TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иновативност

7 дена до успех – неделен ритуал со кој ќе станете успешен претприемач

Иновативност - пред: 9 часа

Честопати велиме дека нема точна формула за успех. Иако тоа е вистина, постојат некои чекори кои можете да ги направите за дa го насочите бизнисот во вистински правец Кога би можеле сите нив да ги подредите по редослед и да направите систем кој ќе ...

Кина со нов рекорд на инсталирана соларна енергија – 50GW до крајот на 2017

Иновативност - пред: 10 часа

Кина е постојан лидер во производството на соларна енергија и инсталациите за производство. Годинава ќе донесе уште еден битен момент по инсталацијата на дополнителни 25 гигават-часови соларна енергија само во јуни и јули.

Новите автомобили на Mitsubishi ќе се грижат за безбедноста во сообраќајот

Иновативност - пред: 13 часа

Проектирањето визуелна помош на патот за поголема безбедност за другите учесници во сообраќајот не е нова идеја Mercedes работеше на тоа преку сет паметни концептуални предни светла, а системот Xfire им овозможува на велосипедистите да проектираат ...

Запознајте го градот кој функционира целосно на соларна енергија

Иновативност - пред: 13 часа

Бебкок Ренч е одржлив град кој користи само соларна енергија. Оваа заедница е дело на компанијата Kitson & Partners и се наоѓа во југозападна Флорида. На почеток идејата за град кој целосно функционира на соларна енергија изгледала недостижна, но ...

2 поврзани вести »

Македонските инженери дел од моторот што ја движи Европската унија

Иновативност - пред: 14 часа

Европскиот совет на инженерски комори (ECEC), денеска, го одржа своето 14-то Генерално Собрание во Скопје, во организација на Комората на овластени архитекти и овластени инженери на Република Македонија.

26 поврзани вести »

Младиот иноватор Мате Римац ги советува идните претприемачи: Идејата е безвредна, еве што ви треба!

Иновативност - пред: 15 часа

Претприемничкиот инкубатор за висока технологија наскоро ќе почне да се гради во Сплит. Тоа е најголемиот сплитски проект кој речиси целосно е финансиран од европски фондови. Многу млади претприемачи тука ќе добијат шанса за развој, а еден од ...

Нема повеќе пломби – нов лек помага забите да се излечат сами

Иновативност - пред: 18 часа

Пломбите за заби ќе заминат во историјата благодарение новото откритие – лекот наречен Tideglusib. Лекот е развиен и се тестираше за Алцхајмерова болест, но се покажа дека исто така помага за поттикнување на природниот механизам на забите за раст, ...

Ова се најбезбедните градови во светот

Иновативност - пред: 19 часа

Ако некој град е голем не значи дека е небезбеден. Всушност, некои од најбезбедните градови во светот се урбани центри кои имаат ниски стапки на криминал и високи нивоа на безбедност. Индексот на безбедност на Economist за 2017 година, спонзориран ...

4 поврзани вести »

Ова е најдобриот  хотел за гуми во Македонија

Иновативност - пред: 20 часа

Да, добро прочитавте, хотел за гуми! Тоа го овозможува лидерот за пневматици во Македонија, „Пнеуматик“. Проверивме, изгледа навистина фантастично Време е за прoмена на гуми. Законската обврска е од 15 ноември па се до 15 март сите возила во земјава ...

10 совети како да останете продуктивни кога сте уморни

Иновативност - 20.10.2017

Работењето прекувремено без користење на доволно одмор може скапо да ве чини. За да постигнете резултати, следете ги овие совети кои ќе ја одржат енергијата и продуктивноста кога земањето слободен ден не е опција.

Volkswagen прави електричен тркачки автомобил кој ќе постави нов светски рекорд

Иновативност - 20.10.2017

Volkswagen е во мисија да стане најголем производител на електрични возила во светот и сега работи на електричен автомобил кој ќе вози на трката Pikes Peak International Hill Climb во 2018 година.

3 поврзани вести »

Tesla работи на првиот проект во светот кој комбинира енергија од ветар, од сонце и батериите Powerpack

Иновативност - 20.10.2017

Tesla го доби договорот со компанијата Vestas за изградба на првиот проект кој комбинира соларна енергија, енергија од ветар и технологијата за складирање енергија на Tesla, кој ќе биде првиот таков во светот.

Бројот на летечки инсекти на Земјата се намалил за 76% – ни се заканува истребување?!

Иновативност - 20.10.2017

Научниците предупредуваат дека на Земјата и се заканува еколошки Армагедон затоа што бројот на инсекти во последните 25 години се намалил за 76%! Истражувањето каде што се наведуваат овие податоци предупредва дека инсектите, како опрашувачи на ...

12 поврзани вести »

Основците во Хрватска почнаa да учат историја со помош на виртуелна реалност

Иновативност - 20.10.2017

Во основното училипте Вугровец-Кашина беше претставено изведување настава по историја со помош на виртуелна реалност. Час по историја одржа професор од загрепкското Хотелисерско-туристичко средно училиште, Хано Узеирбеговиќ, кој од минатата година ...

Пријавете се за Јава тренинг – Сеавус талент програма

Иновативност - 20.10.2017

Како дел од Сеавус Талент програмите, во тек е пријавувањето за обука од областа на Јава технологијата. Обуката е наменета за дипломирани студенти или студенти запишани во последната година од своите студии за информатички и компјутерски науки, ...

5 поврзани вести »

Kaspersky Lab добитник на платинеста награда за најдобра платформа за заштита на крајните корисници

Иновативност - 20.10.2017

Customer Choice Awards for Endpoint Protection Platforms (EPP) на Gartner е рангирање на продавачите на платформи за заштита од страна на професионални крајни корисници, земајќи го предвид бројот на оценки од крајните корисници и вкупното рангирање ...

Единственото победничко сценарио за регионалната ИТ индустрија е да настапува здружено!

Иновативност - 20.10.2017

Интервју со Делјан Лилов , менаџер на компанијата Musala Soft, кој ќе биде еден од учесниците на претсојниот Самит Македонија 2025 . Компанијата во моментов вработува 500 специјалисти во Бугарија и Македонија со амбиција да станат 1.000 до 2020 ...

Паметни телефони ќе користат дури 66% од корисниците во 2018 година!

Иновативност - 20.10.2017

Во 2018 година, 66% од луѓето во 52 земји* ќе поседуваат паметен телефон, споредено со 63% во 2017 година и 58% во 2016 година, според предвидувањата за мобилното рекламирање Mobile Advertising Forecasts 2017 објавено денес од медиумската агенција ...

3 поврзани вести »

Најдобрите маркетинг говорници доаѓаат во Скопје на 17 ноември

Иновативност - 20.10.2017

Познат поголемиот дел од спикерите на 6-то издание на AllWeb. Влезниците по Early Bird цена ќе бидат достапни уште 10 дена Шестото по ред издание на најголемата домашна конференција за дигитален маркетинг AllWeb оваа година ќе се одржи на 17 ноември.

9 поврзани вести »

Компјутерите наскоро ќе се поправаат сами?!

Иновативност - 20.10.2017

Роботите и вештачката интелигенција се побрзо ги заменуваат луѓето во едноставните мануелни задачи и при носење сложени правни одлуки или поставувањето медицински дијагнози. Но, вештачката интелигенција, како и повеќето софтвери, ја програмираат ...