TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Gotvi.mk

Секогаш мијте ги конзервите пред употреба

Gotvi.mk - пред: 1 час

Храната која ја купуваме во конзерва, најчесто ја ставаме во чинија директно по отворањето на конзервата и не обраќаме многу внимание на неа. Сепак, самата конзерва стои во пакети, потоа на рафт во продавница, во кесе, па во ладилник, а со самото ...

Цвекло со еден додаток – Највкусна салата или мезе

Gotvi.mk - пред: 2 часа

Салатата од цвекло е исклучително вкусна, а освен тоа е богата и со витамини, магнезиум, калциум, калиум и многу здруги здрави состојки. Во комбинација со лукот, кој исто така е познат по големите здравствени придобивки од неговото консумирање, ќе ...

2 поврзани вести »

Вкусна тава: Пилешко со печурки и сланина, мирисот опоен

Gotvi.mk - пред: 4 часа

Дури и ако немате многу искуство во кујната, ќе го направите овој супер рецепт. Месото е сочно, вкусно и шири опојна миризба. Ова е рецептот: Состојки: 250 гр пилешко филе 200 гр Пекабеско сланина 3 зденки 500 гр печурки 1 шолја млеко сол бибер ...

15 поврзани вести »

Крцкаво и вкусно: „Карамел обланди”

Gotvi.mk - пред: 5 часа

Направете вкусен десерт со обланди. Тајната е во вкусот на филот кој не се заборава, а шири и неверојатна миризба. Ова е рецептот: Состојки. 1 пакување обланди 200 гр карамел бонбони 1 шолја шеќер 1 шолја млеко 200 гр мелени бисквити 250 гр маргарин ...

10 поврзани вести »

Оваа билка ја „убива“ желбата за цигари и благо

Gotvi.mk - пред: 5 часа

Сите знаеме дека пушењето е штетно по здравјето, но пушачите тешко се откажуваат од цигарите и покрај фактот дека тоа е лоша навика. Неодамнешните истражувања во Германија покажале дека една билка помага да се остави никотинот, алкохолот, а воедно ...

Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и лечи телото!

Gotvi.mk - пред: 18 часа

За љубителите на зеленчук и супи, препорачуваме преубава црвено бела чорба која е навистина вкусна и закрепнувачка… Полна е со зеленчук, изобилува со витамини, па годи во секое годишно доба, а особено во студените денови.

15 поврзани вести »

Погачици со сирење од само три состојки

Gotvi.mk - пред: 19 часа

Погачици за родендени или како грицки за викенд. Уживајте во финиот вкус… Состојки: 300 гр фета сирење 250 гр маргарин 300-350 гр брашно 1 јајце за премачкување сол ако сирењето не е солено Начин на подготовка: Изгмечете го сирењето, додајте ...

Пилешко со јаболка и суви сливи

Gotvi.mk - пред: 20 часа

Со додавање на јаболка и сливи месото добива сосема поинаков вкус. Наместо сливи, можете да пробате и со смокви или кајсии. Состојки: 1 кг пилешко бело месо 1 главица кромид 2 јаболка 8 суви сливи Начин на подготовка: Исечете го белото месо на ситни ...

5 поврзани вести »

Пилешки медаљони со зеленчук и њоки

Gotvi.mk - пред: 21 часа

На своите најблиски подгответе им вкусно јадење – пилешки медаљони и њоки. Состојки: 1 фант за гулаш и паприкаш 500 гр пилешко филе насечкано на медаљони 200 гр морков 150 гр кромид 250 гр праз 2-3 чешниња лук 60 мл бело вино 50 мл масло 500 гр њоки ...

Вкусен и необичен: Леопард колач кој освојува! (ВИДЕО)

Gotvi.mk - пред: 21 часа

Уживајте во божанствениот мирис и вкус на овој десерт… Состојки: 500-600 гр брашно 100 мл млеко 200 мл јогурт 100 гр чоколадо кора од лимон 50 гр путер 2 јајца 50 гр мелени ореви 1 лажица шеќер Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ ...

