TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Управниот суд разгледа 19 тужби од партиите

Канал5 - 23.10.2017

Управниот суд денеска треба да донесе одлуки за тужбите кои политичките партии ги поднесоа за локалните избори. Управниот суд одлучуваше по 19 тужби од вкупно 27 што се поднесени. Најголем број од нив или 24 се од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата кои бараат ...

62 поврзани вести »

Македонија денеска го одбележува 23 Октомври

Канал5 - 23.10.2017

Во Македонија денеска се одбележува 23 октомври - Денот на македонската револуционерна борба. По тој повод, делегации на собранието на Република Македонија и на владата ќе положат цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк.

62 поврзани вести »

Над 1,5 милиони Македонци користат интернет, а милион Фејсбук

Канал5 - 23.10.2017

Во Македонија интернет користат 1.503.000 луѓе или 72,2 отсто од населението, а милион се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на специјализираниот статистички веб сајт „Интернет ворлд стат“.

36 поврзани вести »

Пахор сепак не доби втор манадат

Канал5 - 22.10.2017

Борут Пахор кој имаше најголеми изгледи да добие уште еден мандат денеска , сепак оди во вториот круг. Според преброените над 90 проценти од гласовите , Пахор освои 47,20 проценти , што е недоволно з апобеда.

28 поврзани вести »

Светската шампионка во спуст се повреди

Канал5 - 22.10.2017

Словенечката скијачка Илка Штухец може да ја пропушти целата сезона во алпското скијање поради повреда на коленото. Актуелната светска шампионка во спуст ги скина предните вкрстени лигаменти на левото колено за време на денешниот тренинг на ...

8 поврзани вести »

Абе освои двотретинско мнозинство

Канал5 - 22.10.2017

Актуелниот Јапонски премиер Шинзо Абе убедливо победи на денешните избори . Тој освои двотретинско мнозинство во парламентот . Конзервативната Либерално – демократска партија на Абе и коалицискиот партнер Комеито, заедно освоија најмалку 310 од ...

27 поврзани вести »

Борут Пахор , старо – нов претседател на Словенија

Канал5 - 22.10.2017

Словенечкиот претседател доби уште еден петгодишен мандат на денешните претседателски избори . Пахор освоил 56,2 проценти од гласовите, на второ место е градоначалникот на Камник Марјан Шарец кој добил 22,5 проценти.

28 поврзани вести »

Масовни протести на Малта – правда за убиената новинарка

Канал5 - 22.10.2017

Илјадници жители на Малрта денеска се собраа на протести на кои побараа правда за убиената новинарка Дафне Каруана Галиција . На демонстрантите им с еприклучи и претседателката Мари Луис Колеиро Прека.Тие носеа државни знамиња и бараа да се најдат и ...

12 поврзани вести »

,,Чешкиот Трамп “ победи на изборите – владејачките социјалдемократи доживеаја дебакл

Канал5 - 22.10.2017

Милијардерот на второ место по богатство во Чешка , Андреј Бабиш, победи на парламентарните избори . Популистичкото движење АНО на Бабиш, освои 29,6 отсто од гласовите, три пати повеќе од најблискиот ривал, опозициските конзервативци Граѓански ...

14 поврзани вести »

Илјада лица лажно пријавувале поставени бомби

Канал5 - 22.10.2017

Над илјада лица се осудени поради лажните закани со бомби , што ја потресоа Русија од почетокот на минатата година . Врховниот суд објави дека типичен примерок на јавувач за лажна бомба е маж на возраст од 39 до 49 годишна возраст без постојан извор ...

Заложничка драма во забавен парк во Англија

Канал5 - 22.10.2017

Заложничка криза е во тек во забавен центар во градот Нанитон во централна Англија. Полицијата ги опоменала луѓето да останат подалеку од местото , каде се случува заложничката драма . Според извештаите , вооружен маж со пушка е забележан во делот ...

18 поврзани вести »

Динев и Нејков од Бугарија победници на меѓународното „Мacedonian trophy“

Канал5 - 22.10.2017

Љубен Динев и Димитар Нејков од Бугаријата се победници на годинашниов втор по ред меѓународен натпревар со џипови, насловен „Мacedonian trophy“ што се одржа викендов на полигонот за екстремни спортови кај Старо Лагово и во околината на Прилеп.

6 поврзани вести »

Јаневски: Условите беа катастрофални, но ние не одигравме добро

Канал5 - 22.10.2017

Тренерот на Вардар Чедомир Јаневски оправдување за денешниот пораз од Победа најде во лошиот терен на стадионот „Могила“ во Прилеп. - Ако ја преземав вината со Реал Сосиедад, денеска не можам ништо да преземам.

Сериозен инцидент на кружните трки во Скопје (вознемирувачко видео)

Канал5 - 22.10.2017

Сериозен инцидент ги одбележа денешните кружните автомобилски трки што се возеа во Скопје. Во четвртата дивизија трката е прекината во 8. круг поради излетувањето на Урош Бркиќ при што е повреден организаторот на трката и претседател на АКК Примо ...

67 поврзани вести »

Во пожар целосно изгоре училиштето во тетовско Ново Село

Канал5 - 22.10.2017

Во пожар што избувна денеска попладне целосно е изгорено ОУ „11 Октомври“ во тетовско Ново Село 2, информираше портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски. Во пожарот нема повредени. Опожарено е и едно возило што било паркирано во блзина на ...

28 поврзани вести »

Вардар загуби, Шкендија ја зголеми предноста

Канал5 - 22.10.2017

Шампионот Вардар ја прекина серијата од четири победи во Првата лига, откако попладнево загуби на гостувањето кај Победа со 1:0. Стрелец на голот за Победа вреден триумф над големиот фаворит беше Дарко Илиески во 77.минута.

58 поврзани вести »

По Каталонците , на референдум излегоа Италијанците

Канал5 - 22.10.2017

Во Италијанските покраини Ломбардија и Венето се гласа на референдум з апоголеми овластувања на овие богати делови на северот на Италија . Право на глас имаат над 20 милиони граѓани од овие две покраини .

47 поврзани вести »

Најмалку две лица загинаа во налетот на тајфунот Лан

Канал5 - 22.10.2017

Тајфунот Лан прави пустош во Јапонија .Десетици илјади семејства се евакуирани ,а најмалку две лица загинаа. Тајфунот што ја погоди Јапонија токму на денот на парламентарните избори , направи пустош. Засега се потврдени две жртви .

26 поврзани вести »

Илјадници на протести во Берлин против АфД

Канал5 - 22.10.2017

Илјадници се собраа на протести во центарот на Берлин против ултрадесничарската партија Алтернатива за Германија , која влегува во парламентот . Демонстрантите носеа пароли ,,Запрете ја АфД “ и ,,Моето срце чука за разновидност “ .

16 поврзани вести »

Одморот од соништата им се претвори во хорор

Канал5 - 22.10.2017

Млада Британка загина , а четворица се тешко повредени , од кои двајца во животна опасност кога брод се преврте на југот на Франција . 20 – годишната девојка била на одмор и со пријателите заминале на ручек на островот Бартелас , на реката Рона на ...