TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Факултети

И сестрата на Моцарт, Марија Ана, била музички гениј како него - зошто била избришана од историјата?

Факултети - 20.10.2017

Кога луѓето прашуваат зошто имаме особено црна историја, или историја на жените, многумина историчари не можат да го сфатат прашањето сериозно. Меѓутоа, ваквите прашања укажуваат на причината поради која постојат алтернативни или „ревизионистички“ ...

Најдобрите фотографии од дивиот свет за 2017 година

Факултети - 20.10.2017

Фото: John Mullineux Со церемонија во Природонаучниот музеј во Лондон беа објавени резултатите од натпреварот за фотограф на годината, а победничките фотографии се вредни за вашето внимание.

Резултатот кога архитектонски дизајнер се обидува да направи торта

Факултети - 20.10.2017

Фото: Instagram Десертите не само што можат да бидат вкусни туку можат да бидат и естетски одлични. Токму ова го докажува и Динара Каско, која успеа да направи 81 уникатно оформени торти. Погледнете како изгледа нејзиното ремек-дело, а во ...

2 поврзани вести »

Празнична временска прогноза: Од понеделник промена на временската состојба

Факултети - 20.10.2017

Денес е петок, 20 октомври 2017 година, 293-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:45, а ќе зајде во 17:49 часот. Денот ќе трае 11 часа и 04 минути. Ова утро во Македонија преовладува претежно ведро и свежо време со утрински температури кои што ...

90 поврзани вести »