TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

Груевски: ОБСЕ замижуваше пред изборните нерегуларности, амбасадорите не сакаа да реагираат

Фокус - пред: 9 часа

Никола Груевски во вечерашното интервју на Алфа се пожали дека ОБСЕ/ОДИХР замижувале пред наводните изборни нерегуларности, но и откри дека барал помош од странските амбасадори, иако пред неколку месеци им порача да не се мешаат во внатрешните ...

Груевски ќе се жртвува за насилниците од 27 април: Нека ме уапсат мене и раководството на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - пред: 10 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вечерва во интервју на Алфа прво се огради од насилниците кои упаднаа во Собранието на крвавиот четврток и рече дека ниту ги организирал, ниту ги повикал да влезат во Собранието, а потоа се понуди да биде ...

9 поврзани вести »

Груевски: МВР го прислушува раководството на ВМРО-ДПМНЕ и УБК има отворено досие за нас

Фокус - пред: 10 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во вечерашното интервју на Алфа рече дека имале информација дека стотина луѓе од ВМРО-ДПМНЕ се прислушувани. -Имаме информација дека целото раковоство на ВМРО-ДПМНЕ е прислушувани. Тоа е организирано.

83 поврзани вести »

Груевски: Не бегам од одговорност, ама за тоа ќе се дискутира по изборите

Фокус - пред: 10 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вечерва е гостин на телевизија Алфа, каде дојде со повеќе од половина час задоцнување. Зборуваше дека изборниот резултат се должи на притисоци и поткуп од СДСМ, а второстепено на тоа што ВМРО-ДПМНЕ се обидела ...

83 поврзани вести »

Заев: Ние сме левичари, ќе донесеме Закон за бенефициран стаж на рударите

Фокус - пред: 12 часа

Наредната година го носиме законот со кој ќе се регулира бенефицираниот стаж на рударите, затоа што сме левичари и го почитуваме работникот, а рударот е врв на работникот, изјави денеска премиерот Зоран Заев на митингот во Македонска Каменица.

17 поврзани вести »

Тортевски: Депортацијата на Грујевски и Бошковски ќе се случи брзо

Фокус - пред: 12 часа

Грција е добро запозната со обиненијата за Грујевски и Бошкоски. Депортацијата во Македонија ќе се случи брзо, предвидува во интервју за телевизија 24 , адвокатот, Александар Тортевски. – Во случајот проблемот се комплицира затоа што Грујевски и ...

166 поврзани вести »

„Но пасаран“ по 137ми пат протестираше за некористење, а плаќање парно

Фокус - пред: 13 часа

Граѓанското здружение „Но пасаран“ денеска по 137ми пат протестираше против одлуката да плаќаат извесна сума, и покрај тоа што се исклучени од системот за парно греење. Тие пред Регулаторната комисија бараа обесштетување и велат дека нема да се ...

8 поврзани вести »

Заев: Очекувам уште неколку пратеници да се придружат на парламентарното мнозинство

Фокус - пред: 15 часа

Премиерот Зоран Заев денеска рече дека парламентарното мнозинство нема да се намалува, туку напротив, ќе се зголемува. Заев вели дека парламентарното мнозинство ќе зајакнува бидејќи, како што рече, има многу демократи и чесни луѓе од опозицијата, ...

51 поврзани вести »

ВМРО-НП во вториот круг во Штип го поддржа Бочварски

Фокус - пред: 15 часа

Никола Тасев член на Извршниот комитет на ВМРО-НП денеска на прес конференција соопшти дека неговата партија во вториот изборен круг на локалните избори својата поддршка ја дава на кандидатот за градоначалник на СДСМ за Општина Штип, Благој ...

49 поврзани вести »

Спасовски: Обрзани сме да и создадеме услови на нашата полиција

Фокус - пред: 16 часа

Денеска во касарната Илинден во Скопје се одржа заедничка вежба на Единицата за специјални задачи и на Одделот за заштита на определени личности и објекти при Министертвото за внатрешни работи насловена како – “ВИП-2017“.

34 поврзани вести »

Владиката Агатангел не сакаше да одговори за арачот за снимање во црквите, ни посака здравје од Господ

Фокус - пред: 16 часа

Во јавноста денеска стана актуелно дека црквите од Повардарската епархија почнале да наплаќаат за фотографирање и снимање на венчавки и крштевки. Оваа нова давачка е наменета за фотографите: 500 денари за фотографиите пред црквата и 1.500 денари за ...

27 поврзани вести »

Бранителот Граороски: Квазибранителот Тарчуловски нека дојде на ТВ дуел со мене

Фокус - пред: 17 часа

Бранителот од 2001 година, Зоран Граороски, во отворено писмо објавено на сајтот Поглед, го повика Јохан Тарчуловски на ТВ дуел и го нараче квазибранител и дволичен. „Ги замолувам бранителите од 2001 год да не се потценуваат самите себеси и очекувам ...

14 поврзани вести »

Делчев: Во полициската станица Стење не е инвестирано од 1992 година

Фокус - пред: 17 часа

Полициската станица и граничниот премин Стење се во многу лоша состојба и во нив не инвестирано од 1992 година, рече денеска на прес конференција претседателот на Независниот полициски синдикат, Гоце Делчев.

14 поврзани вести »

ДОМ бара од Владата итно затворање на Казандол

Фокус - пред: 17 часа

ДОМ денека побара итно затворање на рудникот Казандол од страна на Владата, поради прекршување на договорот за концесија и прекршување на процедурата за нејзино добивање во повеќе сегменти.

9 поврзани вести »

Го претепале зашто еден од нив вознемирувал по телефон

Фокус - пред: 18 часа

Жител на село Добарце тетовско бил претепан од група на паркинг плац пред трговскиот центр „Ремол“ под изговор дека вознемирувал по телефон еден од нив, информираа од МВР. Според полицијата, Н.З.

9 поврзани вести »

Претепан Турчин во Скопје поради расправија за девојка

Фокус - пред: 18 часа

Дваесет и петгодишниот Р.Џ.Ј. од Турција, со привремено сместување во Скопје, ноќеска бил нападнат од страна на 10 непознати лица, државјани на Турција, на Кеј 13-ти Ноември. Според полицијата, физичкиот напад бил извршен поради претходна расправија ...

16 поврзани вести »

УЈП продава запленети автомобили, станови и машини

Фокус - пред: 19 часа

Управата за јавни приходи објави повик за аукција за продажба на запленети автомобили, станови, градежни земјишта и деловни објекти. УЈП продава работи кои се запленети од даночните обврзници со неподмирени долгови.

8 поврзани вести »

Досега никој не поднел тужба до Управен за одбиените жалби од ДИК

Фокус - пред: 19 часа

До денеска во 12 часот нема поднесено тужби од партиите против одлуките на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, потврдија за МИА од Управниот суд.

51 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ полнеше кутии со „бугарски воз“

Фокус - пред: 19 часа

Целата изборна кампања помина во светло на изборен поткуп, уцена и закани врз гласачите, додека во текот на изборниот ден беше спроведен т.н. бугарски воз, со што кутиите беа полнети со гласачки ливчиња однапред заокружени за СДС, тврдат денеска од ...

54 поврзани вести »

Тајната соба на Димитриев во Владата се уште мистерија

Фокус - пред: 20 часа

Во Владата на Република Македонија постои тајна соба во кабинетот на поранешниот премиер Емил Димитриев, која е мистерија за актуелната власт и пет месеци по падот на претходниот владин состав на чело со ВМРО-ДПМНЕ, пишува СДК.

4 поврзани вести »