TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кајгана

Драматична снимка: Вака се бега од Северна Кореја

Кајгана - пред: 8 часа

Командата на ОН под водство на САД денес објави драматична видео снимка од бегство на севернокорејски дезертер преку границата со Јужна Кореја. Војниците од Северна Кореја пукаат во него и го бркаат, а јужнокорејските војници го спасуваат.

24 поврзани вести »

Почина американскиот актер и пејач Дејвид Кесиди

Кајгана - пред: 8 часа

Американскиот актер Дејвид Кесиди кој се стекна со популарност во серијата „The Partridge Family“, а подоцна беше и пејач во истоимена група, почина на 67 – годишна возраст. „Дејвид почина окружен со оние кои најмногу ги сакаше, со радост во срцето ...

3 поврзани вести »

Американскиот легендарен новинар Чарли Роуз доби отказ, после обвиненија за сексуално злоставување

Кајгана - пред: 8 часа

Американската телевизиска мрежа CBS го отпушти познатиот новинар Чарли Роуз откако „Вашингтон Пост“ објави дека осум жени го обвиниле за сексуално злоставување и вознемирување. PBS и телевизијата Bloomberg, исто така ја откажаа дистрибуцијата на ...

14 поврзани вести »

Инцидент пред судот пред изрекувањето на пресудата на Ратко Младиќ

Кајгана - пред: 8 часа

Репортери од N1 од Хаг пренесуваат дека час и половина пред изрекувањето на пресудата на воениот командант Ратко Младиќ дошло до инцидент пред судницата. Имено, како што пренесува порталот N1, неименуван маж пред судницата се појавил со знаме на ...

172 поврзани вести »

Реал со шест гола го почести АПОЕЛ, Ливерпул прокоцка 3:0 и осминафинале

Кајгана - пред: 9 часа

24 Гола на шест натпревари, рапсодија на Реал Мадрид, катастрофа на Ливерпул, враќање во живот на Наполи, се моментите кои ја одбележаа синоќашната вечер од петтото коло од Лигата на шампионите.

61 поврзани вести »

Полицијата во Берлин заплени 100 украдени предмети на Џон Ленон

Кајгана - пред: 9 часа

Полицијата во Берлин заплени 100 украдени предмети што му припаѓале на Џон Ленон, меѓу кои се една табакера, рачно напишана партитура, три дневници и два пара очила со метални рамки. Портпаролката на полицијата, Винфрид Венсел, рекла дека ...

11 поврзани вести »

Наследникот на Мугабе полага заклетва

Кајгана - пред: 9 часа

Поранешниот потпретседател на Зимбабве, Емерсон Мнангагва, денес ќе поднесе заклетва како шеф на државата, откако досегашниот лидер Роберт Мугабе си поднесе оставка. Шефот на пратеничката група ЗАНУ-ПФ, Лавмор Мутаке изјави за Ројтерс дека Мнангагва ...

99 поврзани вести »

Остров на кој луѓето се млади на 70 години

Кајгана - пред: 21 часа

Една третина од населението на овој остров има повеќе од 90 години. Заедно со Сардинија во Италија, Окинава во Јапонија, Никоја во Костарика и Лома Линдa во Калифорнија, островот Икарија во Грција е едно од петте места на светот каде луѓето имаат ...

3 поврзани вести »

Рози од лазања

Кајгана - пред: 21 часа

Лазања е секогаш добар избор за оброк, без разлика дали се работи за појадок, ручек или вечера. Она што ја прави оваа лазања посебна е нејзиниот облик во форма на роза, кој ќе ви дозволи да избегате од секојдневните, здодевни оброци.

Колку милијарди вреди британското кралско семејство?

Кајгана - пред: 22 часа

Британското кралско семејство има вредност од повеќе од 60 милијарди фунти и годишно придонесува со околу 1,8 милијарди кон британската економија, вели новото истражување. За да се пресмета вредноста на кралското семејство беше земена во предвид ...

