TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Факултети

Таен стан на врвот на Ајфеловата кула

Факултети - 22.10.2017

Најголемите фанови на светот на „Дизни“ се свесни за луксузната соба во замокот на Пепелашка, но дали знаат дека има таен стан на врвот на Ајфеловата кула? Густав Ајфел творецот на кулата, го вметнал овој простор само за себе – за гости не е ...

Моќни реченици кои докажано помагаат за смирување на анксиозни и плашливи деца

Факултети - 22.10.2017

Доаѓа часот кога треба да се оди на училиште и баш кога мислите дека се е во ред, повторно ги слушате зборовите: „Мамо, јас не сакам да одам на училиште“. Секој ден истата приказна која обично завршува со расправии и солзи.

Како да откриете дали сте блокирани на „Вацап“ и други тајни на оваа социјална мрежа

Факултети - 22.10.2017

( Фото: Getty images ) Како да станете невидливи на „Вацап“? Ако не сакате да ве гледаат другите корисници на „Вацап“ на Андроид (вашиот статус, фотографиите или информациите за корисничкиот профил), одете на Menu -> Settings -> Account -> Privacy , ...

Една од најбизарните професии на светот носи заработка до 4.200 евра на ден

Факултети - 22.10.2017

( Фото: Thinkstock ) Мију Коџима од Јапонија има многу необична професија. Оваа девојка на возраст од 24 години работи за компанијата „Ту ду“ (To Do) која се занимава со чистење на домовите на починатите луѓе. Нивната т.н.

2 поврзани вести »

Приказната на директорот што исплаќаше „минималец“ од 70.000 долари – две години подоцна

Факултети - 22.10.2017

( Фото: Youtube Printscreen ) Ден Прајс, директор на компанијата „Гревити“ (Gravity) на „Линкдин“ ја сподели својата приказна за експериментот со зголемувањето, односно со изедначувањето на платите.

Мапа на најголемите оптимисти кога се работи за иднината на нивните земји

Факултети - 22.10.2017

( Фото: Thinkstock ) Тероризам, расизам и пад на животниот стандард – внесуваат доза на песимизам во западните земји. Дали е ист случајот и со другиот дел од светот? „Галуп“ неодамна собра податоци од целиот свет, анализирајќи колку се луѓето ...

Џон Сноу сега знае сѐ - вклучувајќи го и крајот на „Игра на троновите“

Факултети - 22.10.2017

Популарниот актер Кит Харингтон призна дека заплакал додека го читал сценариото за последната епизода од „Игра на троновите“. Харингтон, кој во серијата го глуми Џон Сноу, вели дека знае сè во врска со крајот на популарната серија. „Плачев на крај.

15 поврзани вести »

Лекции од Амелија Ерхарт: „Никогаш не го прекинувајте некој во правењето на она што вие сте рекле дека не може да биде ...

Факултети - 22.10.2017

„Дојде време жените да ги преземат машките улоги, дури и она што и за мажите е тешко. Само така ќе може да се изгради сопствената личност и да си дозволите себеси поголема независност и слобода.