TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кајгана

Јанева: Очекувам највисоки казни за Мијалков и за Грујевски

Кајгана - пред: 6 часа

Специјалната обвинителка Катица Јанева изјави дека очекува највисоки казни за поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков и ексначалникот на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски кои се обвинети во предметот „Таргет – Тврдина“, откако денеска беше ...

54 поврзани вести »

Луѓето на Земјата дошле од вселената?

Кајгана - пред: 6 часа

Според научниците, интерстеларната прашина која може да пренесува микроорганизми низ вселената е изворот на живот на Земјата. Новата студија спроведена на Универзитетот од Единбург смета дека бактериите и микро-животните способни да патуваат низ ...

5 поврзани вести »

Поглед во најскапиот приватен авион на светот

Кајгана - пред: 6 часа

Изградбата на најлуксузниот приватен авион на светот „2-DEER“ чинела околу 230 милиони долари. Опремен е со најновата техника, голема спална соба и доволно простор да прими 40 луѓе. При влегувањето во авионот поминувате лоби кое води до ходникот, а ...

4 поврзани вести »

Груевски: Ме викнаа во СЈО за да ја дефокусираат јавноста од реалните проблеми

Кајгана - пред: 6 часа

„Ова што го прави специјалното јавно обвинителство е незаконски. Нивниот мандат е изминат и овие предистражни постапки се малтретирање на граѓаните. Но за да не излезе дека одбегнувам да дојдам, дојдов и одговорив на некои прашања“, изјави лидерот ...

72 поврзани вести »

Гризман се предомисли, Јунајтед сепак е опција

Кајгана - пред: 6 часа

Французинот јавно проговори и сега се упатува на еден клуб. Сосема сигурно е дека Антоан Гризман на крајот од сезоната ќе го напушти Атлетико, а тој во својата автобиографија напиша дека нема ништо против Англија и дека се гледа себеси во дресот на ...

24 поврзани вести »

Катица Јанева по распитот на Груевски: Не е осомничен, повикан беше како сведок

Кајгана - пред: 6 часа

По распитот на поранешниот премиер и актуелен лидер на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, обвинителката на СЈО Катица Јанева излезе пред новинарите и рече дека во тек е предистражна постапка за финансиски криминал, поточно за земена провизија ...

33 поврзани вести »

Цртаните ликови на „Disney“ прикажани во реално издание

Кајгана - пред: 7 часа

Уметникот Хосе Родолфо Лоаиза Онтиверос ги претстави ликовите на „Disney“ во многу пореални и поопасни ситуации кои наликуваат на нивните карактери. Заборавете како се однесувале во цртаните, погледнете како би изгледале во реалниот ...

Почина славниот руски баритон Дмитриј Хворостовски

Кајгана - пред: 7 часа

Познатиот руски оперски пејач Дмитри Хворостовски почина на 56 години по долга битка со тумор на мозокот. Славниот баритон починал „спокојно и опкружен со семејството“ во Лондон. „Топлината на неговиот глас секогаш нека биде со нас“, стои во ...

29 поврзани вести »

Фаворитот на публиката нема да се врати во „Star Wars: The Last Jedi“

Кајгана - пред: 7 часа

Како што наближува датумот за премиера на новиот филм од „Star Wars“ франшизата, така се подгреваат шпекулациите за новите и стари ликови кои би можеле да се најдат во филмот. Режисерот Рајан Џонсон ги демантираше тврдењата дека еден од фаворитите ...

3 поврзани вести »

Дали слушнавте за големата потрага по IPhone X?

Кајгана - пред: 7 часа

Да, токму така е како што прочитавте! Македонски Телеком оваа недела за сите корисници организира голема потрага по најновиот модел на IPhone X. Верувале и или не, ова е до сега најневообичениот и забавен начин за да се стигне до најновиот телефон ...

20 поврзани вести »

Како изгледа кога 46 милиони луѓе ќе тргнат на празничен одмор

Кајгана - пред: 7 часа

Денот на благодарноста е еден од најважните празници во САД, а се прославува во кругот на семејството. Поради тоа, многу Американци се собираат во семејните домови, до кои често мораат да патуваат од други градови, а на патиштата има огромни гужви.

3 поврзани вести »

Кој е Џон Колисон најмладиот самостоен милијардер во светот?

Кајгана - пред: 7 часа

27 – годишниот Џон Колисон е најмладиот самостоен милијардер на светот. Џон, во соработка со својот две години постар брат Патрик, ја основал софтверската платформа „Stripe“ во Сан Франциско која овозможува онлајн плаќање, па со самото тоа и Патрик ...

6 поврзани вести »

Уште само 9 дена до крајот на голема наградна игра на Халкбанк: „Вози Мини со три дисциплини“

Кајгана - пред: 7 часа

Остануваат уште сaмо 9 дена до крајот на големата наградна игра на Халкбанк АД Скопје „Вози Мини Со Три Дисциплини“ во која главна награда е фантастичниот автомобил Mini One. Можноста да се поседува еден од најомилените автомобили во светот е досега ...

11 поврзани вести »

Севиља: Берицо на полувремето им соопштил на играчите дека боледува од рак

Кајгана - пред: 7 часа

Аргентинскиот тренер Едуардо Берицо на полувреме од натпреварот против Ливерпул им соопштил на играчите на Севиља дека има рак, по што тие се вратија од дефицит од 0:3 и успеаја да дојдат до реми со резултат 3:3.

27 поврзани вести »

Скопјанец нападнал возач на ЈСП со бејзбол палка

Кајгана - пред: 8 часа

Скопјанец нападнал возач на автобус откако претходно му пресекол пат со автомобил. Според информациите на МВР, вчера околу 14:15 часот било пријавено дека во Скопје на улица Народни Херои во близина на крстосницата со улицата Ѓорѓи Димитров, Д.А.

23 поврзани вести »

Мртов маж пронајден во шума во скопско

Кајгана - пред: 8 часа

Мртов маж бил пронајден во шума во село Горни Грчец, Скопско. Телото на починатиот го пронашол неговиот син. Според информациите од МВР, вчера во 07:30 часот во Полициско одделение-Сарај, Т.А.

14 поврзани вести »

Хендерсон е најлошиот капитен во историјата на Ливерпул

Кајгана - пред: 8 часа

Навивачите на Ливерпул се незадоволни од играта на својот тим на натпреварот против Севиља, а за главен виновник го сметаат капитенот Џордан Хендерсон. Англискиот тим имаше голема предност од 3:0 на гостувањето во натпреварот од петтото коло од ...

66 поврзани вести »

Најбараниот убиец од Балканот живее безгрижно во Велика Британија

Кајгана - пред: 8 часа

Селами Чокај дошол во Велика Британија во 1999 година, но бил депортиран 10 години подоцна кога било откриено дека побегнал од албански затвор каде што издржувал казна од 20 години за убиство.

6 поврзани вести »

Кривична пријава против поранешниот директор на Агенцијата за катастар

Кајгана - пред: 8 часа

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против С.Т., поранешен директор на Агенцијата за катастар на недвижностите, Е.Д.А., вработена во Агенцијата на работното место државен советник, Г.Г.

38 поврзани вести »

Груевски на распит во СЈО

Кајгана - пред: 8 часа

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски дојде на распит во Специјалното јавно обвинителство. Тој во просториите на СЈО дојде сам во 12.30 часот. Засега од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева не откриваат детали за кој ...

72 поврзани вести »