TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Gol.mk

Драгон и Тиверија со победи се „наострија“ за дербито за врвот

Gol.mk - пред: 1 ден

Екипите на Драгон и Тиверија Струмица и по осум кола имаат максимален учинок во Првата женска фудбалска лига, но во наредното коло некој ќе мора да „падне“, затоа што двете играат еден против друг.

2 поврзани вести »

Зоран Драгиќ раскина со Милано и потпиша за Анадолу Ефес

Gol.mk - 21.11.2017

Словенечкиот репрезентативец, Зоран Драгиќ го раскина договорот со италијанскиот претставник во Евролигата, Олимпија Милано и кошаркарот без обештетување може да ја промени средината. Драгиќ се наоѓа на чекот до потпис со екипата на Анадолу Ефес, ...

3 поврзани вести »

Борусија Дортмунд ја повлече суспензијата за Обамејанг

Gol.mk - 21.11.2017

Спортскиот директор на Борусија Дортмунд, Михаел Цорк ја исправи неправдата кон напаѓачот Пјер Емерик Обамејанг и објави дека суспензијата, која клубот му ја изрече, е повлечена и тој ќе настапи против Тотенхем во Лигата на шампионите утревечер.

Првпат по цела деценија Ибра не е најдобар во Шведска: Гранквист е фудбалер на годината

Gol.mk - 21.11.2017

Златан Ибрахимовиќ по цела деценија не е повеќе најдобар фудбалер на Шведска во изборот на националната федерација на оваа земја. Последен најдобар фудбалер на Шведска да не се вика Ибрахимовиќ беше Фредерик Љунберг, кој со оваа награда се закити ...

25 поврзани вести »

Хулиган му извади око на редар на „Ванда Метрололитано“

Gol.mk - 20.11.2017

Како секое градско дерби меѓу Атлетико и Реал Мадрид, и последното кое за првпат се одигра на „Ванда Метрололитано“ го одбележаа многуте жестоки дуели, жолти картони и неколку спорни ситуации, но и еден инцидент надвор од теренот.

ВИДЕО: Еибар со „петарда“ ја продолжи серијата без победа на Бетис

Gol.mk - 20.11.2017

Фудбалерите на Еибар ја запишаа третата победа оваа сезона во Примера, откако во 12. коло славеа убедлива победа од 5-0 (2-0) против Бетис. Фудбалерите на Бетис по денешниот пораз влегуваат во резултатска криза, бидејќи веќе трето коло не знаат за ...

ВИДЕО: Стоук двапати водеше, Искиердо донесе бод за Брајтон

Gol.mk - 20.11.2017

Фудбалерите на Брајтон и Стоук освоија по еден бод во последниот натпревар од 12. коло на Премиер лигата, откако по извонреден и отворен натпревар одиграа реми со резултат 2-2 (1-2). По првиот дел фудбалерите на Стуоук имаа предност од 1-2.

ВИДЕО: Верона ја продолжи серијата порази - Болоња со целиот плен си замина од „Бентегоди“

Gol.mk - 20.11.2017

Во последниот натпревар од 13. коло во Серија А, во „градот на љубовта“, фудбалерите на Верона ја продолжија низата на порази (пет во серија), откако на „Бентегоди победа со пресврт во вториот дел славеше Болоња со 2-3 (2-1).

Несторовски не погоди, Палермо убедливо поразен од Читадела

Gol.mk - 20.11.2017

Во последниот натпревар од 15. коло во Серија Б, фудбалерите на Палермо неочкувано и убедливо се поразени на домашен терен од Читадела со 0-3. Нашиот Илија Несторовски го одигра целиот натпревар, но не успеа да се запиша во листата на стрелците, а ...

10 поврзани вести »

Карло Тавекио си поднесе оставка од претседателското столче на Фудбалскиот сојуз на Италија

Gol.mk - 20.11.2017

Фудбалската федерација на Италија во иднина ќе има нов претседател, откако вечерва тамошните медиуми откриваат дека Карло Тавекио одлучил да си поднесе оставка, по дебаклот на селекцијата во баражот за Светското првенство во Русија и елиминиацијата ...

