TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

КХВ му одобри на АД „Македонски енергетски ресурси“ да издаде долгорочни хартии од вредност

Канал5 - пред: 20 часа

Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија денеска му даде одобрение на АД за вршење на енергетски дејности ,,Македонски енергетски ресурси“ Скопје да издаде долгорочни хартии од вредност по пат на приватна понуда.

11 поврзани вести »

Француски орден за Мирјана Алексоска-Чкратоска и Ана Димишковска

Канал5 - пред: 20 часа

Францускиот амбасадор во Македонија Кристијан Тимоние, денеска ќе ги одликува Мирјана Алексоска-Чкатроска и Ана Димишковска со орден Витез од Редот на академските палми, на прием во резиденцијата на Франција.

Норвешка е прва земја што го исклучи националното FM радио

Канал5 - пред: 20 часа

Прва земја во светот што го исклучи емитувањето на својата FM мрежа е Норвешка. Преминот на дигитални уреди означи и стоп за користењето на FM фреквенциите меѓу локалните радиостаници. Најсеверните делови во државата и архипелагот Свабалд на ...

10 поврзани вести »

Богдановиќ: Граѓаните да помогнат да се открие кој фрла отров за кучиња

Канал5 - пред: 20 часа

Општина Центар и полициската станица Центар апелираат граѓаните да им помогнат во откривањето на луѓето кои фрлаат отров против кучињата во Скопје. Како што рече денеска на прес-конференција градоначалникот Саша Богдановиќ, предвидени се и парични ...

27 поврзани вести »

Покетино: Сакам да играм против Гвардиола, ќе ги добиеме

Канал5 - пред: 20 часа

Менаџерот на Тотенхем, Маурицио Покетино, пред саботниот дуел со Манчестер Сити смета дека неговиот тим може да дојде до победата над лидерот на табелата. - Одиме со намера да ги победиме. Фудбалот е фудбал и може се да се случи.

91 поврзани вести »

ВМРО ДПМНЕ: Одлуките на Апелација се донесени по диктат на хунтата

Канал5 - пред: 20 часа

Одлуките на Апелација со кои се потврдуваат притворите на десетината затворени македонски патриоти се класичен пример за политички прогон преку монтирани судски случаи, реагираат од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

36 поврзани вести »

Ристевска-Јорданова: Решение за името прифатливо за Македонија, што нема да се доживува како пораз

Канал5 - пред: 20 часа

Не треба да се надеваме дека решението на проблемот за името ќе дојде само по себе, туку треба да направиме се до него да се дојде. Ако ја изгубиме и следната година, наскоро ќе бидеме во ситуација сите соседи да ни се во НАТО и ЕУ, а ние да ...

Мирослав Стојановски нов претседател на Клубот на генерали

Канал5 - пред: 21 часа

Генералот во пензија Мирослав Стојановски е избран за нов претседател на здружението Клуб на генерали, на годишното собрание на здружението што се одржа синоќа во Домот на АРМ. На собранието беа усвоени и Извештајот на работата на Клубот на генерали ...

Претседателот Иванов на средби со бразилски парламентарци

Канал5 - пред: 21 часа

Билатералните односи меѓу Македонија и Бразил и можностите за нивно продлабочување, особено во сферата на парламентарната соработка биле теми на разговор на средбите во Бразилија на македонскиот претседател Ѓорге Иванов со претседателот на Комитетот ...

38 поврзани вести »

Судењето за „Шпион“ одложено за 23 јануари

Канал5 - пред: 21 часа

За 23 јануари следната година е одложено судското рочиште за предметот „Шпион“, поради неприсуство на Маријан Ефремов, кој е еден од осудените во овој случај. Судот нареди за следното судско рочиште да му се достави уредна покана на Маријан Ефремов.

23 поврзани вести »

Во среда ќе се знае дали Грујевски и Бошковски ќе бидат екстрадирани

Канал5 - пред: 22 часа

Одлуката за екстрадиција на поранешните началници во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Горан Грујевски и Никола Бошковски, Судот во Солун ќе ја соопшти идната среда. Покрај комплетната документација испорачана од Македонија, Судот ...

83 поврзани вести »

Повредени 13 лица, 15 сообраќајки вчера во Скопје

Канал5 - пред: 22 часа

Тринаесет лица биле повредени во осум од вкупно 15 сообраќајки регистрирани во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Во седум незгоди била причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и ...

21 поврзани вести »

Индепендиенте го освои трофејот во Копа Судамерикана

Канал5 - пред: 22 часа

Фудбалерите на Индепендиенте го опсвоија шампионскиот трофеј во купот Судамерикана, откако ноќеска одиграа нерешено 1:1 на гостувањето во Бразил кај Фламенго во реваншот од финалната пресметка.

13 поврзани вести »

Познати сите полуфиналисти на СП за ракометарки

Канал5 - пред: 22 часа

Норвешка со убедливи 34:17 ја победи Русија во последниот четвртфинален дуел на женското Светско ракометно првенство и се пласира во полуфиналето. Претходно место меѓу најдобрите четири селекции на планетарниот собир обезбедија Холандија, Франција и ...

23 поврзани вести »

Вардар го задржа максималниот ефект во СЕХА лигата

Канал5 - пред: 22 часа

Ракометарите на Вардар синоќа забележаа победа на гостувањето во Словенија кај Горење со 30:24 и со максимални 11 победи во СЕХА лигата ја завршуваат 2017 година. Воедно ова беше 16 триумф по ред за „црвено-црните“ и 17. по ред во СЕХА лигата.

44 поврзани вести »

Селма Хаек: Вајстин долги години беше мојот монструм

Канал5 - пред: 22 часа

Уште една „жртва“ на холивудскиот монструм. Убавата актерка Селма Хаек изјави дека доживеала „кошмарно искуство“ откако го одбила холивудскиот продуцент Харви Вајнстин за време на снимањето на филмот за мексиканската сликарка Фрида Кало.

12 поврзани вести »

Се урна авион со 25 патници и членови на екипажот во Канада

Канал5 - пред: 22 часа

Авион со 25 патници и членови на екипажот многу кратко по полетувањето од аеродромот во местото Фонд ду Лак, во канадската провинција Саскачеван се урна. Според првичните информации, падот на авионот го преживеале сите патниците и членовите на ...

26 поврзани вести »

Густа магла во Скопје – видливоста е намалена на 50 до 100 метри

Канал5 - пред: 22 часа

Густата магла во скопската котлина го забавува патниот и авиосообраќајот. Од изутрина се реализирани предвидените полетувања и слетувања од скопскиот аеродром „Александар Велики“, со исклучок на утринскиот лет на „Туркиш ерлајнс“, кој како и вчера е ...

Јово Вангеловски во „Само Вистина“

Канал5 - пред: 23 часа

Претседателот на врховниот суд Јово Вангеловски гостин во вчерашното издание на емисијата „Само Вистина“. Погледнете ги некои од најинтересните моменти од вчерашната емисија „Само вистина“ со Претседателот на врховниот суд Јово Вангеловски.

Видео- Фото: Масовна тепачка на белградското дерби Партизан - Црвена Звезда

Канал5 - пред: 23 часа

Големото 156-то дерби меѓу „лутите“ белградски ривали Партизан и Црвена Звезда, кое заврши без победник 1-1, мина во знакот на масовните тепачки на трибините каде се наоѓаа симпатизерите на црно-белите.

80 поврзани вести »