TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Стојановски: Македонија членството во НАТО треба да го добие како награда, а не политички

Канал5 - пред: 36 мин

Безбедносната гаранција е најголемата придобивка за Македонија како земја членка во НАТО, посебно ако се земе предвид дека во последните 25 години таа конзумираше безбедност. Во меѓувреме овој процес се промени и Македонија почна да извезува ...

9 поврзани вести »

ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ доби концертна сала и клавир

Канал5 - пред: 42 мин

Учениците во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј”-Скопје добија своја концертна сала, првпат по 40 години откако училиштето се наоѓа во зградата изградена во 1978 година. Како што информира ДМБУЦ, салата има 90 места и има студиска опрема каде ќе може ...

7 поврзани вести »

СЈО предлага ЦД со снимен разговор како доказ во постапката за „Сопот“

Канал5 - пред: 55 мин

Специјалното јавно обвинителство на судењето за случајот „Сопот“ како доказ на судот му достави ЦД со снимениот разговор помеѓу екс – министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, поврзан со случајот.

27 поврзани вести »

МВР: Расчистен инцидентот пред штабот на ГРОМ

Канал5 - пред: 1 час

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека инцидентот пред штабот на политичката партија ГРОМ, што се случи во неделата вечерта, е целосно расчистен, документиран и испратен до Основното јавно обвинителство Скопје, кое треба да даде ...

32 поврзани вести »

150 пациенти во Македонија чекаат трансплантација на бубрег

Канал5 - пред: 2 часа

Живот без дијализа неколку месеци, навистина е убав. Ги нема машините цевките. Мојата Мајка по втор ми подарува живот. Во моето тело е нејзиниот бубрег“, емотивно раскажа Валентина Тасевска, за успешната трансплантацијата на бубрег.

13 поврзани вести »

25 дена притвор за педофил од Пробиштип

Канал5 - пред: 2 часа

25 дена притвор за пробиштипјанецот кој деновиве уценувал 11 годишна малолетничка со фотографија со компромитирачка содржина. Истиот заработи и кривична пријава за Полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години.

32 поврзани вести »

Битолчанец пронајден мртов во бунар во викендица

Канал5 - пред: 2 часа

К.Л. (60) од Битола вчера во 12 часот бил пронајден мртов во бунар во викендица во атар на село Братин Дол, битолско. Како што соопшти МВР, смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош, а увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Битола.

41 поврзани вести »

Трговијата со луѓе втор најголем извор на профит за организиран криминал по дрогата

Канал5 - пред: 2 часа

Трудовата експлоатација е најдоминантната форма на трговија со луѓе во Македонија. Официјални податоци нема, но најголемите жртви се малолетните девојчиња. Се бараат потребните решенија не само за откривање на сторителите на овие криминални дела, ...

26 поврзани вести »

Насилници нападнале маж на крстосница

Канал5 - пред: 3 часа

Четворица насилници излегле од возило во кое се наоѓале и нападнале маж оти им укажал да возат повнимателно кој при тоа се здобил со тешки телесни повреди. Како што соопшти МВР, инцидентот се случил на 16 октомври, околу 16:20 часот, на крстосницата ...

14 поврзани вести »

Кривични пријави за двајца стружани, продавале нелегално набавено дрво

Канал5 - пред: 3 часа

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.Ќ.(46) од с. Велешта, струшко, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измамување на купувачи”, продолжено кривично дело „фалсификување или уништување на деловни книги” и против С.П.

6 поврзани вести »

Брат силувал сестра, а откако го пријавила ја нападнал со нож

Канал5 - пред: 3 часа

Според полицијата, вчера година во 13:30 часот во полициска станица 26-годишната П.Н. од едно село во скопско, пријавила дека околу пладне на 16.10.2017 година, додека била сама во куќата, одзади и пришол нејзиниот брат Р.Н.

24 поврзани вести »

Во 10 дена 5 пријави за бизарни семејни драми во охридско

Канал5 - пред: 3 часа

За десетина денови пет пријави за семејно насилство во охридско. Последната пријава е денес против 56 годишна охриѓанка, која го заклучувала и малтретирала својот 34 годишен син. Возрасниот маж трпел закани, навреди, а поради страв му се влошила ...

Путин се насмеа до солзи поради “глупавите“ изјави на рускиот министер (видео)

Канал5 - пред: 3 часа

Реакцијата на рускиот претседател Владимир Путин на “глупавата“ изјава на министерот за земјоделство, Александар Ткачов, ги “запали“ социјалните мрежи. На состанокот на руските политичари во Воронеж, Ткачов зборувал за тоа како Германија на годишно ...

14 поврзани вести »

Откриено колку пари дал Сорос за “демократија“

Канал5 - пред: 4 часа

Милијардерот Џорџ Сорос во претходните неколку години уплатил 18 милијарди долари во Фондацијата за отворено општество. Со тоа таа организација станала второто најголемо филантропско друштво во САД, после Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс.

17 поврзани вести »

СЈО достави разговор меѓу Јанкулоска и Мијалков како доказ за „Сопот“

Канал5 - пред: 4 часа

Специјалното јавно обвинителство на денешното рочиште за „Сопот“ предложи снимка од телефонски разговор меѓу поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, за која вели дека е поврзана со ...

27 поврзани вести »

Ципрас се сретна со „злото“ Трамп

Канал5 - пред: 4 часа

Одбранбената, енергетската и трговската соработка меѓу двете земји беа главните темите за кои разговараа Трамп и Ципрас на синоќешната средба во Белата куќа. Од американскиот претседател ниту збор за Македонија и Балканот, Ципрас, пак говореше општо ...

47 поврзани вести »

Триесетдневен притвор за четворица од напаѓачите на Зијадин Села

Канал5 - пред: 4 часа

На предлог на надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, судија на претходна постапка им определи мерка 30-дневен притвор на четворицата напаѓачи на пратеникот Зијадин Села.

96 поврзани вести »

Ужас во Америка: Мајка ги ставила децата во рерна и ја вклучила

Канал5 - пред: 4 часа

Американката Лемора Вилијамс (24) е обвинета дека ги убила своите две најмлади деца, на тој начин што ги ставила во рерна и ја вклучила. Според налогот за апсење, мајка на четири деца е обвинета дека својот двегодишен син Ке Јоунте Пен и ...

3 поврзани вести »

Тевдовски за Блумберг: Позитивни трендови за македонската економија на глобалните пазари

Канал5 - пред: 5 часа

Македонската економија во текот на следната година ќе забележи повисока стапка на раст, а позитивни сигнали се забележуваат уште сега на меѓународните пазари на капитал, на кои котираат старите еврообврзници што ги издаде земјава, пишува Блумберг ...

21 поврзани вести »

Во Куманово почна кампањата „Дискриминација - Не во моето училиште“

Канал5 - пред: 5 часа

Општинскиот центар за социјални услуги од Куманово, канцеларијата на заменикот народен правобраниел во соработка со германското друштво за интернационална соработка ГИЗ, започна кампања за подигнување на јавната свест кај учениците до деветто ...

4 поврзани вести »