TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

Одреден притвор за тројцата новоосмничени за обид за убиство на Села

Фокус - пред: 17 часа

Судија на претходна постапка одреди мерка притвор за двете лица кои вчера беа препозаени од граѓаните и уапсени под сомнение дека за сторено кривично дело Убиство во обид сторено во соизвршителство врз пратеникот Зијадин Села.

79 поврзани вести »

Уапсени бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски

Фокус - пред: 17 часа

Полицијата вечерва ги уапси Горан Грујовски и Никола Бошковски, дознава тв 24 неофицијално од свои извори. Според сознанијата, двајцата се уапсени во Солун, а информацијата засега МВР не ја ...

150 поврзани вести »

Морбидна снимка: Граѓанин вчера го „погреба“ Илчо Захариев

Фокус - пред: 17 часа

Морбидно започнува вториот дел од кампањата за локалните избори во Штип, а протагонисти се симпатизери на СДСМ. Имено, лице со име Сафет Али вчера организираше погреб на градоначалникот Илчо Захариев, пренесува ТВ Стар.

11 поврзани вести »

Шилегов: За одлуките за Скопје 2014 консултација со стручната јавност, моето мислење не е релевантно

Фокус - пред: 18 часа

Новоизбраниот градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов, вечерва во гостување на телевизија Телма рече дека проектот Скопје 2014 има два аспекта: криминален и естетски. Но, додава дека неговото лично мислење не е релевантно колку што е мислењето ...

8 поврзани вести »

Кривичниот суд ги прифати обвиненијата за „Труст“ и „Тотал“, судењето на Кочан на седми ноември

Фокус - пред: 19 часа

Кривичниот суд ги прифатил обвиненијата за предметите „Труст“ и „Тотал“, а Специјалното јавно обвинителство денеска го примило известувањето. Во предметот „Труст“ што го отвори СЈО првоосомничен е бизнисменот Сеат Кочан.

24 поврзани вести »

Обвинителството истражува 140 мобилни телефони за поврзаност на крвавиот четвртокот

Фокус - пред: 20 часа

Обвинителството за организиран криминал се обидува да ги лоцира сопствениците на стотици мобилни телефони поврзани со крвавиот четврток. Вмрежени се 140 телефонски броеви и преку нивна детална анализа се бара евентуално докажување поврзаност на ...

4 поврзани вести »

Одреден притвор за педофилот кој силуваше 11-годишно девојче во Пробиштип

Фокус - пред: 21 часа

25 годишниот педофил од Пробиштип денеска доби 25 дневен притвор за сторено кривично дело полов напад врз 11 годишно девојче од Пробиштип. Случајот во полиција го пријавил пред 3 дена нејзиниот татко откако во мобилниот телефон на малолетната ќерка ...

25 поврзани вести »

Панчевски: Не е точно дека има истрага за Панчевски

Фокус - пред: 21 часа

Поранешниот претседател на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски вечерва е гостин во Топ тема и повторно за себе зборува во трето лице еднина. Тој демантира дека е под истрага на СЈО. -Не е точно дека се врши истрага за Владимир Панчевски.

24 поврзани вести »

Реформаторите во Брисел се сретнаа со известувачите за Македонија, со европратеници и со Фуере

Фокус - пред: 22 часа

Претставниците на Внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров беа на работни состаноци во Брисел, каде што остварија средби во Европскиот Парламент и во Европската ...

22 поврзани вести »

МВР: Велосипедистот е пуштен на домашно лекување

Фокус - пред: 22 часа

Министерството за внатрешни работи потврди дека на семафорот пред ЕУ инфо центарот се случи сообраќајна несреќа меѓу полициско возило „Шкода Јети“ управувано полициски службеник и велосипедист. „При незгодата велосипедистот В.Р.

36 поврзани вести »

Семејството на Јохан примало по 5.000 евра од државата, Тарчуловска тврди дека парите се трошеле за сместување и пат во ...

