TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

Убиена е новинарката која го обвини малтешкиот премиер за корупција, и поставиле бомба под автомобилот

Фокус - 17.10.2017

Малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција загина денеска во експлозија на автомобил, кратко време откако во својот последен блог ја опиша политичката ситуација на Малта како „очајна“, обвинувајќи ја Владата за корупција.

64 поврзани вести »

Поранешниот сдсмовец и сегашен пратеник Саздовски ја напушти ГРОМ

Фокус - 16.10.2017

Гром на Стевчо Јакимовски остана само со еден пратеник во Собрание на РМ, откако и официјално, Чедомир Саздовски ја напушти партијата, пренесе сајтот Актуелно. Претседателот на Собрание, Талат Џафери , официјално потврдил за Канал5, дека добил такво ...

Пандов: ВМРО-ДПМНЕ е губитник на изборите, сега луѓето вртат глава од мене

Фокус - 16.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ доживеа пораз на локалните избори, што мене крајно непријатно ме изненади и не очекував да се случи, рече Александар Пандов вечерва на „Само вистина“ на Канал 5. -СДСМ го има истиот резултат од последните избори, а ВМРО-ДПНЕ изгуби ...

116 поврзани вести »

ТМРО се сомнева во изборите, поднесе 675 приговори

Фокус - 16.10.2017

Политичката партија ТМРО вечерва до Општинските изборни комисии и градот Скопје, поднела приговори за сите 675 избирачки места на територија на Скопје . -ТМРО има сомнеж во веродостојноста на изборните резултати со оглед на електронскиот начин на ...

106 поврзани вести »

Официјално: Шилегов со 40.000 гласови повеќе од Трајановски стана градоначалник на Скопје

Фокус - 16.10.2017

Предмалку ДИК на својата веб страница ги објави сто отсто преброените гласачки места во Скопје, според кои Петре Шилегов од СДСМ победи во првиот круг и стана градоначалник на Скопје. Шилегов освои 50,32 отсто или 141.119 гласови.

28 поврзани вести »

Булц: Европската комисија ги цени и ќе продолжи да ги поддржува напорите на Владата за зајакнување на регионалната ...

Фокус - 16.10.2017

Премиерот Зоран Заев, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, и министрите за надворешни работи, Никола Димитров, и за транспорт и врски, Горан Сугарески, попладнево се сретна со комесарката за транспорт на Европската ...

Ѓорѓиевски му честиташе на Димитриевски, но и заклучи дека граѓаните не ја препознале неговата визија

Фокус - 16.10.2017

Кандидатот за градоначалник за Куманово од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Ѓорѓиевски, денеска на прес конференција се заблагодари на граѓаните кои гласаа на овие избори и кои со својот глас одлучиле во каков град и држава сакаат да живеат и му честиташе на ...

Богоев за „Фокус“: На почеткот на кампањата не очекував волку голема разлика во гласови

Фокус - 16.10.2017

Новиот градоначалник на општина Карпош, Стефан Богоев, во изјава за „Фокус“ вели дека на почетокот на кампањата не очекувал дека ќе победи со волку голема разлика во гласови во однос на неговиот противкандидат, Стевче Јакимовски.

СДСМ Карпош го осуди насилството пред штабот на ГРОМ

Фокус - 16.10.2017

СДСМ Карпош го осуди насилството и синоќешниот инцидент пред штабот на политичката партија ГРОМ. -Очекуваме надлежните институции во најкус рок да го расчистат случајот до крај и сите виновници да бидат изнесени пред лицето на правдата согласно ...

32 поврзани вести »

СДСМ освои 38 општини во прв круг, ВМРО-ДПМНЕ три

Фокус - 16.10.2017

Според преелеминарните резултати од Државната изборна комисија СДСМ во прв круг доби градоначалници во 37 општини и во град Скопје. ВМРО-ДПМНЕ пак, во првиот круг успеа да освои три општини.

68 поврзани вести »

Пенков од ВМРО-ДПМНЕ одржа прес за да му честита на Делков од СДСМ

Фокус - 16.10.2017

Кандидатот за градоначалник на Неготино од ВМРО-ДПМНЕ, Златко Пенков денеска одржа прес конференција на која му честиташе на својот противкандидат од СДСМ, Тони Делков за победата на изборите во Неготино во првиот круг.

Чичаковски: Конечни резултати ќе има по истекот на роковите за жалби

Фокус - 16.10.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, на денешната последна прес конференција рече дека се уште официјално не може да се каже во колку општини изборите се завршени, а во колку ќе треба да се гласа во вториот круг.

35 поврзани вести »

Во Могила, Ранковце, Брвеница и Чучер Сандево најмногу гласови освоија независни кандидати за градоначалници

Фокус - 16.10.2017

На овие локални избори се кандидираа независни кандидати за градоначалници во многу општини, но само 4 од нив освоија најмногу гласови во своите општини во првиот изборен круг. Една од нив е Могила, каде независниот кандидат за градоначалник Стево ...

68 поврзани вести »