TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кајгана

Брзо и лесно крем бруле

Кајгана - пред: 13 часа

Направете го вашиот викенд поубав со вкусно крем бруле кое многу лесно се подготвува. Рецептот содржи само 3 состојки и ќе ви одземе сосем малку време. Следете ги инструкциите во видеото објавено на YouTube каналот на „Tasty“ и нема да имате проблем ...

Како да слушате музика на YouTube додека правите други работи на вашиот телефон

Кајгана - пред: 13 часа

YouTube знае дека сакаме да слушаме музика на апликацијата додека правиме други работи, но бидејќи платформата живее од реклами кои се наоѓаат на видеата, ве обврзува да не можете да го заклучите телефонот освен ако не сте YouTube Red претплатник.

Рахој: Суспендирана владата на Каталонија, останува автономијата

Кајгана - пред: 14 часа

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека шпанската влада не ја укинува автономијата на Каталонија, но ќе ја суспендира регионалната влада и ќе ги отстрани регионалните лидери, кои ги прекршиле законите, пренесуваат шпанските медиуми.

158 поврзани вести »

Мбапе, Дембеле и Жезус во борбата за „Златно момче“

Кајгана - пред: 14 часа

Килијан Мбапе, Осман Дембеле и Габриел Жезус се тројцата млади кошаркари останаа во најтесниот круг за наградата „Златно момче“, која ја доделува италијанскиот магазин Tuttosport. Голем број новинари од целиот свет гласаа за своите фаворити, а ...

13 поврзани вести »

„Lotus“ го претстави новиот Elise Cup 260

Кајгана - пред: 15 часа

Автомобилската компанија „Lotus“ го претстави новиот ексклузивен модел Elise Cup 260, кој ќе биде произведен во само 30 примероци. Elise Cup 260 е инспириран од тркачките автомобили и тој може да достигне максимална брзина од 243 километри на час.

Ако сакате чисти заби, јадете повеќе путер

Кајгана - пред: 15 часа

Внимателното четкање и миење на забите како што ве советувале стоматолозите не е доволно за тие да останат чисти и здрави, туку подеднакво важна е и здравата исхрана. Внесувањето на важните витамини во исхраната може да донесат многу бенефити за ...

6 поврзани вести »

Мадрид објавува нови мерки за Каталонија, се очекуваат големи нереди

Кајгана - пред: 16 часа

Ситуацијата во Каталонија би можела да достигне точка на вриење. Шпанската влада се очекува да ги објави конкретните мерки за преземање на контролата над Каталонија, што ќе биде прв пат во историјата на Шпанија, централната влада да се повика на ...

158 поврзани вести »

Болт: Фудбалската кариера ќе ја започнам во 2018 година

Кајгана - пред: 17 часа

Легендарниот Јусеин Болт, најбрзиот човек во светот, потврдил дека откако стави крај на својата кариера во атлетиката дека ќе се активира во фудбалот. Повеќекратниот светски и олимписки шампион на 100 и 200 метри, човек кој го држи светскиот рекорд ...

8 поврзани вести »

Калифорниски милијардер почна кампања против Трамп

Кајгана - пред: 17 часа

Милијардерот Том Стејер од Калифорнија, најави дека ќе вложи најмалку 10 милиони долари во национална телевизиска рекламна кампања за отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп.

5 поврзани вести »

Некогаш член на Јувентус и Бенфика, денес осуден на затворска казна

Кајгана - пред: 17 часа

Еден од најдобрите италијански напаѓачи во последните две децении, Фабрицио Миколи го допре дното, откако беше осуден на затворска казна поради криминални активности. Мајсторот на фудбалската игра, кој профи кариерата ја заврши во 2015 година, ...

12 поврзани вести »

Тече рокот за жалби од партиите против одлуките на ДИК

Кајгана - пред: 18 часа

Од синоќа тече рокот од 24 часа за тужби од партиите против одлуките на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата. Партиите можaт да поднесат тужби до Управниот суд против одлуките ...

51 поврзани вести »

Како би изгледале леталата од „Star Wars“ ако ги произведува „Audi“

Кајгана - пред: 18 часа

Леталата и возилата од франшизата „Star Wars“ се меѓу најпрепознатливите во филмскиот свет и со тек на време тие станаа поп-култура. Но што се случува кога дизајнер на автомобили ќе ги вмеша прстите во дизајнот на летало од „Star Wars“? Џејсон ...

Сообраќајот се одвива по суви коловози

Кајгана - пред: 19 часа

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – ...

48 поврзани вести »

„Google“ им нуди по 1.000 долари на хакерите да ја хакираат апликацијата Play Store

Кајгана - пред: 19 часа

Компанијата „Google“ им понуди на истражувачите на сигурносни пропусти награда од 1.000 долари ако успешно ја хакираат апликацијата Play Store и притоа ги поправат грешките. Системот на наградување на хакерите е популарен кај многу компании бидејќи ...

3 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ се рекламирале двојно повеќе од СДСМ

Кајгана - пред: 20 часа

Само една телевизија отстапила од законските правила за балансирано известување во последните девет дена од кампањата за локалните избори во Македонија, утврди Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги на Македонија.

83 поврзани вести »

Нејмар осуден во Бразил, мора дa плати милион евра

Кајгана - пред: 20 часа

Бразилскиот федерален суд го осуди на глоба од еден милион евра најскапиот светски фудбалер Нејмар поради неплаќање данок од правата на фотографиите. Нејмар веќе има една пресуда за неплаќање данок од 2011 и 2013 година, а сега е казнет дека ...

7 поврзани вести »

Минчо Јорданов го нападнал Саше Ивановски – Политико

Кајгана - пред: 20 часа

Саше Ивановски – Политико вечерва бил нападнат од страна на бизнисменот Минчо Јорданов по завршувањето на настанот за одбележување 20 години од постоењето на „Макстил“, каде како гости беа и вицепремиерот Кочо Анѓушев, претседателот Ѓорге Иванов и ...

15 поврзани вести »

Вардар и Шкендија заработија најмногу од УЕФА

Кајгана - пред: 20 часа

Вардар доби 1 милион евра, а Шкендија е побогата за 920.000 евра кога УЕФА ги објави и солидарните исплати од минатата сезона во Лигата на шампионите. Покрај Вардар и Шкендија, Работнички добива 440.000 евра, а Пелистер ќе инкасира 215.000 евра.

16 поврзани вести »

Avon со новиот течен кармин Mark ги следи потребите на модерните жени

Кајгана - 20.10.2017

Следејќи ја мисијата постојано да ја подобрува и збогатува палетата на производи со цел да ги задоволи барањата на своите корисници, во Кампања 15 компанијата Avon ги промовира новиот течен кармин MARK и ротацискиот ноќен крем-третман против брчки ...

12 поврзани вести »

Италијанско гратче нуди по 2.000 евра за секој нов доселеник

Кајгана - 20.10.2017

Градоначалникот на италијанското гратче Кандела смисли практично решение за зголемување на бројот на жители. Тој решил да му плати на секој што ќе се пресели да живее во ова мирно италијанско гратче.

10 поврзани вести »