TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Вучиќ: Ако воведеме санкции кон Русија и го признаеме Косово ќе бидеме шампиони

Канал5 - 12.12.2017

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на самитот за климатски промени во Париз, за „РТС“ го коментираше отворањето на две поглавја од преговорите со Европската унија. Учеството на самитот за климата Вучиќ го гледа и како прилика за средба со ...

50 поврзани вести »

Добила отказ поради две парчиња пршута, еве го епилогот

Канал5 - 12.12.2017

Судијата сметал дека снимката на која се гледа како жената јаде сендвич е доволно силен доказ за да добие отказ. Откако изела две парчиња пршута, една жена добила отказ во продавница во Задар.

Заев: Не сме стигнати до таму да разговараме за нови имиња

Канал5 - 12.12.2017

Немаме стигнато до таму да разговараме за некои нови имиња или слично, рече денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на пишувањата на грчките медиуми за предлогот „Нова Македонија“.

За социјална заштита, вработувања и пензии догодина 43,37 милијарди денари

Канал5 - 12.12.2017

Владата со 43,37 милијарди денари во 2018 година ќе ги подобрува состојбите во областа на трудот и социјалната заштита, заштитата на децата, инклузијата на ранливи групи граѓани, деинституционализација на институциите за згрижување, а ќе овозможи и ...

40 поврзани вести »

Утре амандманска расправа за законот за јазиците

Канал5 - 12.12.2017

Седницата на Комисијата за европски прашања на која на дневен ред е амандманската расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците ќе се одржи утре, потврди за МИА претседателот на Комисијата Артан Груби.

27 поврзани вести »

Ако предлогот е Нова Македонија, каде исчезна терминот „Република“?!?

Канал5 - 12.12.2017

Нова Македонија е името, кое според грчката телевизија Стар во овој момент е доминантното евентуално решение за кое Атина се согласува. Новинарката во нејзиниот ексклузивен прилог тврди дека минатово лето, предлогот од грчка страна бил Вардарска ...

Голата фотосесија на поранешната на Мерилин Менсон ја разнесе мрежата (ФОТО+18)

Канал5 - 12.12.2017

Холивудската актерка Роуз Макгаун стана уште жртва на хакери од групата Celeb Jihad. На еротските слики поранешната девојка на Мерилин Менсон позира гола во друштво на своја пријателка. Минатата година Макгаун изјави дека е силувана од продуцент.

Видео: Циндриќ го постигна најубавиот гол во ЛШ во 2017 година

Канал5 - 12.12.2017

Централниот бек на Вардар, Лука Циндриќ го постигна најубавиот погодок во Лигата на шампионите за сезоната 2016/2017. Голот на Хрватот во полуфиналето на Ф4 во Келн против Барселона со кој Вардар обезбеди финале, а потоа и го освои трофејот, се ...

8 поврзани вести »

Мартинките станаа светско културно наследство

Канал5 - 12.12.2017

„Културните обичаи поврзани со прославувањето на 1 Mарт - Мартинки“ станаа дел од светското нематеријално културно наследство и се впишаа во репрезентативната листа на УНЕСКО. Ова светско признание Република Македонија, заедно со Република Бугарија, ...

18 поврзани вести »

Жуков: Одлуката на ИОК е неправедна

Канал5 - 12.12.2017

Претседателот на Рускиот олимписки комитет Александар Жуков ја оцени како неправедна неодамнешната одлука на Интернационалниот олимписки комитет, според која руските спортисти можат да учествуваат на Зимските олимписки игри во 2018 година во ...

20 поврзани вести »

Кривичниот совет решава за жалбите за притворот на пратениците Димовски и Василевски

Канал5 - 12.12.2017

Во Основниот суд Скопје 1 претпладнево се одржа седница на Кривичниот совет по жалбите за определување притвор за пратениците Љупчо Димовски и Сашо Василевски. Одлуките по жалбите се очекува да бидат објавени во текот на денот.

Австрија: Едно лице загина, а 18 се повредени при експлозија во терминал за природен гас

Канал5 - 12.12.2017

Полициски и спасувачки екипи се упатуваат кон големиот терминал за природен гас Баумгартен во источна Австрија, каде утринава била забележана силна експлозија. Според германската новинска агенција ДПА, едно лице загинало во експлозијата, а 18 се ...

36 поврзани вести »

Шилегов: Со ново системско решение ќе се растовари метежот во центарот на Скопје

Канал5 - 12.12.2017

Новата градска администрација има цел преку еколошко и модерно системско решение да го растовари градскиот метеж во центарот на градот и да се намали емисијата на штетни гасови, истакна денеска градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов на ...

Сакал да заработи од снимката, но всушност ја снимил својата смрт (видео)

Канал5 - 12.12.2017

Дваесет и шестгодишната кинеска јутуб ѕвезда, Ву Јонгнинг починал после падот од врвот на зграда од 62 ката. Имено, додека се обидувал да изведе акробација на кровот на зградата, изгубил контрола над рацете и паднал.

15 поврзани вести »

Се ограничува работата на печката за медицински отпад на Дрисла

Канал5 - 12.12.2017

Решение за ограничување на работата на печката за медицински отпад во Дрисла од само осум часа, меѓу 7 и 19 часот, како и целосна забрана за работата кога се надминати праговите на алармирање на загадување на Град Скопје за мерната станица Лисиче, ...

32 поврзани вести »

Заев-Харадинај: „Дива населба“ нема да влијае на добрите односи меѓу Скопје и Приштина

Канал5 - 12.12.2017

Македонија и Косово развиваат добра соработка и ги продлабочуваат односите. Случајот „Дива населба“ е чувствително прашање што не треба да предизвика проблеми во билатералните релации, оценија премиерите на Македонија и на Косово Зоран Заев и Рамуш ...

Франција воведува забрана за користење на мобилен телефон во училиштата

Канал5 - 12.12.2017

Француската влада на учениците ќе им забрани да користат мобилен телефон во училиште од следната учебна година. Учениците ќе може да носат мобилен телефон во училиште, но нема да им биде дозволено да го користат за време на престојот во училиштето , ...

27 поврзани вести »

Заев: Македонија и Косово немаат отворени прашања

Канал5 - 12.12.2017

Република Македонија и Република Косово имаат позитивни и конструктивни билатерални односи и соработка на сите нивоа, без отворени прашања. Посета на Косово е можност за продлабочување на добрите односи, порача преку својот Фејсбук профил премиерот ...

Предметот „Змиско око“ одложен за 1 февруари 2018 година

Канал5 - 12.12.2017

Судското рочиште за предметот „Змиско око“ денеска е одложен за 1 февруари 2018 година, затоа што со барање за судење во разумен рок е испратен до Врховен суд, изјави адвокатот Маја Дојчиновска.

22 поврзани вести »

Прилепското вештачко езеро порибено со 200 кг. крап

Канал5 - 12.12.2017

Со 200 килограми крап извршено обновување на рибниот фонд во Прилепското вештачко езеро. Од концесионерот Спортско риболовното друштво Мамец тврдат дека во нормални услови кога езерото достигнува максимален капацитет од 5 милиони кубни вода за ...