TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кајгана

Поглед во фабриката во Маранело: Местото каде се создаваат соништата

Кајгана - 22.11.2017

За фановите на Ferrari, погонот во кој се изработуваат овие автомобили претставува светилиште. По повод прославата од јубилејот 70 години Ferrari, Wired доби ексклузивно право да сними детали од производствениот погон во кој во 2017 година ќе бидат ...

6 поврзани вести »

2 „бомби" ќе бидат доказ и против Тачи, Мијалков, судиите од управниот суд и членовите на ДИК

Кајгана - 22.11.2017

Апелационите судии одлучија две „бомби", од кои една јавно објавена, да бидат доказ во предметот „Титаник 2“. Во овој случај обвинети се Мендух Тачи и Сашо Мијалков, ексчленовите на ДИК, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска и Влатко Сајковски, за ...

28 поврзани вести »

Гевгеличанец претепан до смрт по расправија за мобилен телефон

Кајгана - 22.11.2017

Две лица се уапсени за убиството на 41-годишниот гевгеличанец кој вчера беше пронајден мртов. Според информациите од полицијата, уапсени се К.И. (31) под сомнение за сторено убиство и Р.К. (43) за помагање. Телото на починатиот Б.Р.

37 поврзани вести »

ЛШ: Дерби меѓу Јувентус и Барселона, Рома на тешко гостување кај Атлетико

Кајгана - 22.11.2017

Манчестер Јунајтед, Базел, Рома, Челзи и Јувентус се клубови кои вечерва во петтото коло од Лигата на шампионите А, Б, Ц И Д ќе се обидат да си го обезбедат пласманот во осминафиналето од најелитното клупско натпреварување на светот.

82 поврзани вести »

Побегнал преку прозор на 19 кат за да не плати хотелска сметка

Кајгана - 22.11.2017

Еден Кинез неодамна се обидел да побегне од хотел, за да избегне плаќање на сметка, но избрал несекојдневен начин тоа да го направи, за на крај едвај да остане жив. Тој се обидел да побегне преку прозор на 19 кат од хотел и тоа преку телефонски ...

2 поврзани вести »

Вкусен десерт: Обланда со чоколада

Кајгана - 22.11.2017

Подгответе вкусен десерт за цело семејство, обланда со чоколада. Потребни состојки: 1 пакување обланди 5 јајца 300 грама чоколада за готвење 300 грама маргарин 250 грама шеќер 3 кесички ванилин шеќер Подготовка: Маргаринот и чоколадата ставете ги да ...

36 поврзани вести »

Драматична снимка: Вака се бега од Северна Кореја

Кајгана - 22.11.2017

Командата на ОН под водство на САД денес објави драматична видео снимка од бегство на севернокорејски дезертер преку границата со Јужна Кореја. Војниците од Северна Кореја пукаат во него и го бркаат, а јужнокорејските војници го спасуваат.

41 поврзани вести »

Почина американскиот актер и пејач Дејвид Кесиди

Кајгана - 22.11.2017

Американскиот актер Дејвид Кесиди кој се стекна со популарност во серијата „The Partridge Family“, а подоцна беше и пејач во истоимена група, почина на 67 – годишна возраст. „Дејвид почина окружен со оние кои најмногу ги сакаше, со радост во срцето ...

3 поврзани вести »

Американскиот легендарен новинар Чарли Роуз доби отказ, после обвиненија за сексуално злоставување

Кајгана - 22.11.2017

Американската телевизиска мрежа CBS го отпушти познатиот новинар Чарли Роуз откако „Вашингтон Пост“ објави дека осум жени го обвиниле за сексуално злоставување и вознемирување. PBS и телевизијата Bloomberg, исто така ја откажаа дистрибуцијата на ...

5 поврзани вести »

Инцидент пред судот пред изрекувањето на пресудата на Ратко Младиќ

Кајгана - 22.11.2017

Репортери од N1 од Хаг пренесуваат дека час и половина пред изрекувањето на пресудата на воениот командант Ратко Младиќ дошло до инцидент пред судницата. Имено, како што пренесува порталот N1, неименуван маж пред судницата се појавил со знаме на ...

