TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кајгана

Почина гитаристот на AC/DC, Малколм Јанг

Кајгана - пред: 6 часа

Легендарниот австралиски гитарист Малколм Јанг, кој беше член на рок групата AC/DC, почина денеска на 64-годишна возраст. Малколм Јанг беше основач и гитарист на легендарниот рок состав AC/DC, во кого членуваше заедно со неговиот брат, Ангус Јанг.

24 поврзани вести »

Арсенал излезе како победник во дербито на Северен Лондон

Кајгана - пред: 6 часа

Дванаесетото коло од овогодинешната Премиер Лига го отворија Арсенал и Тотенхем, а домаќините стигнаа до победа од 2:0. Арсенал доминираше од почетокот до крајот на натпреварот, а гостите изгледаа немоќно низ текот на целиот натпревар.

55 поврзани вести »

Ќе се пренаменат 1,6 милијарда денари од буџетот за враќање долгови

Кајгана - пред: 7 часа

Собранието на Република Македонија со 51 глас „за“, ниту еден „против“ и 25 „воздржани“ денеска ја усвои одлуката за прераспределба на 1,6 милијарда денари меѓу буџетските корисници на централната власт и меѓу фондовите.

49 поврзани вести »

Италијански хирург тврди дека ја извршил првата трансплантација на глава

Кајгана - пред: 7 часа

Италијанскиот хирург Серхио Канаверо тврди дека ја направил првата успешна трансплантација на глава. На прес-конференција во Виена неврохирургот излезе со тврдење дека ја извршил првата успешна трансплантација на глава, но таа била извршена над ...

11 поврзани вести »

Диетални бомбици без печење

Кајгана - пред: 8 часа

Нашиот предлог за викенд десерт се овие диетални бомбици чие приготвување не бара печење. Кокос, гранола и кора од лимон овие диетални бомбици ги прават неодоливи. Потребни состојки: 1 шоља микс од гранола за колачи 1/2 шоља кокосови снегулки 1 ...

Делчевец со 2,28 промили алкохол во крвта направил тешка сообраќајна незгода

Кајгана - пред: 9 часа

Од МВР велат дека вчера на магистралниот пат во близина на с. Очипала, Делчевско, се случила сообраќајна незгода во која И.С. (49) од с. Ветрен, Делчевско, управувајќи патничко возило Fiat Doblo изгубил контрола над возилото и се превртел.

14 поврзани вести »

Пронајдено безживотно тело во Охридското Езеро

Кајгана - пред: 9 часа

Од СВР-Охрид известуваат дека забележано е безживотно тело во водите на Охридското Езеро во близина на плажата „Бафало бич“, кај мостот на каналот Студенчишта. Телото во 11 часот и 55 минути го забележал случаен минувач кој се движел на пешачката ...

56 поврзани вести »

Уапсен разбојникот што ја ограби Халк банка

Кајгана - пред: 9 часа

Од полицијата велат дека Секторот за внатрешни работи Скопје го привел лицето Е.М. (29) од Скопје поради основи на сомнение дека на 3 овој месец ја ограбил Халк банка. Како што велат од МВР, според документираните сознанија од истрагата, пријавениот ...

26 поврзани вести »

Физичкото казнување ги прави децата агресивни и асоцијални

Кајгана - пред: 9 часа

Физичката казна не е адекватниот пристап кон одгледување на децата, затоа што е поврзано со подоцнежното лошо однесување, покажува новото универзитетско истражување. Професорката која го водеше ова истражување, Елизабет Гершоф од Универзитетот од ...

Љубовта е вечна: Вљубени парови некогаш и сега

Кајгана - пред: 10 часа

Фотографиите се еден вид машина за патување низ времето која може да ве врати години наназад. Овие фотографии на парови покажуваат дека иако многу работи се смениле околу нив, љубовта останала иста од првиот до последниот ...

НАТО им се извини на Ердоган и Турција

Кајгана - пред: 11 часа

Турција повлече 40 војници од воените вежби на НАТО во нивниот заеднички воен центар во Норвешка, во знак на протест против Организацијата. Генералниот секретар на НАТО се извини на Турција поради воените вежби кои беа одржани неделава во Норвешка, ...

33 поврзани вести »

Пронајдени четири килограми дрога во стан на тетовец

Кајгана - пред: 11 часа

Од МВР соопштуваат дека полициски службеници од СВР-Тетово извршиле претрес на во стан на ул. „146“ во кој како потстанар живее лицето А.Г. (32) од Тетово каде што била пронајдена дрогата.

27 поврзани вести »

Робот кој може да направи салто наназад

Кајгана - пред: 11 часа

Иако роботите не се ни блиску до владеење со светот, тие напредуваат од ден во ден. Роботот Atlas, на пример, може да направи салто наназад. Компанијата Boston Dynamics помисли дека е добро да им даде гимнастичарски вештини на роботите кои ги ...

8 поврзани вести »

Болидот на Шумахер продаден за рекордни 7,5 милиони долари

Кајгана - пред: 11 часа

Болидот произведен од Ferrari, наречен F2001, со кој управуваше легендарниот Михаел Шумахер, беше продаден на аукција за рекордна сума од 7.504.000 долари. F2001 стана најскапиот Формула 1 болид некогаш продаден.

15 поврзани вести »

Македoнски Телеком организира возбудлива потрага по новиот iPhone X

Кајгана - пред: 12 часа

Македонски Телеком го објавува почетокот на највозбудливата и најголемата потрага по скриено богатство во Македонија – новиот и неодолив iPhoneX. ▪ Започнува регистрација за највозбудливата потрага во Македонија – потрагата по новиот iPhone X ▪ ...

10 поврзани вести »

Фановите на „Harry Potter“ се подобри луѓе од останатите

Кајгана - пред: 12 часа

Можеби фановите на „Harry Potter“ не знаат да се служат со магија како ликовите од книгите, но според научниците, тие се подобри луѓе од останатите. Според спроведеното истражување, фановите на „Harry Potter“ имаат помалку предрасуди од другите ...

Владите на Македонија и Бугарија во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница

Кајгана - пред: 13 часа

Владите на Република Македонија и Бугарија на првата заедничка седница започнуваат со работа на конкретни проекти за соработка. На седницата која ќе се одржи на 23 ноември во Струмица, двата кабинета ќе ги разгледаат можностите за активирање на ...

28 поврзани вести »

Прекин на сообраќајот поради сообраќајка на патот Радовиш-Струмица

Кајгана - пред: 13 часа

Сообраќајот на магистралниот пат А-4 Радовиш-Струмица кај клучката Воиславци од утрово од 4:40 часот се пренасочува поради сообраќајна незгода, информираат од АМСМ. Оттаму потсетуваат дека од 15 ноември стапи во сила законската обврска за ...

42 поврзани вести »

Мусака со црни домати

Кајгана - пред: 13 часа

Еден од најпопуларните рецепти во нашата традиционална кујна е мусаката. Мусаката може да се приготвува со компири, тиквички или црни домати. Нашиот предлог за вашето викенд-мени е овој рецепт за мусака со прстени од потпечени црни домати.

14 поврзани вести »

НБА: Леброн Џејмс со 39 поени го однесе Кливленд до победа против Клиперс

Кајгана - пред: 14 часа

Во вчерашната вечер се одиграа дури 11 натпревари, а во поголемиот дел од нив победија домаќините. Леброн Џејмс имаше уште еден импресивен натпревар, постигнувајќи 39 поени, а притоа забележувајќи и 14 скока и 6 асистенции.

48 поврзани вести »