Фокус - пред: 22 часа

Откако денес во некои портали беше објавен документ, според кој сопругата на Јохан Тарчуловски, кандидат за градоначалник на Кисела Вода од ВМРО ДПМНЕ и поранешен Хашки затвореник, добивала по 5.000 евра месечно од државата, во времето додека тој ...

17 поврзани вести »

Побаран притвор за тројцата вчера уапсени, се сомничат за обид за убиство на Села

Фокус - пред: 23 часа

Основното јавно обвинителство попладнево соопшти дека побарало притвор за три нови лица кои се сомничат за убиство во обид врз пратеникот Зијадин Села. Станува збор за трите лица кои вчера ги пријавија граѓаните по препознавањето дека биле учесници ...

79 поврзани вести »

Јакимовски: На секретарот на Општината му заврши мандатот

Фокус - пред: 1 ден

Со денот на престанување на мандатот на градоначалникот на општината, престанува и мандатот на секретарот, соопштуваат од Општина Карпош, по информациите дека првиот административец на Стевчо Јакимовски поднел оставка пред да му заврши мандатот.

39 поврзани вести »

Ѓорчев: Извештајот на ОБСЕ е замижување на нерегуларностите, се крие убиство на учесник во изборниот процес

Фокус - пред: 1 ден

Извештајот на ОБСЕ/ОДИХР е необјективен и не ја одразува фактичката состојба на изборниот процес, вклучувајќи го и денот на гласањето. Извештајот на ОБСЕ/ОДИХР повеќе е замижување и перење на сите нерегуларности, отколку изнесување на виделина и ...

84 поврзани вести »

СДСМ: Не смее да има амнестија за оние кои се обидоа да убиваат пратеници, ВМРО-ДПМНЕ докажа дека стои зад крвавиот ...

Фокус - 18.10.2017

Со барањето амнестија за лицата кои на 27 април извршија или беа помагачи на терористичкото загрозување на уставниот поредок и безбедност, ВМРО-ДПМНЕ докажа дека токму тие ги нарачале и стојат зад насилствата на крвавиот четврток кога се случи ...

29 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ бара итно ослободување и помилување на учесниците во „крвавиот четврток“

Фокус - 18.10.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ бара итно и неодложно ослободување и амнестирање на „сите лица кои извршиле одредени законски прекршувања во инцидентите пред и во Собранието на 27 април 2017 година“.

43 поврзани вести »

Тешка сообраќајна несреќа, телото на починатиот е заглавено, ќе интервенира пожарна

Фокус - 18.10.2017

Тешка сообраќајна несреќа се случи пред околу еден час на патниот правец Градско-Прилеп, на Плетвар, при што еден од возачите го загуби животот. Според информациите од полицијата во сообраќајката учествувале две возила, „аскона“ без регистерски ...

53 поврзани вести »

Го претепале бидејќи им укажувал да возат внимателно на крстосницата каде настрадал неговиот син

Фокус - 18.10.2017

Четири непознати лица во понеделникот околу 16.20 часот физички го нападнале 46-годишниот Г.В. од Скопје. Го удирале со тупаници и клоци по телото, а едно од нив се обидело да го нападне со нож, но не успеало. Г.В.

14 поврзани вести »

Јовановски: Анализата ќе покаже дали Груевски ќе си оди и каде загубивме 120.000 гласови

Фокус - 18.10.2017

Анализите што ќе ги направиме по завршувањето на изборите ќе покажат дали лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ќе си поднесе оставка, изјави денеска пратеникот од оваа партија Крсто Јовановски. -Изборите се уште траат и по тоа ќе следува темелна анализа и ќе се ...

84 поврзани вести »

Киднапирал девојка преправајќи се дека е инспектор од МВР и ја држел цел ден во хотел на Водно

Фокус - 18.10.2017

Против тројца скопјани на возраст од 31 и 33 години е поднесена кривична пријава под сомнение дека сториле кривично дело „противправно лишување од слобода“. Б.П. Т.П. и А.Б. на 12-ти мај годинава грабнале девојка на улицата „Борис Трајковски“ пред ...

11 поврзани вести »