TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Идивиди

Dave's kitchen советува: Како до совршено печено пилешко?

Идивиди - пред: 4 часа

Вторник е денот за совети од кујната на . Овој пат имаме одлични совети за готвење на пилешко месо. Без разлика на тоа дали подготвувате пилешки гради, цело пиле или пак пилешки батаци треба да знаете неколку нешта кои ќе ви помогнат секогаш да ...

35 поврзани вести »

Објавен првиот трејлер за „A Wrinkle in Time“

Идивиди - пред: 5 часа

Магија, возбуда, мистерија се само дел од нештата кои можеме да ги погледнеме во новиот трејлер на Disney филмот „A Wrinkle in Time“ кој прикажан во недела вечерта. Фановите на книгата според која е адаптиран и филмот се воодушевени од самиот ...

3 поврзани вести »

Сиријци подготвувале божиќен терористички напад во германскиот град Есен

Идивиди - пред: 7 часа

Германската полиција уапси шест Сиријци осомничени дека подготвувале терористички напад во пресрет на божиќните празници. Сиријците биле уапсени во акција на 500 полицајци во осум станови во Касел, Хановер, Есен и Лајпциг.

14 поврзани вести »

Одложени летови од амстердамскиот аеродром поради технички проблеми

Идивиди - пред: 7 часа

Поради технички проблеми одложени се летовите од аеродромот Схипхол во Амстердам, соопшти денеска Холандската контрола на летање. Десетици летови се одложени од Схипхол, кој се смета за еден од најголемите и најпрометни аеродроми во Европа.

2 поврзани вести »

Скриени таблети во донесена храна на родилка на Клиниката во Скопје

Идивиди - пред: 7 часа

Обид за подметнување храна со скриени таблети на родилка на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје е пријавено од страна на медицинска сестра од Клиниката. Како што информира МВР, случајот е пријавен синоќа околу 22,00 часот од страна на ...

37 поврзани вести »

Ставете ги вашите деца пред вашите недоразбирања

Идивиди - пред: 8 часа

Сите имаме хаос периоди кога нештата не одат по оној пат по кој сме гo замислиле. Брак како брак, трае додека трае. Непишано правило... Иако сте се заколнале на вечна љубов ако нешто не е функционално и не ве исполнува со среќа тргнете го од вашиот ...

Дали срцето може да застане за време на сексуален однос?

Идивиди - пред: 9 часа

Научниците од Американскиот институт за болести на срцето после прегледани повеќе податоци од случаи каде смртта настанала поради срцев застој дојдоа до заклучок дека само 34 случаи од нив се случиле за време на сексуален однос.

Ангел на Victoria’s Secret падна на сцената

Идивиди - пред: 11 часа

Ноќната мора на секој ангел од е да падне на модната писта додека ги покажува прекрасните креации на брендот. Минг Ши падна на пистата додека ја гледаа илјадници гледачи во публиката, вклучувајќи ги и најголемите „играчи“ во модната индустрија.

59 поврзани вести »

Песни кои Бибер и Селена си ги посветиле за време на разделбата

Идивиди - пред: 12 часа

Иако се уште не сме се навикнале на фактот дека и Џастин Бибер се повторно заедно, сепак кружат гласини дека работите меѓу нив веќе стануваат сериозни. -Тие се навистина среќни и уживаат заедно.

Отстранување хронична болка преку модификување мозочни кола

Идивиди - пред: 12 часа

Научниците бараат нови начини за третирање на болка кои не вклучуваат опасни и високо зависни лекови како опиоидите, а сега некои истражувачи размислуваат за терапии преку модификување мозочни кола што како резултат го менуваат начинот на кој ...

Ирвинг со 47 поени ја продолжи победничката низа на Селтикс

Идивиди - пред: 12 часа

Кошаркарите на Бостон Селтикс го запишаа 16. триумф по ред откако ноќеска се радуваа на гостувањето кај Далас Маверикс. Резултатот по основните 48 минути беше 96:96, а по продолжението Бостон победи со 110:102.

37 поврзани вести »

Мундијалот, ЛШ и брак се трите желби на Нејмар

Идивиди - пред: 12 часа

Бразилскиот репрезентативец и член на Пари Сен Жермен, Нејмар ги искажа трите желби кои посакува да му се остварат во 2018 година. Најскапиот фудбалер на светот најави „напад“ на трофеите на СП, ЛШ и приватно на неговата девојка.

8 поврзани вести »

Автогол од преку 35 метри

Идивиди - пред: 12 часа

Фудбалерот на Витесе, Фанкати Дабо го постигна еден од „најубавите“ автоголови на сезоната викендот на дуелот со Гронинген. Дабо во обид да ја врати топката до својот голман, од голема далечина го лобуваше и ја погоди сопствената мрежа.

14 поврзани вести »

Кое е потеклото на некои од свадбените обичаи низ светот?

Идивиди - пред: 12 часа

Свадбените обичаи сами по себе се чудни – под било кои други услови, фрлање на букети меѓу луѓе, давање пари за да ве пуштат да си ја видите саканата или тинсистирање на пријателите да се облечат идентично би делувало чудно или неприфатливо.

Околу 35 повредени при експлозија во фабрика за козматика во близина на Њујорк

Идивиди - пред: 13 часа

Меѓу 30 и 35 лица се повредени, меѓу кои и седум пожарникари, во две експлозии кои одекнаа во фабриката за козметика „Верла Интернешнл“, северно од Њујорк. Првата експлозија се случила околу 10,15 часот по локално време, а втората експлозија ...

25 поврзани вести »

Додик во иднина ги гледа Србија и Република Српска во една држава

Идивиди - пред: 13 часа

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик во интервју за Дојче Веле оцени дека во иднина Србија и српскиот ентитет во Босна и Херцеговина ќе се обединат, додека Косово би било поделено, при што северниот дел би се припоил кон Србија.

23 поврзани вести »

Во Кривичниот суд рочишта за „Труст“ и „Триста“

Идивиди - пред: 13 часа

Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да се одржат рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Труст“ и „Триста“. Во „Труст“ првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан, а обвинети се уште две физички и три правни лица, меѓу кои и ...

39 поврзани вести »

Хари Стајлс настапи покрај три поранешни девојки

Идивиди - 20.11.2017

Можеби е непријатно искуство да ги сретнете вашите поранешни партнери, но замислете како е да сретнете три од нив во долна облека на исто место. Хари Стајлс оваа година настапи на модното шоу на Victoria’s Secret.

Силни земјотреси во светот наредната година, предупредуваат научници

Идивиди - 20.11.2017

Во 2018 година можни се силни земјотреси во целиот свет поради периодично успорување на ротацијата на Земјата, предупредуваат научници. На годишна средба на Американското геолошко здружение, Ребека Бендик од Универзитетот Монатана и Роџер Билам од ...

57 поврзани вести »

Штајнмаер: Засега не се планирани нови избори во Германија

Идивиди - 20.11.2017

Германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер изјави денеска дека во овој момент тој не е подготвен да закаже предвремени избори, јави ДПА. Штајнмаер рече дека ќе има разговори со конзервативците на Ангела Меркел, Слободните демократи и со ...

44 поврзани вести »