3 поврзани вести »

Три брзи десерти со готово лиснато тесто

Кајгана - пред: 22 часа

Готовото замрзнато лиснато тесто е еден од најдобрите начини да се „покажете“ како добар готвач и домаќин без да ви бидат потребни готвачки вештини. Исто така, јадењата со лиснато тесто се прават релативно брзо.

39 поврзани вести »

Во бекстејџ со ангелите на Victoria’s Secret

Кајгана - пред: 22 часа

Victoria’s Secret за прв пат ја одржа годишната ревија во Шангај, Кина каде на пистата Бела Хадид, Алесандра Амброзио, Џезмин Тукс, Роме Стријд, Адријана Лима, Кендис Свенпоел и другите ангели и убавици на брендот, меѓу кои и Лаис Рибеиро која го ...

53 поврзани вести »

Инцидент во Србија: Лидерот на Двери со компјутерско глувче гаѓаше пратеник

Кајгана - пред: 22 часа

Лидерот на српската партија Двери, Бошко Обрадовиќ, со компјутерско глувче го гаѓал пратеникот и претседател на Одборот за административни прашања, Александар Мартиновиќ. Инцидентот се случил кога Мартиновиќ му го одзел зборот на Обрадовиќ.

15 поврзани вести »

Нов тизер за „Star Wars: The Last Jedi”

Кајгана - пред: 23 часа

Новиот тизер за „Star Wars: The Last Jedi“ конечно ни го покажува Лук Скајвокер. Во видеото, кое трае само триесетина секунди, може да се види како Лук Скајвокер ја тренира Реј за и околу ...

4 поврзани вести »

Кајгана или „на око“: Уметност од пржени јајца

Кајгана - пред: 23 часа

Ако мислите дека сте мајстор за пржење ссовршена кајгана или јајце на око, овој тип од Мексико ќе ве засени за 2 минути. Магионичарот кој се крие зад псевноднимот Eggshibit на Instagram прави вистинкси уметнички дела од пржени јајца, што освен што ...

Масаро: Икарди наредната сезона ќе игра во Ла Лига

Кајгана - пред: 23 часа

Италијанската легенда Даниеле Масаро, кој го носеше дресот на Милан, тврди дека знае која е следната дестинација на напаѓачот на градскиот ривал на Милан, Мауро Икарди. Напаѓачите на Реал Мадрид се мачат да постигнат гол оваа сезона, па Масаро тврди ...

22 поврзани вести »

Фит мајки: Како го вклопуваат вежбањето во дневниот распоред

Кајгана - пред: 23 часа

Сакате да вежбате и да одржувате здрав живот и топ форма, но секојдневните обврски со работата, домот и децата не ви оставаат многу простор и време. Не сте единствени. Мајките кои успешно го вметнале вежбањето во нивните дневни распореди ги ...

Возрасните во Македонија навлечени на седативи, сѐ повеќе деца користат марихуана

Кајгана - пред: 1 ден

Институтот за јавно здравје презентираше загрижувачки податоци за употребата на дроги во земјава. Два проценти од деца на возраст од 11, 12, 13 години користат марихуана, а нивниот број континуирано расте.

55 поврзани вести »

Мртов маж со повреди на главата пронајден кај касарната во Гевгелија

Кајгана - пред: 1 ден

Мртов маж бил пронајден утринава во близина на касарната во Гевгелија. Според првичните информации од полицијата, починатиот маж имал повреди во пределот на главата. Неговото тело е предадено на обдукција за да се утврдат причините за ...

24 поврзани вести »

Aston Martin го претстави новиот Vantage

Кајгана - пред: 1 ден

Чекањето заврши. Пред вас е новата генерација на Vantage од Aston Martin кој е значително полесен и побрз од неговите претходници. Инспириран од моделот DB10 кој Aston Martin го произведе за потребите на филмот за познатиот британски таен агент ...

6 поврзани вести »