TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Криза во бракот: Џеј Зи има вонбрачен син?

Канал5 - пред: 7 часа

Пејачката Бијонсе (35) и музичкиот могул Џеј Зи (47) се пред развод, рекол пријателот на парот. ДОдал и дека постојано се расправаат бидејќи на Бијонсе и пречи што Рајмир Сетертвеит (23) тврди дека е син на раперот.

Снежни врнежи и денеска, од утре стабилно, но постудено

Канал5 - пред: 7 часа

Од утре стивнуваат снежните врнежи. Според синоптичарите не очекува Облачно време со повремени врнежи од снег. Сепак утринските температури и натаму ќе останат под нилата и ќе се движат од -13 до -6, а дневната од -4 до 4 степени.

124 поврзани вести »

Илјадници верници за водици во Охрид

Канал5 - пред: 8 часа

Илјадници верници од Охрид но и гости од земјава и странство присуствуваа денеска на церемонијата на фрлање на крстот во водите на Охридското езеро. По четвртти пат крстот го фати охриѓанецот Петар Рупески.

43 поврзани вести »

Забрана за камиони на крак Маврово - Дебар, на Деве Баир се чека половина час

Канал5 - пред: 8 часа

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови и по влажни коловози, со остатоци од кашест снег, по интервенција на дежурните екипи од ЈП Македонијапат. Забрана за тешки товарни возила има на кракот Маврово - Дебар, соопшти ...

67 поврзани вести »

Фрлени дополнителни 120 тони сол на ообраќајниците во Скопје

Канал5 - пред: 10 часа

Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на изминатата ноќ до утрово фрлиле 155 тони, додека од утрово до сега се фрлени дополнителни 120 тони сол на булеварите и градските улици.

77 поврзани вести »

Во Гази Баба по деветти пат се одржа „Пивтијада“

Канал5 - пред: 10 часа

Манифестацијата „Пивтијада“ по повод верскиот празник Водици, традиционално по деветти пат се одржа на плоштадот во Автокоманд, во организација на Општина Гази Баба, заедно со организацијата на жени на Гази Баба и Здружението на пензионери.

20 поврзани вести »

Средба Али Ахмети - Зоран Заев

Канал5 - пред: 11 часа

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети попладнево имале средба која е нивна прва на лидерско ниво по предвремените парламентарни избори од 11 декември 2016. По средбата, двете партии испратија соопштенија со идентична ...

41 поврзани вести »

„Извинете што ве вознемирувам, штотуку ја убив сопругата!“

Канал5 - пред: 11 часа

Со овие зборови 61 годишниот Британец Расел Вортингтон се јавил во полиција. Тој ја пробол својата сопруга со која бил во брак 33 години, откако му рекла дека пилешкото што го зготвил е суво, а потоа објаснил дека го сторил тоа бидејќи таа ...

2 поврзани вести »

Борис Новковиќ се разведува по само 5 месеци брак

Канал5 - пред: 12 часа

Не успеа и третиот брак на Борис Новковиќ а траеше само 5 месеци. Борис Новковиќ (48) и Инес катиќ (29) се венчаа во август а се познаваа пред тоа само 9 месеци. На социјалните мрежи Новковиќ ја објави оваа порака, и ги потврди шпекулациите дека на ...

5 поврзани вести »

Асанж сепак нема да се предаде на САД

Канал5 - пред: 12 часа

Иако вети дека ќе се предаде во замена за слободата на Челси Менинг, Асанж нема да го стори тоа. Адвокатите на основачот на Викиликс Џулијан Асанж најавија дека по намалувањето на казната на Менинг, Асанж ќе се согласи да биде испорачан на САД, но ...

35 поврзани вести »

Конкурс за ученици за творби посветени на Гоце Делчев

Канал5 - пред: 12 часа

Во пресрет на 4 февруари, роденденот на Гоце Делчев, издавачката куќа „Феникс“ од Скопје го распишува традиционалниот Конкурс за ликот и делото на Гоце Делчев. - На Конкурсот може да учествуваат сите заинтересирани ученици од основните и средните ...

8 поврзани вести »

Победи за Русија и Тунис на првите два денешни натпревара на ракометниот Мундијал

Канал5 - пред: 12 часа

На Светското ракометно првенство во Франција попладнево се одиграа првите два натпревара од последното коло во групите А и Б. Во групата Б, Тунис ја победи Ангола со 43:34 и сега ќе чека пораз на Исланд од Македонија за да помине во следната фаза.

162 поврзани вести »

Утре дневна температура од -4 до +4

Канал5 - пред: 12 часа

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно, попладне со сончеви периоди особено на западот од земјата. Ќе дува слаб до умерен претежно североисточен ветер. Во некои долини ќе има услови за појава на краткотрајна магла.

124 поврзани вести »

Ема Стоун: Тажна сум што заврши снимањето на филмот!

Канал5 - пред: 12 часа

Пет месеци Ема Стоун и Рајан Гослинг поминаа заедно во проби и снимање за филмот „La La Land“. Ова не е прв пат Ема и Рајан да глумат заедно, но овој пат таа вели дека разделбата навистина и паднала тешко. - Многу бев тажна кога завршивме.

2 поврзани вести »

Габриел Жесус ќе дебитира зс Сити против Тотенхем

Канал5 - пред: 13 часа

Бразилецот Габриел Жесус од денеска и официјално е дел од Манчестер Сити, шест месеци по трансферот од Палмеирас. Овој 19-годишен фудбалер летото потпиша договор со Манчестер Сити, во вредност од 32 милиони евра, но денеска се приклучи на тимот од ...

11 поврзани вести »

Во Битола половина метар снег, во Маврово 85 сантиметри - од утре стабилно но постудено

Канал5 - пред: 13 часа

Скопје и Македонија не паметат толку снег за Водици. Во главниот град утринава е измерена снежна покривка од 22 сантиметри. Најмногу снег има во Маврово, 85 сантиметри, следат Лазараополе и Пожаране со 62, а во Битола има половина метар снег.

124 поврзани вести »

СДСМ: На ВМРО-ДПМНЕ и пречи правдата зашто ја знае својата одговорност во „Пуч“

Канал5 - пред: 13 часа

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија со соопштение реагира на прес-конференцијата на Антонио Милошоски, наведувајќи дека на неговата партија ВМРО-ДПМНЕ и пречи правдата затоа што ја знаела својата одговорност во предметот „Пуч“.

30 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО стана беспредметна институција

Канал5 - пред: 14 часа

Според ВМРО ДПМНЕ наместо СЈО да дозволело процесот да заврши со судската разрешница, тоа се ставило во улога на адвокат на обвинетите. По повлекувањето на обвинението во случајот „Пуч“ од ВМРО-ДПМНЕ велат дека е јасно оти Зоран Заев и Верушевски се ...

113 поврзани вести »

Прва средба на Груевски и Ахмети откако е доделен мандатот за формирање влада, СДСМ молчи за платформата

Канал5 - пред: 14 часа

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ на прва средба откако мандатот за формирање на нова влада му е даден на Никола Груевски. Партиите во заедничко соопштение велат двајцата лидери разговарале за изборите на 11-ти декември, актуелната политичка состојба по ...

86 поврзани вести »

Честитки по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици

Канал5 - пред: 14 часа

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление - Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска Архиепископија, архиепископот охридски и македонски, г.г.

145 поврзани вести »