Први симптоми кои укажуваат дека лактозата е штетна за вас

Gotvi.mk - пред: 23 часа

Млекото е дел од здравата исхрана кај децата, но малкумина знаат дека лактозата односно млечниот шеќер што се состои во млекото кај многу возрасни лица предизвикува проблеми. Во случај кога е невозможно да се разгради лактозата до галатоза и ...

2 поврзани вести »

Кромидот може да биде многу корисен – Олеснете си со него

Gotvi.mk - пред: 23 часа

Многу пати до сега експертите советуваат дека треба да се откажете од хемикалиите и да се свртите кон користење на природни состојки за чистење и отстранување на дамки. Тука главна улога може да одигра кромидот.

4 поврзани вести »

Нов вкус на омлетот – Не сте јаделе повкусен

Gotvi.mk - пред: 1 ден

За сите љубители на омлет, нов вкус за брз појадок, вечера или мезе или како топол прилог за секоја прилика. Ова се потребните намирници и начинот на неговата подготовка: Состојки: 4 јајца 100 мл јогурт 50 гр Пекабеско димена сланина или димен ...

15 поврзани вести »

Слабејте со правилото на дланката – Колку храна се внесува со еден оброк?

Gotvi.mk - 17.11.2017

Сите сакаме да бидеме слаби и витки, но познато е дека тоа е долг и тежок процес кој бара многу жртвување и одрекување од различни видови храна. Тајната на здравото слабеење е во количината храна која ја внесувате во еден оброк.

Интервју со Мартин Видоевски: Најголемиот проект кој досега сум го работел е работата на себе!

Gotvi.mk - 17.11.2017

Мартин Видоевски е магистер по човечки ресурси, меѓутоа неговата моментална професија и животна преокупација ни најмалку не се поклопуваат со она за што се образувал. Тој истовремено е и сертифициран бодибилдинг и фитнес тренер преку Бодибилдинг и ...

8 поврзани вести »

Деликатесни поховани бомбици од мортадела

Gotvi.mk - 17.11.2017

Мали, брзо, вкусни и лесни солени бомбици од мортадела. Вкусот им е совршен. Ова е подготовката со потребните намирници: Состојки: 200 гр мортадела 100 гр средина од леб 1 шолја млеко 2 лажици рендан пармезан 1 јајце презла сол бибер масло за пржење ...

15 поврзани вести »

Тава со рендан компир и пилешко

Gotvi.mk - 17.11.2017

Ручек за 4 лица за кој ви требаат околу 120 минути. Вкусно и деликатесно. Ова е рецептот: Состојки: 1 кг пилешко месо 800 гр компир 3 јајца 200 мл млеко 250 гр брашно 200 мл кисела павлака 100 мл масло сол, бибер и црвен пипер Начин на подготовка: ...

15 поврзани вести »

Нов систем за собирање на отпадно масло за јадење од домаќинствата – Еве како да се вклучите во оваа еко акција

Gotvi.mk - 17.11.2017

Отпадните масла за јадење се создаваат при приготвување на храна од страна на домаќинствата, прехранбените производители, угостителските објекти и други корисници на растителни масла. Маслата за јадење после нивната употреба добиваат својство на ...

5 поврзани вести »

Брза и вкусна еклер торта

Gotvi.mk - 17.11.2017

Направете вкусна еклер торта. Сите ќе сакаат репете. Ова се потребните намирници и подготовката: Состојки: 2 кеси пудинг од ванила 750 мл млеко шеќер 1 шолја хопла бисквити Состојки за глазура: 1/3 шолја какао 1 шолја шеќер 1/4 шолја млеко 110 гр ...

10 поврзани вести »

Павлаката превртете ја наопаку во фрижидер – Постои добра причина

Gotvi.mk - 17.11.2017

Ако сакате павлаката подолго да биде свежа и да издржи во ладилник, има еден трик кој секогаш успева. Сè што треба да направите со отворената павлаката е да ја превртите наопаку кога ќе ја ставите во ладилник. Така таа ќе биде двојно подолго свежа.

15 поврзани вести »