TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Светските лидери во Париз ја спасуваат планетата

Канал5 - 12.12.2017

Климатолозите на Самитот во Париз предупредија дека цели градови ќе исчезнат од лицето на Земјата . Експертите на НАСА излегоа со проценка дека 95 проценти од глобалното затоплување е директно поврзано со активностите на луѓето .

Туфегџиќ: Апсолутно не доаѓа во предвид амнестија за 27 април

Канал5 - 12.12.2017

Во најновото издание на „Само Вистина“ дебатираа Ивана Туфегџиќ, независен пратеник во Собранието на листата на СДСМ и Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски конгрес и поранешен пратеник.

Очекувана победа на МЗТ Скопје на гостувањето кај Кожув

Канал5 - 12.12.2017

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром забележаа очекувана победа на гостувањето кај Кожув во последниот меч од 9.коло на Првата македонска лига. На средбата одиграна попладнево во Гевгелија, МЗТ Скопја убедливо го совлада Кожув со 80:52 по четвртни ...

20 поврзани вести »

Гремио прв финалист на Светското клупско првенство

Канал5 - 12.12.2017

Шампионот на Јужна Америка, бразилскиот тим Гремио е првиот финалист на Светското клупско првенство што се игра во Обединетите Арапски Емирати. Гремио во првото полуфинале по продолжение го совлада шампионот на КОНКАКАФ, Пачука од Мексико со 1:0.

51 поврзани вести »

Две години затвор за пејачка која провокативно јаде банана во спот (ВИДЕО)

Канал5 - 12.12.2017

Египетската пејачка Шима е осудена на две години затвор , поради провокативно јадење банана во видео спот. Поп пејачката Шима била уапсена веднаш по објавувањето на музичкиот спот во кој освен банана , јаде и јаболка и колаче.

2 поврзани вести »

Четири македонски пливачи ќе настапат на Европското првенство во кратки базени во Копенхаген

Канал5 - 12.12.2017

Македонија на претстојното 19. Европско првенство во пливање во кратки базени (25 метри) во Копенхаген, Данска ќе ја претставуваат четири пливачи: Љупчо Ангеловски, Давор Петровски, Миа Крстевска и Ана Јаневска, а со нив ќе биде и тренерот Методија ...

4 поврзани вести »

Шведска прв полуфиналист на Светското првенство за ракометарки

Канал5 - 12.12.2017

Женската ракометна репрезентација на Шведска прва се пласира во полуфиналето на Светското првенство што се одржува во Германија, откако првиот четвртфинален натпревар ја совлада Данска со 26:23 (13:11).

32 поврзани вести »

По експлозијата ,четири држави отсечени

Канал5 - 12.12.2017

По експлозијата во гасната централа во Австрија , прекината е испораката на гас кој југ и југоисток . Според компанијата ,,Gas Connect Austria” , прекинот во испораката особено ги погоди Хрватрска , Словачка , Унгарија и Словенија.

Лут Германец направил карамбол со трактор

Канал5 - 12.12.2017

Германец направил стотици илјади евра штета , кога со трактор уништил шест камери за снимање сообраќај . 63- годишниот Германец не бил под дејство на алкохол или дрога , но затоа возел со километри за да ги искрши камерите со кои се снимаат ...

Државните функционери ќе поднесуваат извештаи за службените трошоци

Канал5 - 12.12.2017

На 42-ра седница на Владата на Република Македонија се усвоени буџетот за 2018, мерките од планот за економски раст, донесена одлука со која се задолжуваат министрите, замениците, државните секретари и генералниот секретар на Владата да достават ...

17 поврзани вести »

Куртоа ообјасни зошто може да се врати во Шпанија

Канал5 - 12.12.2017

Тибо Куртоа, голманот на Челзи, му дал рок на клубот до крајот на сезоната да биде постигнат договор за неговата иднина на „Стенфорд Бриџ“, имајќи предвид дека Белгиецот размислува за неколку опции за продолжување на кариерата.

Евакуиран трговски центар во Белград

Канал5 - 12.12.2017

Поради дојава за поставена бомба , попладнево е евакуиран трговскиот центар ,,Делта сити” во Белград. Во МВР преку телефонот 192 непознато лице дојавил дека вечерва ќе биде извршен напад на трговскиот центар.

18 поврзани вести »

Средба Заев-Тачи: Немаме отворени прашања, отвораме ново значајно поглавје во нашата соработка

Канал5 - 12.12.2017

На средбата беше истакнато дека Република Македонија и Република Косово со оваа посета отвораат ново, значајно, поглавје во досегашната соработка, соопштуваат од Владата. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од ...

Николовски за итно зајакнување на капацитетите на Платежната агенција

Канал5 - 12.12.2017

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска имаше работен состанок со првите луѓе на Генералниот директорат за земјоделство и рурален развој на ЕУ (DGAgri).

9 поврзани вести »

Средба на градоначалникот на Кисела Вода со регионалниот проектен менаџер на ОН, Ермира Лубани

Канал5 - 12.12.2017

Еднаквите можности меѓу мажите и жените и водење родово одговорни политики беа денес во фокусот на разговорот помеѓу градоначалникот на општина Кисела Вода Филип Темелковски и регионалниот проектен менаџер на тело на Обединетите нации за родова ...

Темелковски-Макрадули: Потребно е решение за загадувањето од Охис

Канал5 - 12.12.2017

Справување со ризиците од аерозагадувањето и управување со разните видови отпад се темите што денеска ги дискутирале градоначалникот на општина Кисела Вода, Филип Темелковски, и заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани ...

19 поврзани вести »

Речиси четири пати помалку пари за новогодишно украсување во Карпош

Канал5 - 12.12.2017

Општина Карпош за новогодишното украсување ќе има домаќински пристап. Предвидува два милиона денари за разлика од лани кога беа планирани седум милиони, зашто дел од финансиите ќе се пренаменат за социјално-загрозените граѓани и домаќинства, рече ...

39 поврзани вести »

Груевски се сретна со Норвешкиот амбасадор Бјорнстад

Канал5 - 12.12.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, оствари средба со амбасадорот на Кралството Норвешка, Арне Санес Бјорнстад. На средбата се разговараше за актуелната состојба во државата и стратешките интереси на Република Македонија.

Манојлоски: нема соодветни услови да партиципираме во работата на Парламентот

Канал5 - 12.12.2017

Пратениците од ВМРО- ДПМНЕ денеска потврдија дека нема да учествуваат во парламентарните тела и заседанија посочувајќи дека во ситуација кога шестмина нивни колеги се во притвор нема соодветни услови за тие да партиципираат во работата на Собранието.

38 поврзани вести »

Очекуван и убедлив триумф на Металург над Динамо Панчево

Канал5 - 12.12.2017

Ракометарите на Металург ја оправдаа улогата на фаворит и убедливо го совладаа Динамо од Панчево во меч 11.коло на регионалната СЕХА лига. На средбата одиграна попладнево во СЦ „Борис Трајковски“, македонскиот вицепрвак Металург го совлада српскиот ...

31 поврзани вести »