37 поврзани вести »

Давитков ќе има Американец: Хендрикс ќе ѝ помогне на Македонија!

Gol.mk - 20.11.2017

Ричард Хендрикс утре ќе пристигне во Скопје и ќе му се стави на располагање на селекторот Јорданчо Давитков. Искусниот кошаркар, кој и оваа сезона ги брани боите на турски Галатасарај, ќе биде замената за Ѓорѓи Чековски и за Бојан Трајковски кои ...

22 поврзани вести »

Штрајк во Борец: Нема плати, иднината на тимот неизвесна

Gol.mk - 20.11.2017

Ракометниот клуб Борец од Велес се соочува со големи финансиски проблеми и иднината на тимот е неизвесна. Ракометарите веќе испратија јавно соопштение во кое си ги бараат своите плати и бараат одговор за иднината на клубот кој засега нема ...

6 поврзани вести »

ВИДЕО: Нов дебакл на Биелса - Амиен со три гола го „растури“ Лил

Gol.mk - 20.11.2017

Марсело Биелса и Лил никако да влезат во посакуван ритам во францускиот фудбалски шампионат. Во заостанатиот натпревар од 8. коло, Лил загуби на гостувањето кај Амиен со 3-0 (1-0). Во текот на сите 90 миннути домаќините доминираа и максимално ги ...

Стеф Кари бележи МВП бројки во новата сезона

Gol.mk - 20.11.2017

Единствениот МВП играч во историјата на НБА лигата, кој ја добил наградата со максимален број на гласови, Стеф Кари бележи бројки кои го ставаат меѓу потесниот избор за најкорисен играч оваа сеџона.

Ја живее својата фудбалска бајка: Блесна во дресот на Ватфорд, па доби повик од Тите

Gol.mk - 20.11.2017

Во англиската Премиер лига не играат голем број на Бразилци, а еден од нив ова лето на мала врата пристигна во една од најквалитетните лиги на светот. Се работи за Ричарлисон, 20-годишен крилен фудбалер.

Лудите фанови на Вест Хем побараа „помош“ од полицијата за да предизвикаат промени во тимот

Gol.mk - 20.11.2017

Дека фановите на Вест Хем се едни од најлудите во Премиер лигата, знаеме сите. Но, нивната желба да учествуваат во промените во клубот достигна нова граница. Имено, по вчерашниот пораз од Ватфорд, незадоволството кај фановите на „чеканите“ ...

22 поврзани вести »

Тешка повреда на Бенедето, желбата да заигра на едно СП нема да му се исполни

Gol.mk - 20.11.2017

Синоќа, аргентинскиот гигант, Бока Јуниорс, забележа неочекуван пораз од Расинг, но мечот остана во сенка на тешката повреда на еден од најдобрите фудбалери на Бока и репрезентативец на Аргентина, Дарио Бенедето.

Уште еден тренер од Премиер лигата ја загуби работата за викендот

Gol.mk - 20.11.2017

Менаџерот на ВБА, Тони Пјулис заработи отказ, откако неговиот тим беше поразен на домашен терен од бранителот на титулата во Премиер лигата, Челзи (0-4). Тој стана петтиот тренер, кој оваа сезона ја загубил работата.

22 поврзани вести »

29-годишен Белгиец ќе им суди на вардарци против Зенит

Gol.mk - 20.11.2017

Македонскиот фудбалски шампион и единствениот наш клуб кој успеал да обезбеди групна фаза во едно натпреварување на УЕФА, Вардар, овој четврток ќе го одигра својот претпоследен натпревар од групата Л во Лига Европа.

17 поврзани вести »

ВИДЕО: Мечот заврши 2-2, а сите голови беа постигнати по катастрофални грешки на голманите

Gol.mk - 20.11.2017

Овој викенд екипите на Сандерленд и Милвол одиграа возбудлив натпревар во рамки од 19. коло на Чемпионшип лигата. На „Стадионот на светлината“ мечот заврши со 2-2, а интересен е податокот што четирите гола беа постигнати по катастрофални грешки на ...

6 поврзани вести »