TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

IT.mk

Facebook сака да ги заштити своите корисници

IT.mk - пред: 1 час

Најголемата друштвена мрежа сака да ги заштити своите корисници од злоупотреби. Компанијата во Индија тестира функционалност која ќе им оневозможи на останатите корисници да преземат, споделат или препратат профилна фотографија на друг корисник.

11 поврзани вести »

Играј и помогни, хуманитарен гејминг турнир: Никола Поповски – Ниџо

IT.mk - пред: 4 часа

Пред околу 7 години во сообраќајна несреќа животот го загуби Никола Поповски Ниџо. Неговите пријатели организираат меморијален, хуманитарен гејминг турнир во негова чест. С редствата што ќе се соберат од турнирот ќе одат како помош за лица со ...

Новата надгрaдба на Windows 10 со добра вест за гејмерите

IT.mk - пред: 5 часа

Учесниците во Insider програмата на Microsoft, можат да ја тестираат новата верзија на Windows 10 Insider build . Со оваа надградба фокусот е на видеоигрите и проширената реалност. Еден од новитетите кој е најлесно да се забележи е додавањето на ...

2 поврзани вести »

Дали сѐ може да се објасни со математички модели? Предвидување на Арапската пролет

IT.mk - пред: 5 часа

На 18 декември 2010 година, Мохамед Буазизи се самозапали, ова беше првиот настан со кој започнаа немири во Тунис. Наскоро, во јануари се промени власта во Тунис. Во период од 18 декември до 1 февруари, протести започнаа во речиси сите држави во ...

Пробајте ја GWENT и бесплатно добијте ја The Witcher: Enhanced Edition

IT.mk - пред: 17 часа

GWENT : The Witcher Card Game е Heartstone алтернатива во The Witcher универзумот. Се одликува со кампања за еден играч, но и бројни можности за проверка на вашето знаење со карти со вистински лица.

GamersGate ја започнаа нивната летна распродажба

IT.mk - пред: 20 часа

Според најновите гласини, Valve се има изјаснето до сите Steamworks девелопери дека нивната голема распродажба започнува од 22.јуни и трае сè до 5.јули. Останатите продавници, пак, се трудат да го привлечат вниманието на купувачите и со нивни ...

Групно преименување и споделување големи фајлови

IT.mk - пред: 22 часа

Rename Master е програм кој особено ќе биде ценет од дигиталните колекционери кои не сакааат повеќе да губат време со макотрпно преименување групи од фајлови. Наместо индивидуално преименување на вашите песни, филмови или слики, Rename Master ...

Иницијатива за покорисен PayPal во Македонија

IT.mk - пред: 22 часа

Пред неколку години најпопуларниот сервис за онлјан плаќање PayPal објави дека конечно услугите ќе можат да се користат и во Македонија. Тогаш сите се израдувавме, но поради неусогласеност на законите PayPal може да понуди ограничена услуга.

9 поврзани вести »

Интервју со Божидар Димовски, маркетинг менаџер во Рептил маркети

IT.mk - 22.06.2017

Купувањето и доставата на производите до дома не е новитет. Дури постојат и куп сервиси кои доставуваат производи од продавници. Еден од најпопуларните стартапи Uber, заедно со куп продавници има заеднички сервис за достава на храна до дома.

Германската полиција направи рации во 36 домови заради објави на Facebook

IT.mk - 22.06.2017

Во Германија објавите на друштвените мрежи можат да донесат сериозни законски последици. Германската полиција направи рација во 36 домови поради постови на друштвените мрежи. Рацијата кај овие граѓани е поради закани, принуди и потикнување на омраза.

Франција воведува визи за основачи на стартап, САД сака да ги укине?

IT.mk - 22.06.2017

Додека Франција најави дека ќе додаде специјална виза за основачи на стартапи, САД можеби размислува за нејзино укинување. Администрациајта на претседателот Трамп сака да го одложи и конечно да го повлече носењето на International Entrepreneur Rule.

Како изгледа проширената реалност на iPad

IT.mk - 22.06.2017

Не е изненадување што Тим Кук е воодушевен од проширената реалност. Apple доцни зад Google, но има доволно време и уреди за да го надокнади загубеното време. Компанијата со iOS 11 започнува да ги проширува можностите на технологијата.

Студиото зад Hitman стана независно и ги чести гејмерите со бесплатни мисии

IT.mk - 21.06.2017

Ова не е лесна година за ветеранското студио IO Interactive. Луѓето кои нѝ го донесоа серијалот со омилениот атентатор првин беа соочени со отпуштања, а потоа и изложени на еден вид модерна аукција каде издавачите Square Enix се изјаснија дека не ги ...

3 поврзани вести »

Стоп за непотребните мејлови со Unroll.me, Unlist или Unsubscribera

IT.mk - 21.06.2017

Постојано дружење со непотребни мејлови знае да влијае негативно на вашата ефикасност и иако можете лесно да ја прекинете таквата пракса со индивидуално кликнување на unsubscribe, постои побрз начин за постигнување на истиот ефект.