TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Османи: Очекуваме конкретни чекори од ЕУ и НАТО за напредокот на Македонија

Канал5 - пред: 8 часа

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи во рамките на работната посета во Париз, денеска имаше средба со министерката за европски прашања на Франција Натали Лоазо.

34 поврзани вести »

Сообраќајка на магистралата Прилеп-Битола, сообраќајот пренасочен по стариот пат

Канал5 - пред: 8 часа

Сообраќајот на магистралниот пат Прилеп-Битола кај с.Тополчани од 11:30 часот се пренасочува по стариот пат, поради случена сообраќајна несреќа, информира АМСМ. На правецот Битола-Прилеп, пак, сообраќајот се одвива по една коловозна лента.

52 поврзани вести »

Двајца работници повредени при градежни работи на автопатот Кичево-Охрид

Канал5 - пред: 8 часа

Двајца градежни работиници се повредени при изведување градежни работи кај местото Лавчани на автопатската делница Кичево-Охрид, соопшти МВР. Работниците М.А. (53) од Дебар и В.Љ. (57) од с.Могорче, дебарско, биле удрени од црево што било под ...

24 поврзани вести »

Премиерката на Србија повеќе не ја крие својата партнерка (фото)

Канал5 - пред: 9 часа

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ веќе не ја крие својата љубов. Таа деновиве официјално се појави во јавност со својата партнерка Милица Ѓуриќ и тоа на отварање на Музејот на современа уметност.

7 поврзани вести »

Заложничката драма во Англија не е поврзана со тероризам

Канал5 - пред: 9 часа

Припадници на британската полиција доцна синоќа упаднаа во салата за куглање во забавниот парк во Њунтон во централна Англија, ослободувајќи ги двајцата заложници што ги држеше вооружен маж, кој е приведен, јави Би-Би-Си.

18 поврзани вести »

Во Крива Паланка планинарска акција „По патот на комитите“

Канал5 - пред: 9 часа

Триесетина планинари од Крива Паланка, Куманово и Скопје вчера ја реализираа планинарската акција „По патот на Комитите 2017”. Акцијата е во организација на Здружението за планинарење и заштита на планината „Калин Камен“ од Крива Паланка“ и се ...

3 поврзани вести »

Потребно е име прифатливо и за македонскиот и за грчкиот народ

Канал5 - пред: 9 часа

Собранието треба да направи анализа на последиците од спорот со името, со цел тој да се реши низ процес на дијалог и демократизација, вели д-р Ѓорѓи Михајловски во својата најнова книга насловена “Обликување на името на државата Република ...

Само ракометарките на Вардар и Мец со максимални три победи во ЛШ

Канал5 - пред: 10 часа

По трите одиграни кола во ракометната Лига на шампиони во женска конкуренција, само македонскиот првак Вардар и францускиот тим Мец се екипите кои досега имаат максимални три победи. Вардарки во рамките од Ц групата ги победија ФТЦ Будимпешта, ...

39 поврзани вести »

Имобиле ја продолжува својата гол серија

Канал5 - пред: 10 часа

Чиро Имобиле беше двоен стрелец на Лацио во победата над Каљари. Во последниот натпревар од 9.коло на италијанското фудбалско првенство екипата на Лацио пред својата публика на „Олимпико“ го совлада Каљари со убедливи 3:0 полувреме 2:0.

71 поврзани вести »

Кавани го спаси ПСЖ од пораз кај Олимпик Марсеј

Канал5 - пред: 10 часа

Со голот на Едисон Кавани во третата минута од судиското дополнение екипата на Париз Сен Жермен се спаси од пораз на гостувањето во Марсеј кај Олимпик. Натпреварот кој се играше на „Велодром“ а со кој беше комплетирано 10.коло во француската Лига 1, ...

39 поврзани вести »

Секнаа „Билјанини извори“ во Охрид

Канал5 - пред: 10 часа

Од 2011 година наваму,периодично се случува да пресушат легендарните надалеку познати извори. Според експертите причина за тоа е претераната урбанизација, но и неповолните временски прилики односно слабите врнежи од дожд.

5 поврзани вести »

И пришол на непозната жена и ја турнал на шините (видео)

Канал5 - пред: 10 часа

Маж од Хонгконг на подземната железничка станица, турна непозната жена на шините, а снимката е објавена на социјалните мрежи. Безбедносните камери го снимиле мажот кој мирно и пришол на хигиеничарката и ја турнал на пругата.

9 поврзани вести »

ФАЗ тврди дека Тереза Меј го молеле Клод Јункер за помош за излезот на Британија од ЕУ

Канал5 - пред: 10 часа

Франкфуртер Алгемајне Цајтунг обелодени детали од викенд вечерата меѓу претседателот на европската комисија Жан Клод Јункер и британската премиерка Тереза Меј во Брисел. Весникот тврди дека Меј го молела Јункер за помош во преговорите за ...

10 поврзани вести »

Богата и изопачена: Босанката која “жари и пали“ во Холивуд (фото)

Канал5 - пред: 10 часа

Американката со босанско потекло, Санела Џенкинс овие денови се најде во центарот на вниманието на американската јавност. Познатиот актер Роберт Дауни Џуниор ги шокираше сите разоткривајќи го тајниот свет на педофилија и проституција во Холивуд, а ...

Венето и Ломбардија гласаа за поголема автономија

Канал5 - пред: 11 часа

Желба за поголема автономија во северноиталијанските региони Венето и Ломбардија – мнозинството избирачи на референдум се изјасни за поголема самостојност. Целта на иницијаторите на референдумите во Венето и Ломбардија е добивање поголеми автономни ...

60 поврзани вести »

Шон Пен е загрижен за неговата безбедност по документарниот филм

Канал5 - пред: 11 часа

Адвокатите на Шон Пен ја предупредиле компанијата “Нетфликс” дека нејзиниот нов документарец за мексиканскиот нарко дилер Ел Чапо ја става во опасност холивудската ѕвезда. Актерот се сретна со криминалецот, чие вистинско име е Хоакин Гузман, во ...

2 поврзани вести »

Жена, инспирација: Има седум деца и вакво тело, годините не ги ни брои (фото)

Канал5 - пред: 11 часа

Кога пред 23 години се вратила од породилиштето, за прв пат, добила желба да ги облече старите фармерки. Не и стигнале ни до пола бутови. Тука решила да стави крај и да го врати своето тело на старо.

Бен Афлек повторно на одвикнување од алкохол

Канал5 - пред: 11 часа

Американскиот актер Бен Афлек, кој досега два пати беше на одвикнување од алкохол – 2001 и 2017 година, повторно поради алкохолот изгубил контрола, а неговото семејство инсистира да се пријави на одвикнување, јавуваат медиумите.

Во Германија составуваат крај со крај, а тука им е рај

Канал5 - пред: 11 часа

Бугарскиот дневен лист „Труд“ наведува дека германските пензионери се повеќе ги истискуваат Британците кога станува збор куповината на недвижнини во Бугарија, пренесува „БТА“. Се наведува дека Бугарија е финансиски рај за постарите Германци, кои ...

6 поврзани вести »

Непријатна сцена на состанокот со францускиот претседател (видео)

Канал5 - пред: 11 часа

Состанокот на францускиот претседател Емануел Макро со тројцата државни секретари беше прекинат на момент од црн лабрадор, на не баш пријатен начин. Имено, додека Макрон разговарал со француските функционери во својата канцелари во Елисејската ...

10 поврзани вести »