TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ владее како полициска хунта

Фокус - тукушто објавено

Владата на СДСM и Зоран Заев спроведе криминални избори и со тоа остави црна трага и голема дамка во историјата на Македонија, соопштија денеска од ВМРО-ДПМНЕ. „Локалните избори на 15-ти октомври ни најмалку не наликуваа на фер, слободни и ...

122 поврзани вести »

Груевски: Некој и даде 20 милиони евра на СДСМ за изборен поткуп

Фокус - пред: 11 часа

СДСМ видоа дека не можат да се мерат со нас и удрија на криминални измами, рече денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски од партискиот митинг во Љубанци. -Во првиот круг видовме како СДСМ организира избори, страв и притисоци на сите страни.

122 поврзани вести »

Неготинчани вознемирени од крвави шприцови на места каде играат деца

Фокус - пред: 13 часа

Дрогата станува се поприсутна во животот на младите во Неготино, мал град кој отсекогаш важел за мирно место за живеење. Во изминативе две недели, граѓани од централното подрачје речиси секое утро забележувале крвави шприцови, празни пакувања од ...

Велешките фотографи порачаа дека немаат намера да им плаќаат на црквите за сликање и снимање

Фокус - пред: 14 часа

Велешкиот еснаф на сниматели и фотографи им плаќа на црквите во градот по 500 денари за снимање и 1.000 денари за фотографирање на венчавките кои се составен дел од свадбените веселби во градот, пишува порталот ДУМА .

25 поврзани вести »

Организаторот Димушевски е надвор од животна опасност, откако беше удрен на трката во Скопје

Фокус - пред: 14 часа

Едно од најголемите имиња во македонскиот автомобилистички спорт Александар Димушевски се чувствува добро и е надвор од животна опасност, по стравичниот инцидент кој денеска се случи на автомобилистичката трка на кружни патеки во Скопје, пишува ...

66 поврзани вести »

Управниот суд почна да ги разгледува тужбите против одлуките на ДИК

Фокус - пред: 16 часа

Судечките совети при Управниот попладнево почнаа да ги разгледуваат тужбите поднесени од партиите против решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата.

25 поврзани вести »

Целосно изгоре училиштето во тетовско Ново Село

Фокус - пред: 16 часа

Во пожар што избувнал денеска попладне целосно изгорело ОУ „11 Октомври“ во тетовско Ново Село 2, информираше портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски. Во пожарот нема повредени. Опожарено е и едно возило што било паркирано во блзина на ...

17 поврзани вести »

(ВИДЕО) Страшна несреќа на автомобилската трка во Скопје

Фокус - пред: 16 часа

Страшна несреќа се случи на кружната автомобилска трка која денеска се одржа во Скопје. Возачот Урош Бркиќ изгуби контола на возилото и со голема брзина удри во еден од организаторите на трката кој стоеше во непосредна близина до патеката.

66 поврзани вести »

Повик за учеството на средношколската едукативна програма „Амбасадори на мирот“

Фокус - пред: 17 часа

People to People International Skopje-Macedonia објави повик за учесници на четвртата генерација од едукативната програма за средношколци „Амбасадори на мирот“. Целта на програмата е да ги поврзе средношколците од Скопје, да ги охрабри да го вложат ...

2 поврзани вести »

Заев: Изборите беа кристално чисти и фер, со изолирани инциденти

Фокус - пред: 18 часа

Изборите беа кристално чисти, фер, слободни, со изолирани инциденти, а тоа го потврдија и меѓународните институции, одговори денеска премиерот Зоран Заев на новинарско прашање за вчерашната изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој ...

77 поврзани вести »

Судии обвинети од СЈО ќе одлучуваат по тужбите за приговорите до ДИК

Фокус - пред: 18 часа

Петтемина судии, обвинети за злоупотреба на службената положба во предметот “Титаник 2“ на СЈО за изборни нерегуларности, ќе одлучуваат за поднесените тужби за првиот круг од локалните избори.

76 поврзани вести »

Трета прес конеференција на ВМРО-ДПМНЕ за да каже дека ќе бара референдум за Договорот со Бугарија

Фокус - пред: 20 часа

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа трета прес конференција во три дена на која ја информира јавноста дека ќе покрене иницијатива за распишување референдум за Договорот со Бугарија. -Граѓаните имаат право и мораат да се произнесат за ваквиот асиметричен ...

30 поврзани вести »

Владина делегација утре ќе положи цвеќе во чест на Денот на ВМРО

Фокус - пред: 20 часа

Владина делегација по повод Денот на македонската револуционерна борба – 23 октомври, утре во 10:30 часот ќе положи венци со свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот Парк во Скопје.

13 поврзани вести »

Кумановец се бори за живот, откако спасил две деца во камион во движење

Фокус - пред: 20 часа

Еден жител на Куманово е тешко повреден, откако вчера се обидел да запре камион во движење во кој бил две десетгодишни деца. Како што информираат од МВР, настанот се случил вчера околу 15:35 часот во кумановската населба Карпош.

27 поврзани вести »

Повредено дете во сообраќајка во Штип

Фокус - пред: 21 часа

Шестгодишно девојче е повредено во сообраќајна несреќа што се случила вчера во Штип. Девојчето се здобило со тешки телесни повреди откако во него удрило патничко возило „Рено“ со штипски регистарски ознаки, управувано од К.Т. (32) од Штип.

22 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: За пет месеци Владата не изгради ништо во Гази Баба

Фокус - пред: 21 часа

Ниту една влада на СДС не изгради ниту еден проект за Гази Баба, обвинија денеска од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „За 5 месеци владата на Зоран Заев нема ниту еден предвиден или изграден проект за Гази Баба, за илустрација градоначалникот Тони ...

77 поврзани вести »

Заев на „Тортијада“ во организација на лица со инвалидитет: Животот е полесен кога си помагаме

Фокус - пред: 21 часа

Премиерот Зоран Заев синоќа се обрати на 20. „Тортијада 2017“ што се одржа во Банско, во организација на Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Струмица. Како што соопшти владината прес-служба, Заев им ветил поддршка на членовите ...

14 поврзани вести »

МВР: Прислушување се врши само легално со наредба од ОЈО

Фокус - пред: 21 часа

Во Министерството за внатрешни работи следењето на комуникациите се одвива исклучиво согласно процедурата пропишана во постојните законски и подзаконски акти, велат од МВР за НОВА ТВ по вчерашното обвинување на лидерот на опозицијата, Никола ...

13 поврзани вести »

Малчески за „Фокус“: Груевски повторно лаже за да се спаси од одговорност

Фокус - пред: 22 часа

Самоил Малчески во изјава за „Фокус“ го коментира вчерашното интервју на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и неговата изјава да го уапсат него, само да ги остават на мира граѓаните кои влегоа во Собранието на 27 април.

13 поврзани вести »

АМСМ: Нема подолги задржувања на граничните премини

Фокус - пред: 23 часа

На граничните премини попладнево нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Нема чекања ниту кај Деве Баир на македонско-грчката граница каде претпладнево поради зголемена фреквенција на возила, се чекаше до 60 минути, соопшти АМСМ.

30 поврзани вести »