TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Gotvi.mk

Палачинки полнети со сирење и свински врат

Gotvi.mk - пред: 45 мин

За следниот ручек ви предлагаме да подготвите гурмански палачинки полнети со свински врат и сирење… Состојки за тесто: 2 јајца 200 гр меко брашно малку сол 3 лажици масло 300 мл мешавина од млеко и газирана вода Состојки за фил: 150 гр сирење 200 гр ...

34 поврзани вести »

Златно млеко – извор на здравје: Напивка која го опоравува организмот

Gotvi.mk - пред: 1 час

Оваа напивка за зајакнување на имунитетот и против болки во зглобовите се подготвува според стар индиски рецепт. Познавачите на индиската култура знаат дека златната боја симболизира здравје и има моќ на исцелување.

3 поврзани вести »

Ви откриваме кој е најнездравиот прилог кој можете да го ставите во хамбургер

Gotvi.mk - пред: 2 часа

Иако прилозите прават да плескавицата биде уште повкусна, еден по секоја цена би требало да го избегнувате, а не се работи за павлака или мајонез. Всушност, се работи за еден од „здравите“ прилози кој речиси секогаш се наоѓа во лепињата, а тоа е ...

2 поврзани вести »

Видео рецепти за најдобрите солени печива

Gotvi.mk - пред: 4 часа

Јутјуб каналот на Милица Михаиловиќ подготви видео со рецепти за најдобрите солени печива кои морате да ги пробате. Во видеото во прилог објаснети се детално неколку рецепти за вкусни солени печива.

Бананата е помоќна и од енергетски напиток – Три пати поздрава и поенергична

Gotvi.mk - пред: 6 часа

Бананите се вкусни и здрави, а според најновите истражувања на американските научници, имаат мешавини на шеќер и витамини потребни за зголемување на енергијата. Тоа го прават подобро и од многу спортски и енергетски напитоци.

Косата ќе ви расте како „луда” – Јадете три лажици од оваа природна смеса на ден

Gotvi.mk - пред: 6 часа

Многу повозрасни лица, но и млади, често имаат проблем со опаѓањето на косата или нејзиниот бавен раст. Ако сакате косата побрзо да ви расте, но и да ја одржите здрава и сјајна, ви треба овој рецепт: Состојки: 1 кг домашен мед 3 чешниња лук 4 лимони ...

9 поврзани вести »

(Видео) Со овој рецепт шпагетите повеќе нема да се лепат при варењето

Gotvi.mk - пред: 6 часа

Има еден трик со кој шпагетите нема никогаш да се лепат при варењето. Имено, сите правиме грешка бидејќи ги вариме најчесто во тенџере, а всушност треба да се варат во тава. Прво се ставаат шпагетите, па потоа водата во тава.

Леб кој не дебелее – Полн здрави состојки и совршен вкус

Gotvi.mk - пред: 6 часа

Вкусен и здрав леб од кој нема да накачите ни килограм. Ова е рецептот за лебот кој не дебелее: Состојки: 4 шолји брашно 1 шолја кокосово масло малку сол 5 компири 1 шолја врела вода Начин на подготовка: Се лупи компирот, па се вари во солена вода.

34 поврзани вести »

Брза и вкусна „Пуслица торта”

Gotvi.mk - пред: 7 часа

Направете Пуслица торта која воопшто не е комплицирана, туку евтина, вкусна и лесна за подготовка. Ова се потребните намирници и подготовката на вкусниот десерт: Состојки: 4 јајца 200 гр пуслици 1 чоколадо за готвење 200 гр шеќер во прав 300 гр ...

34 поврзани вести »

Денови на италијанска кујна со светски познатата готвачка Катерина Чераудо

Gotvi.mk - пред: 7 часа

Израсната на семејната фарма со традиција од 16-тиот век, опкружена со винови насади и маслинови градини, дипломиран енолог на Универзитетот во Пиза и искуство во ресторани и со 3 Мишелински ѕвезди: Катерина Чераудо, денес еден од најсовремените и ...

