран според серија на книги, а режиран од Стивен Спиберг во 90-те. ДНК од комарец заробен во килибар беше користена за да се оживеат диносауруси, а потоа започна хаосот.

Скопје денеска е град со најзагаден воздух во светот

Факултети - пред: 14 часа

Скопје денеска е град со најзагаден воздух во светот. Македонската метропола се најде на врвот на листата според загаденоста на воздухот пред градови како Делхи и Калкута во Индија, Лахор во Пакистан, Улан Батор во Монголија, Ченгду и Пекинг во Кина.

83 поврзани вести »

Први ќе се спасуваат учениците од прво до трето, анализите на МОН потврдија дека наставните програми создаваат ...

Факултети - пред: 18 часа

- Забележана е неусогласеност помеѓу наставните планови и учебниците, а исто така и помеѓу предметите. Чести забелешки имаше околу барањето на учениците да завршат одредени задачи за кои тие не се оспособени или, пак, не им се приспособени на ...

Љубопитноста ја подобрува меморијата

Факултети - пред: 18 часа

Истражувањата покажуваат дека љубопитноста предизвикува среќа и ја лекува пристрасноста. Но, научниците пронашле уште некоја придобивка – љубопитноста ја подобрува меморијата. Колку повеќе сте љубопитни за нешто, толку полесно ќе запаметите што сте ...

НАСА: Новиот остров може да даде увид во развојот на животот на Марс

Факултети - пред: 18 часа

Новиот остров формиран при вулканска ерупција во оддалечениот дел од Пацификот, пред 3 години, може да понуди увид во тоа како се развивал животот на Марс, соопштуваат од НАСА. фотоизвор: YouTube screenshoot Вулканскиот остров Хунга Тонга – Хунга ...

11 поврзани вести »

Српски студент ги открива предрасудите поврзани со Северна Кореја

Факултети - пред: 18 часа

Фото: Printscreen/Youtube Дваесет и петгодишниот Алекса Вуловиќ од Белград, кој живее во Австралија, снимил документарен филм за Северна Кореја, каде што си поминал одлично. Тој неодамна ја посетил најзатворената земја во светот, за која постојат ...

80 поврзани вести »

Вака ќе изгледаат смартфоните на иднината!

Факултети - пред: 18 часа

( Фото: epa ) Предното куќиште на мобилниот телефон се наоѓа меѓу рамката од телефонот и екранот. Многу телефони досега имале „предна маска“ во бела или во црна боја, но се чини дека полека овој дизајн почнува да се отфрла.

5 поврзани вести »

Александар Манасиев, добитник на наградата „Жан Моне“: Новинарот не е новинар ако нема образ и ако ја витка „кичмата“ ...

Факултети - пред: 18 часа

Откривањето на скандалот за над 30 фалсификувани сертификати за странски јазици на Академијата на судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ му го донесе вредното признание Новинарството е „проклета“ професија од која треба да заминеш навреме, ова е ...

8 поврзани вести »

„Чудо“ од филм со многу силни пораки!

Факултети - пред: 18 часа

( Фото: Youtube / Screenshot ) Филмот „Чудо“ (Wonder, 2017) е снимен според истоимениот детски роман од авторката Р. Џ. Палацио, кој беше и бестселер според „Њујорк тајмс“. Сторијата го следи момчето Оги Палман кое, поради ретко генско нарушување, ...

Бугарско бизнис-училиште нуди биткоин-стипендии за студентите

Факултети - пред: 19 часа

Од користење криптовалути во форма на школарина, доделување стипендии, до дизајнирање наставна програма, универзитетската поддршка за биткоини значително се зголеми оваа година. Растечкиот успех и популарноста на биткоинот во 2017 година предизвика ...

29 поврзани вести »

Тврдоглавите живеат подолго!

Факултети - пред: 19 часа

Позитивноста, тврдоглавоста и работната етика може да бидат клучни за подолг животен век, открива едно истражување. Истражувачите ги испитувале нивоата на менталното и физичкото здравје на група Италијанци на возраст од 90 до 101 година и покажале ...

2 поврзани вести »

Петте најважни настани што ќе станат реалност до 2050 година!

Факултети - пред: 19 часа

( Фото: Pixabay ) Не морате да имате екстрасензорни способности за да ја предвидите иднината. Понекогаш е сосема доволно само да ја анализирате сегашноста. „ Брајт сајд “ состави список со настани што ќе станат наша реалност или реалност на новите ...

2 поврзани вести »

Три чекори до вид без диоптрија

Факултети - пред: 19 часа

Декемвриски попуст од 53% на прегледот за ласерска корекција на диоптрија во „Систина Офталмологија“! Количините се ограничени, затоа навреме обезбедете си ваучер. Ако сте кандидат за интервенцијата и ја направите до 31.12.2017, ви следува ...

Овие Монтесори-реченици е пожелно да се користат и дома

Факултети - пред: 19 часа

( Фото: Pixabay ) Монтесори-методата е тешко да се опише со неколку збора. Тоа е филозофија за образованието и развојот на детето која е многу подлабока отколку што изгледа на прв поглед. Всушност, тоа е еден поглед на свет.

„Големината на една нација може да се процени според начинот на кој ги третира животните“

Факултети - пред: 19 часа

„Среќа е топло кученце“ - Чарлс М.Шулц. „Кучињата никогаш не ме касаат. Само луѓето“ - Мерилин Монро. „Ако земеш изгладнето куче и му помогнеш, нема да те касне. Тоа е основната разлика помеѓу кучето и човекот“ - Марк Твејн.

Колку калории содржат алкохолните пијалаци?

Факултети - пред: 19 часа

Дали некогаш сте се запрашале колку калории има во една чаша вино? Има многу повеќе отколку што мислите. Но важно е да знаете дека соодветниот внес на калории е само еден аспект на здрава, балансирана исхрана.

2 поврзани вести »