TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иновативност

Фински архитект направи мобилни микро згради кои се градат за еден ден

Иновативност - пред: 28 мин

Многумина не би можеле да замислат да живеат во стан со големина на паркинг место, но микро зградата Tikku е доказ дека може да биде удобен и доволен за живот. Како решение за проблемот со недостиг на простор во урбаните срединит финскиот архитект ...

Перустија- ајварот кој го освои светот, отсега достапен и на домашниот пазар!

Иновативност - пред: 1 час

Приказната за “Перустија“, македонски бренд на ајвар не спаѓа во редот на „обичните“ бизнис приказни. О вој бренд го гради својот успех по потешкиот пат, со освојување на повеќе 20 земји низ светот од Австралија, САД, Канада, Германија до Хрватска, ...

5 поврзани вести »

7 компоненти кои ги содржи успешната маркетинг порака

Иновативност - пред: 12 часа

Најважниот дел од вашата маркетинг стратегија треба да биде порака која ќе ја пренесува суштината на она што вашите клиенти го купуваат. Следниве неколку компоненти треба да се клучни делови од една маркетинг порака за таа да биде успешна. 1.

(ФОТО-ГАЛЕРИЈА) Бизнис елитата од регионот на Wine & Dine со Тиквеш

Иновативност - пред: 14 часа

По динамичниот прв работен ден од 6-та регионална економска средба Самит 100 во Скопје, регионалната бизнис елита уживаше во Wine & Dine настанот во организација на ВВ „Тиквеш“. Учесниците на самитот, над 150 бизнис и политички лидери и претставници ...

2 поврзани вести »

Италијанска компанија ќе гради зелен Шангај на Марс

Иновативност - пред: 16 часа

Како ќе изгледа Шангај за 100 години отсега? Некои песимисти велат дека кинеската метропола ќе потоне под вода поради растечкото ниво на морињата и океаните. Како одговор на тоа италијанската компанија Stefano Boeri Architects, кои ги градат ...

Lufthansa го презема најголемиот дел од AirBerlin

Иновативност - пред: 18 часа

Најголемата авиокомпанија во Германија, Lufthansa, ќе ја купи регионалната авиокомпанија „Niki” која во 2011 година се спои со AirBerlin, регионалната авиокомпанија LG Walter и некои дополнителни авиони со кратки дестинации, најавија од компанијата ...

Колку сме зависни од паметните телефони?

Иновативност - пред: 19 часа

Износот од неверојатни 370 милијарди долари, колку што годишно се вртат на пазарот за паметни телефони, говори се. Колку и да се трудат луѓето да ја игнорираат оваа вистина, нема сомнение дека пазарот за паметни телефони е еден од најисплатливите во ...

9 поврзани вести »

Виктор Нелепа, Македонецот кој ја измисли „паметната палма“ во Дубаи доаѓа на Самит Македонија 2025!

Иновативност - пред: 21 часа

Виктор Нелепа e главeн извршен директор на „D-idea Media”, компанија која помага во развојот на Дубаи како паметен град и придонесува за напредокот на технолошката и маркетинг индустријата воопшто.

Huawei ги претстави HUAWEI Mate 10 и HUAWEI Mate 10 Pro

Иновативност - пред: 21 часа

Дисруптивните иновации често започнуваат со храбри соништа. За време на IFA Berlin, Huawei Consumer Business Group го претстави својот прв ВИ мобилен чипсет, Кирин 970. Денес во Минхен, Huawei ја најави HUAWEI Mate 10 серијата, која ќе ги отвори ...

22 поврзани вести »

Од идната година ќе јадеме генетски модифицирани јаболка кои никогаш не потемнуваат

Иновативност - пред: 22 часа

„Арктичкото јаболко“ (Arctic Apple) е врста јаболко која е генетски модифицирана за никогаш да не потемнува – дури и кога се исечени на парчиња. Овошјето беше замислено како начин за зголемување на консумацијата на јаболка меѓу пребизливите купувачи ...

18 поврзани вести »

Русија лансираше сателит кој ќе го следи загадувањето на Земјата

Иновативност - 17.10.2017

Русија успешно лансираше во орбитата сателит за следење на европската атмосфера, кој има за цел да помогне во проучувањето на загадувањето на воздухот. Сателитот Sentinel-5P на Европската вселенска агенција (ESA) беше лансиран на ракетата Rokot од ...

Денес да донираме храна и да бидеме дел од масовната хуманитарна акција Нахрани 1000

Иновативност - 17.10.2017

Денес на пет локации во Скопје започна најмасовната акција за донирање на храна во Македонија – “Нахрани 1000” во склоп на Мрдни со Прст, а по повод одбележување на светскиот ден за борба против сиромаштијата, 17 октомври.

34 поврзани вести »

Професии од иднината – би работеле ли некоја од нив?

Иновативност - 17.10.2017

Влијанието од дигиталните технологии на нашите животи веќе е големо. Денес постојат професии кои не постоеја до пред десетина години, но какви се предвидувањата за иднината? Еве неколку професии кои ќе станат реални кариерни избори во иднина. 1.

Како малите бизниси ги одржуваат среќни своите вработени?

Иновативност - 16.10.2017

Без разлика дали сте сопственик на мал бизнис или вработен, знаете дека има нешто посебно во работењето во мала средина. Од истражување во кое биле вклучени 1.000 вработени во мали бизниси, ги извлекуваме бенефитите кои ги прават среќни вработените ...

Самит 100: Скопје вечерва ќе биде промовиран како „е-град“

Иновативност - 16.10.2017

Скопје вечерва ќе биде промовиран како „е-град“ во рамките на проектот „Едисон“, кој подразбира електрификација на регионот. Ова беше најавено на„Самит 100“ за бизнис-лидери на Југоисточна Европа, на кој една од главните теми е токму овој проект.

37 поврзани вести »

Студенти од Машинскиот факултет Скопје работат на паметен велосипед

Иновативност - 16.10.2017

Група студенти од Машински факултет Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје работат на истражувачки проект на тема паметен велосипед со електричен погон. Тие имаат за цел да развијат систем за нивна употреба на ниво на градови.

2 поврзани вести »

Нови цени на горивата од полноќ

Иновативност - 16.10.2017

Нови цени на горивата од ноќеска на полноќ. Регулаторната комисија за енергетика одбјави дека за половина денар поевтинува Еуросуперот 95 и ќе се продава по 63 денари по литар. Идентично поевтување има и кај дизел горивото а новата цена изнесува 51 ...

46 поврзани вести »

До 2018 година Google ќе користи 100% обновлива енергија

Иновативност - 16.10.2017

По 10 години карбонски неутрална компанија Google најави дека сите податочни центри и сите канцеларии на компанијата ќе користат 100% обновлива енергија до 2018 година. Корпоративниот гигант брзо напредува кон остварување на оваа цел, која си ја ...

3 поврзани вести »

Ова е првата паметна пегла во светот

Иновативност - 16.10.2017

На врвот на листата со домашни обврски кои не ги сакаме можеби е пеглањето облека. Сите домаќинки може да се израдуваат на оваа вест- направена е првата паметна пегла во светот Laurastar Smart.

4 поврзани вести »

Во Исланд отворена првата фабрика во светот која не го загадува туку го чисти воздухот

Иновативност - 16.10.2017

Пред неколку дена во Исланд почна со работа првата фабрика во светот која елиминира повеќе CO2 од воздухот отколку што испушта. Пилот програмата може да отстрани 50 метрички тони CO2 од воздухот годишно.

8 поврзани вести »