TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал 77

Се одржа меѓународниот параглајдинг натпревар „Prilep Open 2017“

Канал 77 - тукушто објавено

Педесетина параглајдеристи од Македонија, Бугарија, Албанија и Косово изминатиот викенд учествуваа на 5-тиот меѓународен натпревар „Prilep Open 2017“ во дисциплината прецизно слетување на цел, со што се чини и официјално е затворена параглајдерската ...

9 поврзани вести »

Експлозијата во Њујорк обид за терористички напад, нема повредени освен бомбашот

Канал 77 - пред: 26 мин

Експлозија одекна утрово во Њујорк, на една од главните сообраќајници во централниот дел на Менхетн. Според претставник на њујоршката полиција, се работи за обид да се детонира бомба во кој бил повреден само бомбашот.

31 поврзани вести »

Претседателот и двајца членови на ДИК поднесоа оставки

Канал 77 - пред: 2 часа

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, и членовите Виолета Дума и Игор Милев поднесоа оставки. Ваквиот потег следува откако во јавноста излегоа информации дека во изминатите 18 месеци во три наврати членовите на ...

74 поврзани вести »

Горивата поскапуваат за половина денар

Канал 77 - пред: 2 часа

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина денар по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна цена на еуросупер БС-95 ќе изнесува 66 денари за литар, на еуросупер БС-98 67,5, а на еуродизел 54,5 денари.

46 поврзани вести »

Приведени две лица во врска со вчерашната пукотница во Охрид, по можниот извршител се трага

Канал 77 - пред: 3 часа

Полицјата приведе и лиши од слобода две лица во врска со вчерашниот оружен инцидент во Охрид, кога со огнено оружје беше рането едно лице. Тие во критичниот момент биле заедно со трето лице за кое полицијата смета дека е можниот извршител на ...

41 поврзани вести »

Три Златни и Две сребрени медали за каратистите на Макпетрол

Канал 77 - пред: 4 часа

Изминатиов викенд во Херцег Нови, се одржа18-то Балканското првенство за кадети, јуниори и постари јуниори У21. На првенството учество земаа 11 балкански држави со 885 натпреварувачи. Каратистите на Макпетрол на ова натпреварување кое имаше ...

13 поврзани вести »

Поради отсуство на претставници од владата, откажана расправата за предлог-законот за јазиците

Канал 77 - пред: 4 часа

Седницата на Комисијата за европски прашања на којашто требаше да се расправа за амандманите што се поднесени за предлог-законот за јазиците е откажана затоа што во салата не беа присутни министерот за правда и заменик-министерот за правда.

49 поврзани вести »

Кучиња искасаа луѓе, трујачите ги фати беснило

Канал 77 - пред: 4 часа

Во два дена, две различни кучиња на различни локации во Скопје нападнаа деца и повозрасни жители. Куче, кое најверојатно е домашен миленик ротфајлер, во четвртокот вечерта кај паркот со авионот во Ново Лисиче „искасапи“ 8 граѓани, а веќе следниот ...

28 поврзани вести »

Слободан Праљак му понудил отров и на Ратко Младиќ

Канал 77 - пред: 5 часа

Хрватскиот генерал и лидер на босанските Хрвати, Слободан Праљак кој се отру со цијанид во судницата во Хаг на 29 ноември, му понудил отров и на генералот Ратко Младиќ пред прогласувањето на доживотната пресуда, пишува белградското електронско ...

27 поврзани вести »

Се уништуваат парковите во Тетово

Канал 77 - пред: 5 часа

Граѓаните на Тетово бараат инспекциските служби да водат поголема сметка за чување на неколкуте паркови во градот, кои се уништуваат од несовесни граѓани. Како пример ги посочија парковите во населбата Два Бреста и паркот долж улицата Борис Кидрич.

