TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

Заев и Рама утре на заедничка владина седница во Поградец, ќе го посетат и Пустец

Фокус - пред: 23 часа

Утре ќе биде одржана заедничката меѓувладина седница на претставници на владите на Република Македонија и на Република Албанија во Поградец, Албанија. На заедничката меѓувладина седница ќе се разговара на повеќе теми за унапредување на билатералната ...

88 поврзани вести »

Кривична пријава за Љупче Златев поради поттикнување труење на животни

Фокус - пред: 1 ден

Асоцијацијата на активисти за права на животните денеска поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против Љупчо Златев поради поттикнување труење на животни. -Новинарот кој во два наврати (на Фејсбук и на емисијата на ТВ Нова) ...

Петрле: Постигнат е напредок помеѓу Скопје и Атина

Фокус - 14.12.2017

Постигнат е напредок во областа за градење доверба помеѓу Атина и Скопје, оценува пратеникот од Европскиот Парламент и претседател на Делегацијата на ЕП на Мешовитиот парламетарен комитет Република Македонија – Европска Унија, Алојз Петерле во ...

Заев се сретна со заменик претседателката на Бугарија

Фокус - 14.12.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска ја прими во посета заменик претседателката на Република Бугарија, Илијана Јотова. Премиерот Заев на средбата на која присуствуваше и министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетеност и транспарентност, Роберт ...

67 поврзани вести »

Џафери: Утре ќе ги констатираме оставките на двајцата пратеници, мнозинството не е загрозено

Фокус - 14.12.2017

Утре на почетокот на парламентарната седница ќе се констатираат оставките на двајца пратеници од мнозинството, Васко Ковачевски и Стево Пендаровски. Ковачевски изјави дека ќе биде прв човек на “РЕК Битола”, а Пендаровски беше избран за Национален ...

67 поврзани вести »

Времето на копи-пејст новинарството мора да заврши, ССНМ најавува правна заштита

Фокус - 14.12.2017

Со правна помош и застапување на суд, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници од јануари 2018 година ќе влезе во одбрана на авторските права кај вработените во медиуми. Од ССНМ велат дека авторот има право на надомест и заштита на ...

Кривична против двајца директори на училишта во Битола

Фокус - 14.12.2017

Нов случај на малверзации со школскиот превоз во Битола. Секторот за внатрешни работи поднесе кривична пријава против В.Т. кој како директор го оштетил буџетот на средното училиште „Таки Даскало“. Според пријавата В.Т.

13 поврзани вести »

Четири кучиња нападнаа жена во Илинден, ја гризнале за грб и ја влечеле по земја

Фокус - 14.12.2017

38-годишна жена од населба Илинден се здоби со тешки телесни повреди откако вчера изутриината била нападната од четири кучиња скитници, соопштуваат од Министерството за внатрешни работи. Настанот се случил околу 07.30 на улицата со број 19 во ...

79 поврзани вести »

Богдановиќ и општински службеници од своја плата ќе ги наградуваат оние што ќе пријават расфрлан отров

Фокус - 14.12.2017

Во акциите на Општина Центар и полицијата до сега е пронајден отров наменет за кучиња скитници во месо и во приготвена храна од ресторани на неколку локации. Расфрлан отров е пронајден кај Клубот на новинари во близина на Соборниот храм, во ...

Груевски им порача на кандидатите за негови наследници да не го злоупотребуваат неговото име

Фокус - 14.12.2017

Актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, му се обрати на членството на партијата и на канидатите за негови наследници за да им порача изборот за нов претседател да се одвива на демократски начин, без закани, уцени и заплашувања.

39 поврзани вести »

Васко Ковачевски нов директор на РЕК Битола

Фокус - 14.12.2017

Пратеникот на СДСМ, Васко Ковачевски, ќе биде нов директор на Рударско-енергетскиот комбинат Битола. Неговата оставка од пратеничката функција ќе биде констатирана на почетокот на утрешната собраниска седница.

67 поврзани вести »

Заев и Ахмети се договориле за владиниот состав

Фокус - 14.12.2017

Завршени се разговорите меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ во врска со владиниот состав, потврди денеска пратеникот на ДУИ, Артан Груби, но не кажа повеќе детали што се договориле двајцата лидери.

Мицковки собрал потписи за кандидатура на конгресот на ВМРО, дел од ветераните го поддржуваат да биде нов лидер

Фокус - 14.12.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ ги собрал потребните потписи за кандидатура за нов партиски лидер на претстојниот конрес на 22 и 23 декември во Валандово, потврди за Фокус Мане Јаковлески од партиската Унија на ветерани, кој веќе му ја дал ...

39 поврзани вести »

Мерки за почист воздух: Од јануари прочистувачи на воздух во училниците

Фокус - 14.12.2017

Петре Шилегов, градоначалникот на Град Скопје, денеска најави дека се очекува во текот на јануари дел од средните училишта да бидат со прочистувачи на воздух во училниците со што училиштата би биле поздрава средина за децата.

23 поврзани вести »

Маријан Ефремов пред месец дена излегол од „Идризово“, добил прекин на казната заради лекување

Фокус - 14.12.2017

Маријан Ефремов , првообвинет во случајот „Шпион“ пред еден месец излегол од затворот „Идризово“, каде што издржуваше 10,6 годишна казна. Според информации на „Фокус“, Ефремов добил прекин на казната заради лекување.

31 поврзани вести »

Попсимонова размислува дали да се повлече од Одборот за акредитација и евалуација

Фокус - 14.12.2017

Универзитетската професорка Гордана Попсимонова размислува да поднесе оставка од Одборот за акредитација и евалуација на високото образование, бидејќи, според неа, овој орган претставува отворена врата за корупција и лични поткусурувања.

Ибраимовски ја напушта министерската функција, ќе биде пратеник

Фокус - 14.12.2017

Министерот без ресор Самка Ибраимовски задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите во Македонија, ќе ја напушти министерската функција и ќе биде пратник во Собранието, соопштија од неговиот кабинет.

48 поврзани вести »

ФОТО Само на Водно се дише, Скопје се изгуби под маглата

Фокус - 14.12.2017

Фотографија која е снимена утринава од Водно ја покажува загаденоста и маглата која го покри Скопје. Градот не се гледа од густината на маглата и смогот во кој се гушат скопјани. Од друга страна, само на Водно може да се дише.

121 поврзани вести »

Петиција Дејан Ставриќ за министер за здравство

Фокус - 14.12.2017

Граѓани и даваат поддршка на интернет петицијата која го предлага офтамологот и поранешен претседател на синдикатот на лекарите, Дејан Ставриќ, за министер за здравство. Петицијата ја оформи новинарот, Зоран Божиновкси, и веќе доби над петстотини ...

ВМРО-ДПМНЕ: Сопругата на членот на ДИК од СДСМ Милев му купува време на Заев во судот

Фокус - 14.12.2017

Одлуките на Апелација со кои се потврдуваат притворите на десетината затворени македонски патриоти се класичен пример за политички прогон преку монтирани судски случаи, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

35 поврзани вести »