TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Денот Д: Пуџдемон се закани, Мадрид најави “нуклеарка“

Канал5 - 19.10.2017

Каталонскиот лидер Карлсес Пуџдемон, ја извести шпанската влада дека Каталонија не прогласила независноста, но би можела тоа и официјално да го направи. Тој најави дека тоа може да биде направено доколку Мадрид продолжи со “репресијата“, односно ...

46 поврзани вести »

Нивото на Охридското Езеро 10 сантиметри над минумумот

Канал5 - 19.10.2017

Нивото на Охридското Езеро е на 10 сантиметри од дозволениот минимум, информира Управата за хидрометеорошки работи (УХМР). Според хидролошките мерења, драстично е зголемено нивото на Дојранското Езеро од – 82 сантиметри колку што е просекот за ...

Во Гостивар за еден ден против грип се вакцинирани 220 лица

Канал5 - 19.10.2017

Во епидемиолошкото одделение на гостиварскиот Центар за јавно здравје, на првиот ден од сeзонската имунизација на населението против грип, вакцинирани се 220 лица. Во текот на денот се очекува оваа бројка да достигне 400, информираат од одделението ...

42 поврзани вести »

ЕУ ќе расправа за Турција,Северна Кореја и Брегзит

Канал5 - 19.10.2017

Денеска се одржува самит на високо ниво во Брисел, на кој ќе се дискутира за односите со Турција, за нуклеарни и балистички програми на Иран и Северна Кореја и Брегзит. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск потврди дека ќе бидат ...

33 поврзани вести »

Газета дело Спорт: Анчелоти во преговори со Хрватска

Канал5 - 19.10.2017

Реномираниот спортски весник „Газета дело Спорт“ објави информација дека Карло Анчелоти би можел да биде новиот селектор на хрватската фудбалска репрезентација. Италијанецот е без ангажман по неодамнешниот отказ од Баерн, а интерес за негов ангажман ...

32 поврзани вести »

Поради штрајк на грчките цариници, само пешки преку границата со Грција

Канал5 - 19.10.2017

Поради штрајк на грчките царински служби денеска ќе биде во прекин сообраќајот на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција. Границата ќе може да ја поминат само пешаци.

100 поврзани вести »

Во недела локални избори на Косово

Канал5 - 19.10.2017

Во недела на локалните избори што ќе се одржат во Косово, ќе учествуваат тројца министри и 11 пратеници. Министрите за образование Шиќири Битиќи и за трговија и индустрија Бајрам Хасани и двајцата од Иницијативата за Косово, претендираат за ...

5 поврзани вести »

Силен земјотрес од 6,4 степени по Рихтер го погоди островот Тонга

Канал5 - 19.10.2017

Силен земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтерова скала го погоди источниот брег на островот Тонга, Полинезиска држава, составена од 169 острови, од кои само 36 се населени. Засега нема информации за причинета материјална штета или за ...

47 поврзани вести »

Утре без струја делови од неколку скопски општини

Канал5 - 19.10.2017

Заради закажани технички зафати утре без електрична енергија во одедени периоди од денот ќе останат дел од корисниците во неколку општини во Скопје, соопшти РЦУК - Скопје по известување добиено од „ЕВН Македонија“ АД.

7 поврзани вести »

НФЛ нема да ги казнува играчите што нема да стојат на химната

Канал5 - 19.10.2017

Раководството на Американската фудбалска лига (НФЛ) донесе одлука да не ги санкционира играчите кои нема да стојат при интонирањето на националната химна. Комесарот на лигата Роџер Гудел им препорача на играчите да стоечки да ја проследат химната, ...

3 поврзани вести »

Се уште нема потврда од грчкото МВР за апсењето на Грујевски и Бошковски.

Канал5 - 19.10.2017

МВР сеуште нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун. МИА синоќа објави дека двајцата поранешни началници во МВР, кои неколку месеци беа во бегство, се ...

274 поврзани вести »

Видео: Таа ќе биде противничка на Путин на претседателските избори

Канал5 - 19.10.2017

Руска ТВ ѕвезда ја најави кандидатурата за претседателските избори во Русија. Мегапопуларната руска телевизиска водителка Ксенија Собчак најави дека ќе се кандидира на претстојните претседателски избори во Русија.

21 поврзани вести »

Видео: Орландо подобар од Мајами во дербито на Флорида

Канал5 - 19.10.2017

Орландо го победи Мајами со 116:109 во еден од 11-те ноќешни натпревари во НБА лигата. До триумфот во дербито на Флорида, Орландо беше предводен од Еван Фурние кој постигна 23 поени и Никола Вучевиќ со дабл-дабл учинок 19 поени и 13 скока.

38 поврзани вести »

Двајца повредени во 13 сообраќајки вчера во Скопје

Канал5 - 19.10.2017

Возач на патничко возило и мотоциклист биле потешко повредени во две од вкупно 13 сообраќајни несреќи регистрирани во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во седум полесно биле повредени осум лица, а четири поминале со материјална ...

40 поврзани вести »

Видео-Фото: „Кикс“ на Миле Свилар, најмладиот голман во Лигата на шампионите

Канал5 - 19.10.2017

Најмладиот голман во Лигата на шампионите, Миле Свилар, нема по добро да го памти своето деби во елитното натпреварување. На дуелот со Манчестер Јунајтед, Свилар синоќа при една нафрлена топка од страна на Рашфорд, лошо интервенираше и со се неа ...

46 поврзани вести »

Вардар домаќин на Сосиедад во обид да ги освои првите бодови во Лига Европа

Канал5 - 19.10.2017

Македонскиот фудбалски шампион Вардар вечер од 19 часот на Националната Арена „Филип Втори“ го пречекува Реал Сосиедад во натпревар од третото коло во Лигата на Европа. Иако шпанскиот состав е голем фаворит, црвено-црните ќе се обидат да го ...

238 поврзани вести »

Конте: Ја преземам одговорноста за погрешната тактика

Канал5 - 19.10.2017

Менаџерот на Челзи, Антонио Конте по ремито со Рома (3:3), изјави дека потегот да ја промени тактиката е погрешен и дека тој е одговорен за тоа. - Се трудевме во првото полувреме, а одлуката да се смени тактиката беше погрешна. Многу импровизиравме.

40 поврзани вести »

Меси го постигна 100. гол во дресот на Барселона на евро-сцената

Канал5 - 19.10.2017

Најдобриот фудбалер на Барселона, Лионел Меси во синоќешната победа против Олимпијакос (3:1) го постигна својот 100-ти гол во европските натпреварувања. Аргентинецот во 61. минута од слободен удар го изненади противничкиот голман во дуелот од 3.коло ...

64 поврзани вести »

Истекува рокот на Каталонија за прогласување на независност?!

Канал5 - 19.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон има време до 10 часот да одлучи дали ќе прогласи независност на Каталонија. Претседателот на Каталонија синоќа на состанок во својата партија изјавил дека формално ќе прогласи независност, ако Шпанија денеска го ...

46 поврзани вести »

Видео: Пет загинати, шест тешко повредени во сообраќајка во Харков

Канал5 - 19.10.2017

Пет лица загинаа, а шест се повредени синоќа во вториот најголем град во Украина, Харков. Според очевидци автомобил излетал на тротоарот со голема брзина,а според полицијата, автомобил лексус се судрило со друг автомобил, по што излетал на тротоарот.

29 поврзани вести »