2 поврзани вести »

Пожарот во Калифорнија голем колку Њујорк

Канал 77 - пред: 5 часа

Површината зафатена од голем пожар во Калифорнија сега е поголема од градот Њујорк, наведе Би-би-си. Пожарите кои со денови пламтат во јужна Калифорнија „проголтаа“ сѐ што им се најде на патот на површина од повеќе од 230.000 хектари, а потпомогнати ...

23 поврзани вести »

Семејствo на загинат од Љуботен бара 1 милион евра oтштета од Јохан Тарчуловски

Канал 77 - пред: 7 часа

Во основниот суд Скопје 2, за денеска е закажано ново судско рочиште на кое треба да се расправа за надомест на материјална и нематеријална штета од милион евра, колку што побарува семејствтво на загинат во скопското село Љуботен во 2001 година.

40 поврзани вести »

Денеска е Меѓународен ден против корупција и за заштита на човекови права

Канал 77 - пред: 7 часа

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија организира одбележување на Меѓународниот ден против корупцијата и Меѓународниот ден на човековите права со настан насловен „Корупцијата како непосредна закана за човековите права“.

45 поврзани вести »

Времето денеска: Сончево со мала до умерена облачност

Канал 77 - пред: 7 часа

Најстудено изутринава во седум часот беше во Берово и во Скопје Петровец, каде што се измерени минус шест степени Целзиусови, по што следат Крива Паланка и Струмица со минус 5, Скопје Зајчев Рид, Гевгелија, Куманово, Тетово, Маврово, Штип со минус ...

69 поврзани вести »

Притвор за лицето што го застрела ловџијата во струмичко – сакал да го прикрие настанот, тврди полицијата

Канал 77 - пред: 21 часа

Два дена по инцидентот кај браната Водоча – струмичко, каде смртно настрада ловџија, полицијата приведе лице кое се товари дека извршил тешки дела против општата сигурност. Станува збор за друг ловџија од Струмица кој со позајмена пушка вршел острел ...

36 поврзани вести »

По цели 3 години пауза – Во вторник започнуваат преговорите за името со Грција

Канал 77 - пред: 23 часа

Амбасадорот на Македонија во САД Васко Наумовски и уште еден дипломат од македонското МНР ќе бидe тимот кој ќе седне на преговарачка маса со медијаторот Метју Нимиц. Двајца претставници ќе има и од грчката страна.

79 поврзани вести »

Престелка во Охрид, едно лице рането

Канал 77 - пред: 23 часа

Пукање во Охрид среде бел ден. Едно лице е повредено во оружен инцидент што денеска во 14 часот се случи на булевар Туристичка. Од СВР Охрид го потврдија инцидентот и соопштуваат дека ранетото лице се наоѓа надвор од животна опасност, а се здобил со ...

41 поврзани вести »

Арсенал се „извлече“ на „Сент Мери“, Жиру донесе бод во 88. минута

Канал 77 - пред: 23 часа

Арсенал беше на прагот на пораз на „Сент Мери“, но во финишот од средбата гол постигна Оливие Жиру, кој станува мајстор за погодоци во завршницата. Во 2017, Французинот дури во 10 наврати ги тресел противничките мрежи по 80. минута.

117 поврзани вести »

Деветмина повредени во верижна сообраќајка на патот Гостивар – Кичево

Канал 77 - 10.12.2017

Во верижен судир на три возила што се случил вчера на патот Гостивар – Кичево во близина на отворените сепарации над Гостивар, биле повредени девет лица, информираше СВР Гостивар. Трите автомобили – голф, лупо и киа, биле со гостиварски регистарски ...

39 поврзани вести »

Босански музеј на воено детство ја освои наградата за најдобар музеј во Европа

Канал 77 - 09.12.2017

Во само една година, мал босански музеј посветен на детството во време на војна, ги отвори вратите, освои награда за најдобар европски музеј и одлучи да стане глобален. Музејот на военото детство во Сараево, колекција од спомени на Босанците, чие ...

2 поврзани вести »