TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

КадеВечер

Вајарска изложба на Дона Урдинов

КадеВечер - пред: 7 часа

Вечерва ќе биде отворена вајарска изложба „Ex Parte Hominis“ на уметницата Дона Урдинов. Настанот започнува официјално во 20 часот, во арт кафулето Концепт 37, а ќе трае до 24 Ноември. Уметницата Дона Урдинов е една од најдобрите академии за ...

8 поврзани вести »

Недела на современиот шпански филм во Македонија

КадеВечер - пред: 7 часа

Од 20 до 26 ноември, во Кинотеката на Македонија ќе се одржи филмскиот циклус посветен на современиот шпански филм. Настанот е во соработка со Амбасадата на Кралството Шпанија. На овој настан ќе се претстават филмови од Шпанската кинематоргафија, ...

6 поврзани вести »

Погледнете го богатството на фараонот Тутанкамон

КадеВечер - пред: 9 часа

Повеќе од 55 парчиња текстил украсени со злато, кои во 1922 године беа најдени во гробницата на фараонот Тутанкамон, за прв пат беа изложени после толку години. Тутанкамон е фараонот кој пред повеќе од 3.000 години владеел со Египет.

2 поврзани вести »

Новиот електричен автопат ќе ја поврзе Европа од Норвешка до Италија

КадеВечер - пред: 9 часа

Компаниите E.ON SE и Clever го објавија следниот чекор за електричните возила во Европа. Станува збор за електричен автопат кој ќе поврзе голем дел од континентот. Ова е „EU flagship“ проект кој од Европската комисија дови инвестиција од 10 милиони ...

2 поврзани вести »

Каде на Afterwork во Скопје?

КадеВечер - пред: 9 часа

За сите оние кои сакаат да одат на Afterwork. Овој петок, Ве каниме на пиво, јадење и фина музика со Мартин Мила. * Почеток од 17:00 до 20:00 часот * Од понудите истакнуваме: – Пилешки крилца (дупла порција ) + 3л свежо точено Наше Македонско = 550 ...

2 поврзани вести »

Асирски предбрачен договор, стар 4.000 години

КадеВечер - пред: 13 часа

Неодамна турските археолози, при анализата на еден 4.000 години стар асирски таблет, открија нешто многу интересно. Гравурите со клинесто писмо индицираат дека се работи за вид предбрачен договор, во кој детално се регулираат разни проблеми на ...

11 поврзани вести »

Samsung Galaxy S9 ни доаѓа со три модели!

КадеВечер - пред: 13 часа

Во изминатиов период протекоа нови шпекулации, дека Samsung Galaxy S9 ќе има мини верзија со 4 – инчен Infinity дисплеј. Не само тоа, туку Samsung Galaxy S9 ќе има три нови варијанти. На почетокот од 2018 – та година, Samsung планира два модела да ...

7 поврзани вести »

Фамозниот Karl Lagerfeld ќе ја дизајнира божиќната елка во лондоскиот хотел Claridge!

КадеВечер - пред: 13 часа

Хотелот Claridge, со години ги избира големите дизајнерски имиња, како Dolce Gabbana, Burberry, Jony Ive и многу други. Оваа година таа чест ќе ја има фамозниот гермаски дизајнер Karl Lagerfeld.

2 поврзани вести »

Hitman добива телевизиска серија

КадеВечер - пред: 13 часа

Познатите видео игри Hitman добиваат телевизиска серија. Fox 21 ги здружи силите со популарниот стриминг сервис Hulu во изработка на телевизиска серија. Hulu сервисот планира телевизиската серија Hitman да биде главен адут, па така се очекува големи ...

2 поврзани вести »

Ноемвриска кампања на Mango -“Пред полноќ”!

КадеВечер - пред: 13 часа

Новогодишната еуфорија, шпанскиот брендот MANGO ја искористи за презентација на ноемвриската кампања “Пред полноќ”. Пред вас се атрактивни парчиња кои ќе ве направат посебни, пред да се избројат последните секунди од 2017 година.

4 поврзани вести »

Меѓународна конференција „Корисникот и библиотеката – минато и иднина“

КадеВечер - 16.11.2017

Меѓународна конференција „Корисникот и библиотеката – минато и иднина“ денеска и утре ќе се одржи во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје. Организатори на конференцијата се Библиотекарското здружение на ...

8 поврзани вести »

Уметничкото дело на Да Винчи продадено за рекордни 450 милиони долари

КадеВечер - 16.11.2017

Стара слика на Исус Христос,(петсто години), за која се верува дека ја насликал Леонардо да Винчи, беше продадена на аукција во Њујорк за рекордни 450 милиони долари. Сликата е позната под името Salvator Mundi „Спасител на светот“.

30 поврзани вести »

Кога и каде се појавиле популарните „мачкести“ очи

КадеВечер - 16.11.2017

Ајлајнерот, кој игра главна улога во креирањето на овој тренд во шминката, е познат во индустријата за убавина уште во далечното минато. Ретки се дамите што го немаат пробано овој „look. Идеален е за постигнување совршен изглед кој ги истакнува ...

Што е бодеж и како да го избегнеш?

КадеВечер - 16.11.2017

Не постои човек кој барем еднаш во животот не се соочил со оваа чудна болка која доаѓа потполно ненајавено и неочекувано. Освен што е многу непријатна таа може комплетно да ви го расипе зацртаниот тренинг или да ви го уништи ентузијазмот да ...

Најновиот Мото Мод со печатач на задниот дел од вашиот телефон

КадеВечер - 16.11.2017

Фотографирањето со вашиот телефон сега може да помине на следното ниво, со најновиот Мото Мод. Моторола и Полароид се здружија за да го претстават печатачот Polaroid Insta-Share. Мото Мод ќе ви овозможи да направите фотографија и веднаш да го ...

Миранда Кер е бремена со второ дете

КадеВечер - 16.11.2017

Миранда Кер е бремена и очекува второ дете, заедно со нејзиниот нов сопруг Еван Шпигел, изјави близок член на семејството и потврди за Daily Mail. “Миранда, Еван и Флин едвај чекаат, го пречекаат најновиот член на нивното семејство”.

8 поврзани вести »

Париска елеганција во колекцијата на Изабел Марант

КадеВечер - 16.11.2017

Париската елеганција е главна насока во оваа нова колекција на Изабел Марант. Колекцијата е истовремено кул и полна со самодоверба, превиткувачки јакни и преголеми палта што се повеќе фенси од бохо стил, дури и кога нивните облици беа многу повеќе ...

Вегефест 2017

КадеВечер - 16.11.2017

Секојдневно искористувани, свирепо убивани за храна, мода и профит, лишени од слобода и од можност нормално да живеат според карактеристиките на својот вид, овие сетилни битија во модерното конзумерско општество се сведени на продукти и предмети, ...

Во Кина се отвара виртуелен забавен парк

КадеВечер - 16.11.2017

Следниот месец во Гијанг, Кина ќе биде отворен, огромен парк со виртуелна реалност – East Valley of Science and Fantasy. Ова ќе биде најинтересниот футуристички парк. Посетителите ќе можат да патуваат во идината, да се борат со змејови, да летаат во ...

4 поврзани вести »