TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

iPortal

Гасоводна врска меѓу Македонија и Бугарија. Ќе се намалат цените на роамингот меѓу двете земји

iPortal - пред: 37 мин

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица претседаваа со заедничката седница меѓу владите на двете земји. На седницата беше потпишана Заедничка декларација од првата ...

70 поврзани вести »

Ова е дневниот ред на 4-тата седница на Советот на Општина Кр.Паланка

iPortal - пред: 53 мин

Врз основа на член 37, точка 1 од Законот за локална самоурпава („Службен весник на РМ“ бр.5/02) и член 3 од Деловникот на Советот на Општина Крива Паланка, Ве известуваме дека 4-та седница на Советот на Општина Крива Паланка ќе се одржи на ...

24 поврзани вести »

Работен состанок за социјална интеграција на Ромите во Република Македонија

iPortal - пред: 2 часа

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска имаше воведно обраќање на Работниот состанок за социјална инклузија на Ромите во Република Македонија. Целта на овој состанок е зголемување на нивото на имплементација на Стратегијата за Ромите ...

13 поврзани вести »

(ФОТО) Нема бизнис-класа: Министрите во комбе во Струмица

iPortal - пред: 3 часа

Министрите во владите на Македонија и на Бугарија денеска со комбе патувале низ Струмица на заедничката седница што се одржа во овој град. Фотографија од возењето објави министерката за одбрана Радмила Шекеринска, а на неа се гледаат министерот ...

6 поврзани вести »

(ВИДЕО) Груевци сѐ украдоа!

iPortal - пред: 3 часа

Атмосферата во Куманово во однос на двојазичноста, барем според зборовите на граѓанинот со кој зборуваше новинарската екипа на ЦИВИЛ , е одлична. Албанците во Куманово се задоволни. „Сите Албанци, од мали до стари, гласавме за Заев.

2 поврзани вести »

Општина Кр.Паланка: Заедничка иницијатива за развој на живинарството и сточарството во руралните средини

iPortal - пред: 4 часа

Во текот на вчерашниот ден, во кабинетот на градоначалникот Мицевски се одржа работен состанок со претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, експерти од областа на руралниот развој, актуелниот управник на ...

Презентиран системот за аудио-тура во кривопаланечкиот музеј

iPortal - пред: 4 часа

Систем за аудио-тура во рамки на проектот „Слушај и научи” беше презентиран денес во Локалната установа градски музеј, Крива Паланка. Опрема за реализација е набавена со грант од Мировниот корпус во Република Македонија, во вредност од околу 3.000 ...

Нухиу го отвори Осмиот регионален состанок на мрежата на експерти за огнени оружја на Југоисточна Европа

iPortal - пред: 4 часа

Заменик министерот за внатрешни работи, Проф.Д-р Агим Нухиу беше домаќин и го отвори Осмиот регионален состанок на мрежата на експерти за огнени оружја на Југоисточна Европа кој се одржа во хотелот „Холидеј Ин“ во Скопје.

Средба Спасовски-Радев: Отворањето на преминот Клепало-Сандански ќе овозможи полесно движење на граѓаните од Македонија ...

iPortal - пред: 4 часа

Министерот Оливер Спасовски денеска во Струмица, пред започнувањето на заедничката седница на владите на двете земји, одржа работна средба со министерот за внатрешни работи на Република Бугарија Валентин Радев.

16 поврзани вести »

Средба Николовски-Порожанов: Создавање услови за поголемо искористување на IPАRD средствата!

iPortal - пред: 4 часа

Во рамките на официјалната посета на премиерот на Р. Бугарија, Бојко Борисов и министрите во владата, пред почетокот на Заедничката седница на Владата на Р. Македонија и Владата на Р. Бугарија, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, ...

2 поврзани вести »

БРОЈЧАНИКОТ ПОЧНА ДА ВРТИ: Агенцијата за филм успеа да ги врати назад кај граѓаните првите 300 илјади евра, стекнати на ...

iPortal - пред: 4 часа

Агенцијата за филм на Република Македонија известува дека првите 300 илјади евра државни пари се одземени од хрватската продукција „Јадран филм“ како последица на неисполнувањето на договорот за производство на играната серија „Македонија“.

33 поврзани вести »

Премиерите Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

iPortal - пред: 4 часа

Претседателите на Владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот Претседател на Репубика Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

20 поврзани вести »

Заев и Борисов во посета на Водочкиот манастир во Струмица

iPortal - пред: 4 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев го пречека Претседателот на Владата на Република Бугарија, Бојко Борисов во Водочкиот манастир, во присуство на Митрополитот Струмички Наум.

51 поврзани вести »

Заев: Заеднички го прославуваме и постоењето и зближувањето на две културни традиции кои опстојувале заедно со векови

iPortal - пред: 20 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, вечерва имаше свое обраќање на свеченоста по повод одбележувањето на Денот на албанската азбука која се одржа во Битола, градот во кој пред 109 години, албанските интелектуалци го ...

26 поврзани вести »

(ВИДЕО) 40 години од постоењето на Факултетот за безбедност

iPortal - пред: 22 часа

Четири децении егзистирање на оваа високо образовна институција значат голема истрајност, научно љупобитство, истражување и секако воспитување и образување на генерации академски граѓани, рече министерот Оливер Спасовски во своето обраќање на ...

Груевски повикан во СЈО да сведочи за провизија за струја?!

iPortal - пред: 22 часа

Сосема нова предистражна постапка отвори Специјалното јавно обвинителство. Се работи за земање провизии за електрична енергија, а како прв сведок на распит беше повикан екс премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски.

Општина Пробиштип: Работен состанок за заедничка инвестиција во енергетска ефикасност

iPortal - пред: 23 часа

Денес (22.11.2017), Градоначалникот на општина Пробиштип, Драган Анастасов, одржа работен состанок со Изведувачот на градежните активности на Дом за култура, градежната компанија Промонтинг.

24 поврзани вести »

Средба Богоев-Макрадули: Лоцирање на загадувачите во Карпош

iPortal - пред: 23 часа

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев се сретна со Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули и директорот на Државниот инспекторат за животна средина, Мирослав Богдановски.

40 поврзани вести »

Билатерална средба помеѓу царинските служби на Македонија и Србија

iPortal - пред: 23 часа

На 20.11.2017 година во Белград се одржа билатерална средба помеѓу делегации на Царинските управи на Република Македонија и Република Србија. Состанокот на делегациите предводени од директорите на двете служби се одржа во насока на зајакнување на ...

2 поврзани вести »

Приведен струмичанец за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги

iPortal - 22.11.2017

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство – Струмица, поднесе кривична пријава и го лиши од слобода З.Б (52) од Струмица, поради постоење на основано соменение дека сторил кривично дело – “неовластено производство и ...

36 поврзани вести »