TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

КадеВечер

Програма за Skopje Design Week

КадеВечер - пред: 3 часа

Среда, 22 Ноември во 20:00ч – 26 Ноември во 00:00ч – Public Room Како и секоја година, така и оваа, сo огромна радост ви го претставуваме новото издание на Неделата на дизајн во Скопје! Ве покануваме на креативно, 5-дневно, 24-часовно доживување ...

Анти-индустријал – групна изложба во галеријата Акантус

КадеВечер - пред: 3 часа

На 24 ноември ќе биде отворена 10-дневната изложба „Анти- индустријал”. Уметничката галерија Акантус покани дизајнери да изложат производи кои се настанати со голема љубов и ентузијазам како идеја за економска и социјална реформа.

2 поврзани вести »

Фризурите на Ангелите од Victoria’s secret низ годините

КадеВечер - пред: 3 часа

Погледнете како се менувале фризурите на Ангелите од Victoria’s secret низ ...

51 поврзани вести »

Тесла има уште едно изненадување: електричен пикап

КадеВечер - пред: 3 часа

Компанијата на Елон Маск неодамна ги покажа долго очекуваниот електричен камион Tesla Semi и новиот Roadster што на патиштата ќе стигне во 2020 година. Елон Маск не застана таму. На презентацијата на кратко го претстави и концептот за електричен ...

18 поврзани вести »

Со дрон против сообраќајните прекршоци!

КадеВечер - пред: 5 часа

Дроновите се покажаа успешни во борбата против прекршителите на сообраќајните правила. Така на пример, во Бордо, Франција резултатите се успешни, со користењето на дронови во сообраќајот. Биле казнети стотици возачи, заради непочитување на ...

5 поврзани вести »

Одложена продажбата на звучникот на Apple HomePod

КадеВечер - пред: 5 часа

Apple одлучија да го одложат пласирањето на пазарот на својот звучник HomePod до 2018-та година, бидејки им било потребно повеќе време за да ги завршат сите работи околу звучникот. „Едвај чекаме луѓето да го испробаат HomePod, бежичниот звучник на ...

4 поврзани вести »

Претставата „Маша и Медо“ повторно ќе ја гледаме во Скопје

КадеВечер - пред: 5 часа

Детската руска претстава „Маша и Медо“ е повторно на нашите простори. Таа ќе се одржи на 16 -ти, декември 2017 година, во 17 часот – Вип Арената „Борис Трајковски“. Влезниците ќе можете да ги набавите од 22, ноември.

5 поврзани вести »

Ангелите на Victoria’s Secret блеснаа во Шангај

КадеВечер - пред: 5 часа

Ангелите на Victoria’s Secret блеснаа на спектакуларната модна ревија. За прв пат, ревијата се одржа во Шангај, Кина. Модното шоу, беше поделено во шест делови – „Goddesses“, „Punk Angel“, „Porcelain Angel“, „A Winter’s Tale“, „Millennial Nation“ и ...

51 поврзани вести »

Една од најголемите музички икони Дајана Рос – наградена за животно достигнување на АМА

КадеВечер - пред: 5 часа

Дајана Рос е една од најголемите икони на музичката индустрија која беше на врвот на светските топ листи. Дајана Рос беше наградена со наградата за животно достигнување, на вчерашните Американски музички награди.

5 поврзани вести »

Kindle Oasis е новиот најпосакуван читач на книги

КадеВечер - пред: 5 часа

Новиот Kindle Oasis изгледа како неговата оригинална верзија, но поголема. Oasis ја задржува целата батерија, што значи дека не ви треба футролата со него за да го добиете целосното време траење на батеријата, како што беше со стариот.

Не очекуваат страшни земјотреси во иднина!

КадеВечер - пред: 1 ден

Научниците предупредуваат дека во 2018 година може да очекуваме серија на земјотреси. Тие велат дека планетата оваа година сме ја поминале добро, со само неколку земјотреси. Според истражувањата на научниците, во 2018-та година, не очекуваат мн ...

50 поврзани вести »

Облека за вежбање од пластичен отпад

КадеВечер - 20.11.2017

Се почнува во Тајван со пластични шишиња. Порано го нарекуваа Остров на ѓубрето, а сега Тајван рециклира 55% од својот отпад, во споредба со САД, кои рециклираат само 35%.Брачниот пар Кванг и Ели Дин за својата линија облека за вежбање Girlfriend ...

20 – годишната Индијката Чхилар, е новата „Мис на светот 2017“

КадеВечер - 20.11.2017

20 – годишната девојка, по потекло од Индија, е новата „Мис на светот 2017“ година. Натпреварот за избор на убавица се одржа во кинескиот град Санја. Финалниот дел од шоуто „Мис на светот 2017“ се состоеше од 15 делови.

Веганство – нов начин за борба против загадувањето

КадеВечер - 20.11.2017

Организацијата The Vegan Society неодамна спроведе една огромна кампања за заштита на животната средина Plate Up for the Planet. Во кампањата се приклучија, многумина заштитници на животната средина и залагачи за растителна исхрана.

Спектакуларен настап на “Меморија”

КадеВечер - 20.11.2017

Поминаа 25 години од последниот настап на „Меморија“. Во саботата, тие го одржа долго најавуваниот концерт во „Метрополис арената“. Направија спектакуларна вечер, која долго ќе се памети. Се појавија во оригиналниот состав, Перо Камиказа, Поце ...

3 поврзани вести »

Промоција на книгата „Гуш и Бац“ и изложба на илустрации

КадеВечер - 20.11.2017

На 2 декември, ден пред одбележувањето на меѓународниот ден на лицата со попреченост, во Чифте Амам ќе биде промовирана книгата „Гуш и Бац”, заедно со изложба на илустрациите од книгата. Во неа се содржани зборовите на Ерато, девојче со аутизам, кои ...

Во Австралија илјадници луѓе живеат во град под земја

КадеВечер - 20.11.2017

Во Австралија постои вистински град кој се наоѓа под земја. Направен е на местото на еден напуштен рудник. Неговото име е Кобер Пери и е еден од најинтересните места на светот. Овој град за кој многу малку се знае е живеалиште на илјадници луѓе.

Пристигна новиот хит на Луис Фонси „Echame La Culpa“

КадеВечер - 20.11.2017

Авторот на мегапопуларната „Деспасито“ веќе има нова песна која ќе голем хит за престојната сезона, летен хит кој ќе не згрее во престојните студени денови 🙂 „Echame La Culpa“ – новиот хит, во кој му се придружи Деми Ловато, полека но сигурно ...

6 поврзани вести »

Ангелите на Victoria’s Secret пристигнаа во Шангај

КадеВечер - 20.11.2017

Ангелите на Victoria’s Secret пристигнаа во Шангај, каде што ќе се одржи овогодинешното спектакуларно шоу на Victoria’s Secret. Погледнете дел од ...

51 поврзани вести »