TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Факултети

На која возраст децата најмногу страдаат поради разводот на родителите?

Факултети - 12.12.2017

Разводот на бракот не е нешто што се планира, но ако односот меѓу сопружниците стане премногу тежок, болен и штетен, разводот честопати е единственото решение, дури и кога се комплетно свесни дека таквата ситуација неминовно ќе влијае врз детето.

3 поврзани вести »

Од продавач во супермаркет до најбогат „јутјубер“

Факултети - 12.12.2017

Ден Мидлтон, според „Форбс“, има богатство од 16,5 милиони долари. Од продавач станал јутјубер-гејмер со над 16 милиони следбеници. фото извор: Shutterstock На својот профил тој игра различни игри, меѓу кои „Покемон“, „Супер Марио“ и „Соник“, но ...

Кинески милијардер сака од САД да го смени режимот во Кина!

Факултети - 12.12.2017

Фото: АР Кинескиот милијардер Гуо Венгуи, кој побарал азил во САД откако ги обвинил кинеските функционери за корупција, сака да го „смени режимот“ во Кина и да ја демократизира земјата. „Сакам да се обидам да создадам правна држава, демократија, ...

За вљубениците во филмови и серии - нови трејлери за оваа недела

Факултети - 12.12.2017

За крајот на годината се најавени премиери на нови филмови што со нетрпение се очекуваат во киносалите. Ова се 9 нови трејлери за неделава: 1. „Светот Јура: Паднатото кралство“ Во овој филм се враќа актерот Џеф Голдблум, а тимот што стои зад филмот ...

2 поврзани вести »

„Социјалните медиуми го уништуваат општеството“ - нова критика од поранешен вработен во „Фејсбук“

Факултети - 12.12.2017

Уште еден поранешен извршен директор од „Фејсбук“ зборувал јавно за штетата што ја предизвикува социјалната мрежа врз општествата во светот. Чамат Палихапитија, кој ѝ се приклучил на компанијата во 2007 година и станал заменик-претседател за ...

4 поврзани вести »

Технолошки чуда што би можеле да го променат светот

Факултети - 12.12.2017

Фото: Wikimedia Commons Иднината е многу поблиску отколку што мислите. Кои нови технологии ќе ги видиме за една година? Кои за две? Ви пренесуваме пет големи откритија што, со малку среќа, ќе ни го подобрат светот. 1.

2 поврзани вести »

„Фејсбук“ отстрани добро позната функција

Факултети - 12.12.2017

Фото: Pixabay Без разлика дали сакаме или не, „Фејсбук“ се менува од ден на ден. Неодамна социјалната мрежа го отстрани „Тикер“, полето од десната страна на вашиот „Њуз фид“ во кое пишуваше што вашите пријатели лајкнуваат, коментираат и така натаму.

Дали ги знаете овие тајни кодови за „ајфон“?

Факултети - 12.12.2017

Фото: Reuters Доколку не сте знаеле, постојат тајни кодови на вашиот „ајфон“ што ви овозможуваат интересни и чудни работи. Ви донесуваме седум од нив, познати само на најупатените корисници на паметните телефони на „Епл“.

„Епл“ ја купува апликацијата „Шазам“!

Факултети - 12.12.2017

Фото: Getty Images Компанијата „Епл“ е во завршна фаза на купување на „Шазам“ – апликацијата која овозможува идентификација на песни, филмови и ТВ-емисии, пишува „Техкранч“. Цената моментално изнесува 400 милиони долари, но „Епл“ ќе заштеди извесен ...

9 поврзани вести »

АХВ: Немаме предупредување за небезбедно бебешко млеко и млечни производи на „Лакталис“, се прави контрола и кај ...

Факултети - 12.12.2017

Агенцијата за храна и ветеринарство – АХВ досега нема добиено нотификација преку Системот за брзо предупредување за храна и храна за животни (Rapid Alert System for Food and Feed) на Европската Унија дека на македонскиот пазар се пласирани ...

Ова се најстарите работи на планетата

Факултети - 12.12.2017

Фото: Thinkstock Со собирање и анализа на информации од многубројни научни списанија, но и од различни организации што се занимаваат со собирање податоци и архивистика, е создадена оваа листа со најстари познати работи на светот.

Номинации за „Златен глобус“: Кој филм годинава е доминантен?

Факултети - 12.12.2017

Мрачната бајка „The Shape of Water“ на мексиканскиот режисер Гиљермо дел Торо освои најмногу номинации за филмската награда „Златен глобус“. Филмот доби 7 номинации, вклучувајќи ја и онаа во категоријата најдобра драма.

14 поврзани вести »

Европската аномалија - необичната граница помеѓу Белгија и Холандија

Факултети - 12.12.2017

Фото: Andrew Eames Во тивкиот агол на Северна Европа постои геополитичка аномалија - низ многу згради се наоѓа меѓународна граница. Ова е место каде што едно лице може да биде во истиот кревет со својот партнер, а да спијат во различни земји.

Саудиска Арабија ги отвора кината по повеќе од 35 години!

Факултети - 12.12.2017

Саудиска Арабија ќе дозволи отворање на јавни кина, соопшти министерството за култура и информирање на таа земја. „Како индустриски регулатор, Генералната комисија за аудио-визуелни медиуми започна со процесот на лиценцирање на кината во ...

7 поврзани вести »