241 поврзани вести »

Реал со шест гола го почести АПОЕЛ, Ливерпул прокоцка 3:0 и осминафинале

Кајгана - 22.11.2017

24 Гола на шест натпревари, рапсодија на Реал Мадрид, катастрофа на Ливерпул, враќање во живот на Наполи, се моментите кои ја одбележаа синоќашната вечер од петтото коло од Лигата на шампионите.

67 поврзани вести »

Полицијата во Берлин заплени 100 украдени предмети на Џон Ленон

Кајгана - 22.11.2017

Полицијата во Берлин заплени 100 украдени предмети што му припаѓале на Џон Ленон, меѓу кои се една табакера, рачно напишана партитура, три дневници и два пара очила со метални рамки. Портпаролката на полицијата, Винфрид Венсел, рекла дека ...

11 поврзани вести »

Наследникот на Мугабе полага заклетва

Кајгана - 22.11.2017

Поранешниот потпретседател на Зимбабве, Емерсон Мнангагва, денес ќе поднесе заклетва како шеф на државата, откако досегашниот лидер Роберт Мугабе си поднесе оставка. Шефот на пратеничката група ЗАНУ-ПФ, Лавмор Мутаке изјави за Ројтерс дека Мнангагва ...

38 поврзани вести »

Остров на кој луѓето се млади на 70 години

Кајгана - 21.11.2017

Една третина од населението на овој остров има повеќе од 90 години. Заедно со Сардинија во Италија, Окинава во Јапонија, Никоја во Костарика и Лома Линдa во Калифорнија, островот Икарија во Грција е едно од петте места на светот каде луѓето имаат ...

4 поврзани вести »

Рози од лазања

Кајгана - 21.11.2017

Лазања е секогаш добар избор за оброк, без разлика дали се работи за појадок, ручек или вечера. Она што ја прави оваа лазања посебна е нејзиниот облик во форма на роза, кој ќе ви дозволи да избегате од секојдневните, здодевни оброци.

36 поврзани вести »

Колку милијарди вреди британското кралско семејство?

Кајгана - 21.11.2017

Британското кралско семејство има вредност од повеќе од 60 милијарди фунти и годишно придонесува со околу 1,8 милијарди кон британската економија, вели новото истражување. За да се пресмета вредноста на кралското семејство беше земена во предвид ...

3 поврзани вести »

Три брзи десерти со готово лиснато тесто

Кајгана - 21.11.2017

Готовото замрзнато лиснато тесто е еден од најдобрите начини да се „покажете“ како добар готвач и домаќин без да ви бидат потребни готвачки вештини. Исто така, јадењата со лиснато тесто се прават релативно брзо.

2 поврзани вести »

Во бекстејџ со ангелите на Victoria’s Secret

Кајгана - 21.11.2017

Victoria’s Secret за прв пат ја одржа годишната ревија во Шангај, Кина каде на пистата Бела Хадид, Алесандра Амброзио, Џезмин Тукс, Роме Стријд, Адријана Лима, Кендис Свенпоел и другите ангели и убавици на брендот, меѓу кои и Лаис Рибеиро која го ...

33 поврзани вести »

Инцидент во Србија: Лидерот на Двери со компјутерско глувче гаѓаше пратеник

Кајгана - 21.11.2017

Лидерот на српската партија Двери, Бошко Обрадовиќ, со компјутерско глувче го гаѓал пратеникот и претседател на Одборот за административни прашања, Александар Мартиновиќ. Инцидентот се случил кога Мартиновиќ му го одзел зборот на Обрадовиќ.

15 поврзани вести »

Нов тизер за „Star Wars: The Last Jedi”

Кајгана - 21.11.2017

Новиот тизер за „Star Wars: The Last Jedi“ конечно ни го покажува Лук Скајвокер. Во видеото, кое трае само триесетина секунди, може да се види како Лук Скајвокер ја тренира Реј за и околу ...

3 поврзани вести »