TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Се сруши шпански воен авион во близина на Мадрид (видео)

Канал5 - пред: 4 часа

Шпански воени авион Ф-18 се сруши во близина на Мадрид, во воената база Тореон, потврди шпанскиот министер за одбрана. Пилотот настрадал. „Дојде до несреќа со авионот Ф-18 кој изведуваше маневри со полетување во воената база Тореон“, изјави ...

Можеби е далеку од нас, но оваа снимка е вистинска катастрофа (видео)

Канал5 - пред: 4 часа

Секој ден светски агенции известуваат за Рохингите муслимани кои бегаат од насилството во Мјанмар. Бројот на луѓе кои бегаат од ден во ден е се поголем. За каква хуманитарна катастрофа станува збор и кои се нејзините размери најдобро покажува ...

9 поврзани вести »

Критичарка на премиерот на Малта загина во експлозија

Канал5 - пред: 4 часа

Познатата блогерка од Малта, Дафне Галиција загинала во експлозија на бомба поставена на нејзиниот автомобил, соопшти полицијата од Валета. 53- годишната Галиција наводно загинала кога нејзиниот автомобил експлодирал многу брзо откако таа ја ...

38 поврзани вести »

Сто милиони евра од ИПА компонентата за прекугранична соработка македонија - Албанија

Канал5 - пред: 4 часа

Сто милиони евра од ИПА компонентата за прекугранична соработка на располагање на Македонија и Албанија. Министерот за локална самоуправа ги повика општините и невладини организации преку добри проекти да ги искористат овие средства најдоцна до 2020 ...

10 поврзани вести »

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Канал5 - пред: 4 часа

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

75 поврзани вести »

Царовска: Обврзани сме да им помогнеме на најпогодените од сиромаштијата

Канал5 - пред: 5 часа

Екстремните форми на сиромаштија мора да се искоренат. Никој не смее да остане без храна, облека и покрив над глава, порачува по повод Светскиот ден на борбата против сиромаштијата министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

41 поврзани вести »

Проштална средба на Димитров со словачкиот амбасадор во Македонија

Канал5 - пред: 5 часа

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска имаше проштална средба со словачкиот амбасадор во земјава Мартин Безак. Димитров изразил високо уважување за соработката со Словачка и за личниот придонес на амбасадорот Безак во ...

6 поврзани вести »

Кои се најбогатите членови на европските кралски семејства?

Канал5 - пред: 5 часа

Од 14 активни монархии во Европа, некои богатството го наследиле и навистина се зависни, додека останатите примаат бесповратни средства и трошоците за нивниот живот го покриваат владите на државите кои ги претставуваат.

7 поврзани вести »

Уапсени 12 лица во аферата „Агрокор“

Канал5 - пред: 5 часа

Во истрагата поврзана со „Агрокор” денеска се уапсени 12 лица, односно сите кои се осомничени, освен основачот на концернот Ивица Тодориќ и неговите синови Анте и Ивана кои не се во Хрватска.

47 поврзани вести »

Топлото време критично за есенската сеидба

Канал5 - пред: 5 часа

Надпросечно високите температури за овој период од годината што ја зафатија Македонија може да ја доведат во прашање есенската сеидба зашто почвата нема доволно влага. И она малку што беше апсорбирано од последните врнежи, велат агорметеоролозите, ...

11 поврзани вести »

Фото: Таа го одзема здивот!!

Канал5 - пред: 5 часа

Преубава, нежна, сензуална и прекрасна. Руската убавица Ирина Шајк во нова колекција на долна облека „Интимисимо“ го одзема здивот. На сексапилната Ирина и беа потребни само неколку месеци по породувањето за да се врати во совршена ...

2 поврзани вести »

Од понеделник промена на времето, температурите во опаѓање

Канал5 - пред: 6 часа

Од почетокот на наредната недела се очекува зголемување на облачноста и локални врнежи од дожд, а температурата ќе биде во опаѓање. Минималната температура во понеделник ќе се движи од 4 до 12, а дневната од 15 до 23 степени.

99 поврзани вести »

Блокиран влезот на Прилеп од Градско

Канал5 - пред: 6 часа

Над 270 вработени од наменската фабрика Еурокомпозит го прекинаа производството и еден час го блокираа влезот во Прилеп од Градско. Бараат да им се исплатат петнаесетте плати во изминативе пет години и придонесите за здравствено и пензиско ...

9 поврзани вести »

Парламентот со променет состав по локалните избори

Канал5 - пред: 6 часа

На првата собраниска седница по локалните избори претседателот на Собранието Талат Џафери ќе ги информира народните пратеници дека Чедомир Саздовски ќе функционира како независен пратеник.

23 поврзани вести »

ФРОДЕМ: Повик до внатрепартиските демократски сили на ВМРО-ДПМНЕ за обединување

Канал5 - пред: 6 часа

Потрошената врхушка го доведе ВМРО-ДПМНЕ до најтежок изборен дебакл. Тежината на поразот на локалните избори е изненадување за сите. Сепак, за упатените во внатрепартиските прилики стрмоглавиот пад на поддршката не изненади.

132 поврзани вести »

Извештајот за злоупотреби на АКМИС Системот во Кривичниот суд – доставен до министерот за правда

Канал5 - пред: 6 часа

Привремената комисија која утврдува дали има злоупотреби во Кривичниот суд со АКМИС Системот, односно електронското компјутерско распоредување на судските предмети, го завршила извештајот со нотираните злоупотреби со системот во скопска единица, ...

24 поврзани вести »

Тешко повреден дрвосечач од гостиварско Ново Село

Канал5 - пред: 6 часа

А.Т. (30) од гостиварско Ново Село вчера бил пренесен на скопските клиники во тешка здравствена состојба, откако се повредил при сеча на дрва. СВР Тетово информира дека А.Т. бил згрижен во ургентното одделение во гостиварската општа болница со ...

10 поврзани вести »

Делови од Карпош, Центар, Ѓорче Петров и Студеничани утре без струја

Канал5 - пред: 7 часа

Без струја утре ќе бидат дел од корисниците од општините Карпош, Центар, Ѓорче Петров и Студеничани, информираат од РЦУК Скопје. Во периодот од девет до 13:00 часот без струја ќе бидат корисниците од бул.

23 поврзани вести »

На пет локации во Скопје ќе се донира храна за бездомници

Канал5 - пред: 7 часа

На пет локации во Скопје денеска почнува акција за донирање на храна „Нахрани 1000“ по повод 17 октомври - Светскиот ден за борба против сиромаштијата. Во периодот од 10 до 19 часот ќе бидат поставени штандови на плоштадот Македонија, пред Скопје ...

29 поврзани вести »

На 29 октомври ќе се гласа во 35 општини

Канал5 - пред: 7 часа

На 29 октомври ќе се гласа за избор на градоначалник во останатите 35 општини кои не добија градоначалници во првиот круг од локалните избори. Во вториот круг СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ќе се натпреваруваат во 19 општини, ДУИ и Алијанса за Албанците во пет, ...

147 поврзани вести »