TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

iPortal

Со реформите, Владата сака да помогне во професионализирање и департизирање на медиумите

iPortal - пред: 1 час

Министерството за информатичко општество и администрација денеска повторно организираше јавна дебата со наслов „Реформи во медиумскиот сектор“, на која со претставниците на медиумската фела разговараа министерот Дамјан Манчевски и министерот без ...

25 поврзани вести »

Ќе има ред во Карпош: Градилиштата на “мета” на инспекцијата

iPortal - пред: 2 часа

Како што информиравме пред дваесеттина дена(поточно на 30.10.2017) година, комунални и градежни инспектори на Општина Карпош започнаа со контрола на неколку поголеми градилишта на територија на Општината со цел да се направи увид колку се почитуваат ...

13 поврзани вести »

Човекот кој цели 11 години ја уништуваше Македонија, нарачуваше насилство сега е уплашен човек

iPortal - пред: 2 часа

Еден од обвинетите (советник во општина Центар) ја призна вината и се покаја. Конечно почна расправата за „Насилството во Општина Центар“ . Не успеаа обидите повторно да се минира почетокот.

(ВИДЕО НАЈАВА) Еве што ќе гледате вечерва во „360 Степени“ на ТВ Алсат-М

iPortal - пред: 2 часа

Вечерва (20.11.2017 г.) од 22:30 часот во „360 Степени“ на ТВ Алсат-М ќе гледате: -дали сме потрошувачи од втор и трет ред во Европа – го истражувавме квалитетот на идентични производи купени во Македонија и во ЕУ; -детална листа на задачи за кои ...

2 поврзани вести »

Екс претседател на ВМРО-ДПМНЕ Центар ја призна вината за “нарачаните шамари”

iPortal - пред: 2 часа

„Се чувствувам виновен и од оваа временска дистанца длабоко се каам”, призна обвинетиот Томислав Лазаров, поранешен и актуелен советник на ВМРО-ДПМНЕ, поранешен претседател на ОК ВМРО-ДПМНЕ за Центар, за случајот во јавноста познат како „нарачани ...

27 поврзани вести »

Министерството за одбрана започна со исплата на јубилејната награда

iPortal - пред: 2 часа

Министерството за одбрана донесе одлука за исплата на јубилејната награда согласно член 97 од Колективниот договор потпишан меѓу министерството и репрезентативниот синдикат во 2013 година.

21 поврзани вести »

Преглед на статусот на имплементација на мерките предвидени во Планот 3-6-9 и Наративниот план 3-6-9+

iPortal - пред: 2 часа

На 38 седница, владата ја разгледа и прифати информацијата „Фактографски преглед на статусот на имплементација на мерките предвидени во Планот 3-6-9“ заклучно со 14 ноември 2017 година, како и информацијата за активностите што ќе бидат преземени во ...

18 поврзани вести »

Владата подготвена да ги избрише глобите за медиумите и да го зголеми буџетот за МРТ

iPortal - пред: 2 часа

Целта на Владата е да создаде простор и механизми со кои медиумите ќе можат да се саморегулираат, оти таа не треба да биде авторот на реформите на медиумите, рече министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на денешната ...

25 поврзани вести »

Социјални пакети за најранливите карпошани

iPortal - пред: 3 часа

Денеска, градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев подели дел од пакетите со прехранбени продукти, кондиторски производи и средства за хигиенана социјално – загрозените домаќинства од Карпош.

11 поврзани вести »

Калиопи: Синот Пако ми рече – заборавете ме, не зборувајте за мене

iPortal - пред: 4 часа

Пејачката Калиопи Букле во интервју за српските медиуми решила да ги сподели приказните за својот приватен живот. Интервјуто на Калиопи е пред концертот во Белград, во „Коларац“, на 25 ноември.

7 поврзани вести »

Македонската социјалдемократија како островче во Европа

iPortal - пред: 4 часа

Социјалдемократијата е потреба секаде во регионот и во Европа, смета Зоран Заев, истакнувајќи деновиве во Сараево дека квалитетна и мотивирана работна сила, повеќе пари за ранливите категории граѓани, солидарност, фер такси наспроти еднаквото ...

2 поврзани вести »

Министерот Сугарески се сретна со чешкиот амбасадор Томан

iPortal - пред: 4 часа

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески оствари работна средба со амбасадорот на Република Чешка во Република Македонија, Мирослав Томан. На средбата се разговараше за соработката и актуелните состојби меѓу двете земји, притоа акцент се ...

13 поврзани вести »

Намалени водостоите на Крива Река, Дрим, Пчиња и Сатеска

iPortal - пред: 4 часа

Тројно пониско од просекот за ноември е нивото на реката Црн Дрим кај Ложани, а двојно помали се водостоите на Пчиња кај Катлановска бања, Крива Река кај Крива Паланка и Сатеска кај Ботун, покажуваат денешните хидролошки мерења.

ФСП: Груевски, ослободи го ВМРО ДПМНЕ од преголемиот товар со кој и правиш штета на партијата и државата

iPortal - пред: 4 часа

Форумот на слободоумни патриоти уште еднаш најостро го осудува лицемерието и лажниот патриотизам на Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, со што настапи во последното негово интервју за порталот Република, известуваат од таму.

Партијата за Движење на Турците во Македонија (ТХП) избра нов претседател!

iPortal - пред: 4 часа

Енес Ибрахим е новиот претседател на Партијата за Движење на Турците во Македонија (ТХП). Ибрахим доби едногласна поддршка од присутните делегати. Тој до сега ја извршуваше функцијата генерален секретар на ...

22 поврзани вести »

Маскирани лица вооружени со пиштоли ограбиле бензинска пумпа на регионалниот пат Струга-Велешта

iPortal - пред: 4 часа

На 20.11.2017 година околу 04,00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Струга-Велешта на место викано „Мороишки Мост“ три непознати маскирани лица од кои две вооружени со пиштоли, извршиле разбојништо над двајца вработени во бензинска пумпа.

10 поврзани вести »

Ограбена обложувалница во Трговскиот Центар “Лептокарија“

iPortal - пред: 4 часа

На 19.11.2017 година во 21,15 часот пријавено e дека во Скопје во спортска обложувалница лоцирана во Трговскиот Центар“Лептокарија“ непознато лице со закана со пиштол од вработените одзелo околу 30.000 денари, по што го напуштил местото на настанот.

11 поврзани вести »

Братучед му на Мугабе

iPortal - пред: 4 часа

Да се прашуваше Груевски, тој својата политичка кариера веројатно ја проектираше како онаа на Роберт Мугабе: партијата да ја претвори во движење, земјата да ја стави под комплетна политичка и економска контрола на таквото движење, на чело со него, а ...

119 поврзани вести »

Со нож напаѓаат и ограбуваат граѓани во Скопје

iPortal - пред: 4 часа

На 19.11.2017 година во 18,20 часот пријавено e дека во Скопје на бул.“Партизански Одреди“ од страна на две непознати лица со закана со нож било извршено разбојништво над П.П.(19) при што му биле одземени 300 денари.

40 поврзани вести »

Град Скопје ќе расправа за алтернатива за превоз на граѓаните до Средно Водно за викенд

iPortal - пред: 5 часа

По предлог на градоначалникот Петре Шилегов, Советот на Град Скопје денеска како 11. точка ќе расправа за алтернатива за граѓаните за околу тоа како да стигнат до Средно Водно, со оглед на тоа дека со одлука беше донесено дека сообраќајот со моторни ...

32 поврзани вести »