TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

iPortal

(ВИДЕО) Заев му подари на Вучиќ дрес од „Вардар“ со број 9

iPortal - пред: 15 часа

Премиерот Зоран Заев му подари на српскиот претседател Александар Вучиќ дрес од фудбалскиот клуб „Вардар“ со број 9, при денешната средба во Белград. На дресот е напишано презимето на ...

25 поврзани вести »

Загина осумгодишно девојче, возилото се придвижило, скокнало низ врата и удрило во камен

iPortal - пред: 16 часа

Осумгодишно девојче во Доброште вчера го загуби животот во моментот додека татко и собирал дрва, информираа од МВР. Според полицијата, случајот вчера ги пријавил нејзиниот татко, 46-годишниот Б.Б.

21 поврзани вести »

За една година завршил средно и го унапредиле во командир со лажна диплома

iPortal - пред: 16 часа

Командир на територијална противпожарна единица во Општина Старо Нагоричане се товари за „употреба на исправа со невистинита содржина” затоа што бил поставен на раководното место со лажна диплома набавена од средното скопско училиште „Цветан Димов“ ...

26 поврзани вести »

Филип Секуловски, осомничениот за убиството на Јанушев, ставен на листата за потраги на МВР

iPortal - пред: 16 часа

Филип Секуловски, осомничен за убиството на 28-годишниот Мартин Јанушев, е ставен на листата за потраги објавена на веб сајтот на Министерството за внатрешни работи. МВР во четвртокот соопшти дека Секуловски е осомничен за убиството на Јанушев, што ...

38 поврзани вести »

Отворено писмо до Заев: Помогнете им на болните со цистична фиброза, пред десетина дена почина 19-годишна девојка ...

iPortal - пред: 16 часа

Ви се обраќам како родител на дете со цистична фиброза, но и како претседател на Здружението за ЦФ во Република Македонија. Моето име е Снежана Бојчин. Некои ме претставуваат како ЗЛО! Ви звучи познато?! Почитуван г.

14 поврзани вести »

Врзете се, полетуваме!

iPortal - пред: 18 часа

Македонската политика по локалните избори доби такво забрзување од чии центрифугални сили може да ви се слоши! Движењето на премиерот може да се следи само со помош на сателитски сигнали, бидејќи ни од неговиот кабинет мислам дека не се сосема на ...

Општина Кр.Паланка постави анкета на официјалната веб страна „Избери го твојот приоритет-заедно ја градиме иднината“

iPortal - пред: 18 часа

Во насока на зголемување на транспарентноста и учеството на граѓаните во донесувањето на одлуките Општина Крива Паланка постави анкета на официјалната веб страна „Избери го твојот приоритет- заедно ја градиме иднината“ ...

2 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев ја отпочна официјалната посета на Република Србија

iPortal - пред: 18 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија денеска ја отпочна официјалната посета на Република Србија, во придружба на владина делегација во чиј состав се заменикот претседател на владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, ...

53 поврзани вести »

Што во практика ќе донесе новиот закон за јазици?

iPortal - пред: 19 часа

Во емисијата 360 степени на Алсат М телевизија се прави осврт на тоа што во практика ќе донесе новиот закон за јазици. Деталите погледнете ги во ...

62 поврзани вести »

Македонијо, зграпчи го денот!

iPortal - пред: 20 часа

Пишува: Беса Арифи, професор на Универзитетот на Југоисточна Европа Македонија добива ветер во грб во однос со односите со Европската Унија. Оптимистите очекуваат Унијата да ја отстрани условеноста на препораката за отпочнување преговори за пристап ...

Кое мислење го има Илир Мета за Никола Груевски?

iPortal - пред: 20 часа

Албансиот претседател на државата, Илир Мета во гостувањето на телевизија 21 одговара на прашањето, што тој мисли за претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Никола ...

29 поврзани вести »

Иво Вајгл: ЕУ го сака Западниот Балкан поради мешањето на Русија

iPortal - пред: 20 часа

Поранешниот шеф на словенечката дипломатија Иво Вајгл вели дека мешањето на Русија во ситуацијата на Западниот Балкан го направило проширувањето во југоисточна Европа приоритет за Европската Унија.

163 поврзани вести »

Кој е Љубомир Јовевски, новиот јавен обвинител на РМ?

iPortal - пред: 20 часа

Претседателот на Собранието Талат Џафери за сабота, 25 ноември, ја закажа седницата на која треба да биде именуван нов јавен обвинител на Република Македонија. Владата на 7 ноември му предложи на Собранието за јавен обвинител на Република Македонија ...

33 поврзани вести »

Груевски до Мета: Притворот на Темелко е политички притисок, тој е борец за човекови права

iPortal - пред: 21 часа

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и претседателот на Албанија, Илир Мета, на денешната средба разговарале за македонско-албанските односи, за актуелната политичка состојба и за стратешките приоритети на Република Македонија, ...

77 поврзани вести »

Во Кривичниот суд денеска рочишта за „Труст“ и „Триста“

iPortal - пред: 21 часа

Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да се одржат рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Труст“ и „Триста“ . Во „Труст“ првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан, а обвинети се уште две физички и три правни лица, меѓу кои и ...

39 поврзани вести »

Заев за „Политика“: Во Белград сум како дома

iPortal - пред: 21 часа

Македонија и Србија ќе развиваат успешни билатерални односи и преку нив ќе придонесат за јакнење на соработката во регионот, изјави македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за весникот „Политика“ за време на неговата прва официјална посета на ...

114 поврзани вести »

Фактор: Што ќе прават Села и Ахмети по посетата на Хан?

iPortal - пред: 21 часа

Јоханес Хан, еврокомесарот за проширување и добрососедска политика влера покрај со државниот врв одржа средби и со лидерите на политичките партии, меѓу кои и партиципиентите во Владата на Република Македонија, Зијадин Села од Алијансата за Албанците ...

163 поврзани вести »

(ВИДЕО) Панел дискусија на Топ Тема: Џафери, Димитров, Поповски и Арифи за европската перспектива

iPortal - пред: 21 часа

Погледнете ја најновата панел дускусија во врска со европската перспектива на Р. Македонија упатени од страна на гостите во студиото до актуелниот и поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров и Никола Поповски, претседателот на ...

(ВИДЕО) 24 Анализа: На што може да се надеваат идните пензионери?

iPortal - пред: 21 часа

Сценарио – пензии- со нови буџетски пари ќе се покриваат стари дупки – исплатата на пензиите се повеќе зависна од централниот буџет. Притисокот врз државниот пензиски фонд расте – има ли владата план како да обезбеди редовна исплата на пензии? На ...

Комесарот Хан даде свое мислење за законот за јазиците

iPortal - пред: 22 часа

Законот за употреба на албанскиот јазик не е европски приоритет, ниту пак дел од реформите што Македонија треба да ги испорача за да го истрча како што вели Брисел последниот километaр од европскиот маратон за чиста препорака.

33 поврзани вести »