13 поврзани вести »

Компир тава со лук, јогурт и зачини – Деликатес каков што немате пробано

Gotvi.mk - пред: 9 часа

Вкусен компир деликатес, различен од сите останати кои сте ги пробале до ...

3 поврзани вести »

Одличен турски десерт чиј вкус ќе ве потсети на неодоливите Рафаело

Gotvi.mk - пред: 10 часа

За сите кокос љубители нудиме одлчен турски рецепт кој го носи името Кескул, а е повкусен и од рафаело. Ова е рецептот за него: Состојки: 5 дл ладно млеко 40 гр кокос 60 гр брашно 80 гр шеќер 1 лажица маргарин малку кокос и сечени лешници за ...

Деликатес: Полнета кајгана

Gotvi.mk - пред: 11 часа

Направете деликатес од јајца кој е идеален за појадок или за рана вечера. Ова е рецептот, како и начинот на подготовка. Состојки: 4 јајца 3 лажици пармезан 100 гр Пекабеско шунка 150 гр кашкавал сол 1 лажичка сечкан власец 1/2 лажици маслиново масло ...

3 поврзани вести »

Изобилство од здравје и витамини: Измешајте лимон и чиа за тело здраво како дрен

Gotvi.mk - пред: 11 часа

Лимонот е злато од природата, богат е со витамини и помага за многу болести. Кога ќе се спои во комбинација со чиа семето, добиваме двојна чаша здравје. Чиата е позната како семе кое ја враќа енергијата и силата, го штити имунитетот, го забрзува ...

Се будите уморни наутро? Ова е грешката која ја правиме пред легнување

Gotvi.mk - пред: 13 часа

Ако сте биле уморни во текот на целиот ден и едвај сте чекале да чукне часот за да одите на спиење, а потоа не можете да заспиете или спиете немирно, тогаш сигурно ќе се разбудите повторно уморни.

3 поврзани вести »

Неодолив, вкусен и брз банана леб со ореви

Gotvi.mk - 22.11.2017

Здрав десерт со совршен вкус! Состојки: 125 гр путер 100 гр шеќер 2 јајца 60 мл млеко (вода) 4 банани 200 гр брашно 100 гр мелено ленено семе 100 гр ореви 1/2 лажичка сода бикарбона прстофат сол 1 лажичка цимет 1/2 лажичка мелено каранфилче Начин на ...

34 поврзани вести »

Најубавото славско предјадење се прави за 10 минути, ќе бидете воодушевени

Gotvi.mk - 22.11.2017

Ви предлагаме да пробате нешто ново, вкусно и декоративно! Состојки: 100 гр крем сирење солени бисквити 200 гр печеница, шунка или свински врат Пекабеско 200 гр тенко сечкан кашкавал 200 гр фета сирење исечкано на коцки оригано Начин на подготовка: ...

34 поврзани вести »

Ќофте во кајмак

Gotvi.mk - 22.11.2017

За денешниот ручек ви предлагаме да ги направите овие вкусни ќофтиња во кајмак. Состојки: 500 гр мелено јунешко месо 120 мл млеко 1 лажица мелен црвен кромид 1 лажица мелен лук 100 гр презла 1 јајце сол бибер зачин ситно сечкан магдонос 3 лажици ...

34 поврзани вести »

Рижото со морски плодови – лесен и брз оброк

Gotvi.mk - 22.11.2017

Едно лесно и брзо јадење од морски плодови… Состојки: 150-200 гр ориз 1 морков 200 гр готови морски плодови 1 главица кромид маслиново масло зачин сол бибер магдонос 3 чешниња лук 100 мл бело вино Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО ...

Малку јадете а се дебелеете? Тоа може да укажува на здравствен проблем, направете го ова

Gotvi.mk - 22.11.2017

Овие симптоми можат да ви укажат дека метаболизмот не ви функционира добро, особено ако ве мачат подолг период. Ако сте хронично уморни, подолг период, тоа е аларм за слаб и спор метаболизам, бидејќи храната телото не може брзо да ја претвори во ...

3 поврзани вести »