TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал 77

Заврши бербата на првиот македонски канабис, во тек е екстракцијата

Канал 77 - пред: 25 мин

Бербата на првиот медицински канабис одгледан во Македонија е завршена, по што следува високософистициран технолошки процес со кој ќе се произведе екстракт од канабисот и набргу се очекува производот да биде достапен на локалниот пазар.

9 поврзани вести »

Османи: Македонија не добила никакво писмо од Брисел

Канал 77 - пред: 42 мин

Македонија не добила ниту формална, ниту неформална критика од Брисел за новата Влада. Ова денеска на брифинг со новинарите го соопшти вицепремиерот, Бујар Османи. Тој најавува дека следните шест недели ќе бидат клучни и од нив ќе зависат реформите ...

30 поврзани вести »

Колку здравје содржи едно јаболко

Канал 77 - пред: 2 часа

Пет причини зошто треба да јадеме барем по едно јаболко во денот. 1. Го чува нашиот вид Со оглед на тоа што јаболката се богати со антиоксиданси, тие можат да дејствуваат превентивно врз појавувањето на катарактата.

7 поврзани вести »

Кривични пријави за фирмите што ги оставија без огревно дрво вработените во „Фени“

Канал 77 - пред: 3 часа

СВР Битола, НК за КР – ПС Прилеп до ОЈО Прилеп поднесе кривична пријава против шест физички лица И.К. (41) од Прилеп, Ј.Х. (34) од Крушево, Д.Б. (45) од Скопје, С.Д. (64) од Битола, Н.Д. (29) од Велес, Г.Н.

25 поврзани вести »

САД ќе испратат авиони на заедничка вежба со Јужна Кореја

Канал 77 - пред: 3 часа

Соединетите Американски Држави ќе испратат авиони од типот „Ф-22“ во Јужна Кореја, каде би требало да учествуваат на заедничка вежба со јужнокорејската војска, јавиле денеска медиумите во Сеул, пренесуваат агенциите.

44 поврзани вести »

Вељаноски до неговите колеги: Се доведуваме во незавидна состојба да ги искинеме нашите универзитетски дипломи

Канал 77 - пред: 4 часа

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, испрати отворено писмо до неговите колеги во кое укажува дека во Собранието се крши Деловникот за работа и Уставот на Македонија. Според него, начинот на кој беше организирана и oдржана ...

33 поврзани вести »

Високо загадување на воздухот во повеќе градови

Канал 77 - пред: 4 часа

Утринава е регистрирано високо загадување на воздухот во повеќе градови во Македонија. Мерните станици утрово во 9 часот измериле висока застапеност на ПМ10 честичките во Центар, Карпош, Лисиче, Гази Баба, Битола, Кичево, Тетово, Велес и Кавадарци.

61 поврзани вести »

Македонците се најрелигиозен народ на Балканот

Канал 77 - пред: 5 часа

Со 88 проценти, Македонците се најрелигиозен народ на Балканот. Ова го покажуваат податоците од студија што во светски рамки ја спроведоа „Галуп интернешнл“ и „Вин“. По нас следат Хрватите, каде 70 проценти од населението се изјаснило како ...

8 поврзани вести »

Македонија и Бугарија потпишаа аранжман за соработка за обука на возачи и механичари на тенк Т-72

Канал 77 - пред: 5 часа

Министрите за одбрана на Македонија, Радмила Шекеринска и на Бугарија, Красимир Каракачанов, вчера во рамките на заедничката седница на двете влади во Струмица потпишаа Аранжман за соработка за обука на војници и подофицери – возачи и механичари на ...

Историски ден за Зимбабве – Новиот претседател положува свечена заклетва

Канал 77 - пред: 5 часа

Толпа народ се собра на фудбалскиот стадион во главниот град на Зимбабве, Хараре, за да присуствуваат на заклетвата која ќе ја даде новиот претседател на државата Емерсон Мнангагва. Настанот следи по драматичниот пад на 37-годишното авторитарно ...

61 поврзани вести »

Заев и новите министри првпат ќе одговараат на пратенички прашања

Канал 77 - пред: 6 часа

Премиерот Зоран Заев и министрите денеска на собраниска седница првпат по формирање на новата Влада ќе одговараат на прашањата на пратениците. Седницата за поставување пратенички прашања се одржува по 100 дена од формирањето на Владата, но поради ...

55 поврзани вести »

Временска прогноза: Сончево со температура до 18 степени

Канал 77 - пред: 6 часа

Времето денеска ќе биде сончево сончево и тивко со умерена облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на слабамагла. Максималната температура ќе се движи од 10 до 18 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со умерена облачност и со ...

45 поврзани вести »

Војдан Стојановски: Ова е голема победа за нас

Канал 77 - пред: 6 часа

Македонската кошаркарска репрезентација вчера со победа над Словачка со 74:66 ги стартуваше претквалификациите за Еуробаскет 2021 година. Меѓу најдобрите на теренот беше капитенот на нашата репрезентација Војдан Стојановски, особено во вториот ...

73 поврзани вести »

Во Тетово фрчат казни за погрешно паркирани возила

Канал 77 - пред: 6 часа

Во изминатите 10 месеци од годинава, во Тетово и Тетовско изготвени се 2158 мандатни платни налози за погрешно паркирање и 1146 писмени опомени за истиот прекршок. Целата вест можете да ја прочитате на ...

Во Тетово се одржа традиционалната манифестација Етно Вешта Жена 2017 година

Канал 77 - пред: 6 часа

Во Тетово се одржа традиционалната манифестација Етно Вешта Жена 2017 година. За прв пат во рамки на оваа манифестацијата се беше одржан и избор на вешто дете. Митана Петровска од Тетово со таканаречените новогодишни ситни колачи со одлична ...

Денеска пресуда за Томислав Лазаров за насилството во Центар

Канал 77 - пред: 7 часа

Четвртообвинетиот, Томислав Лазаров, во предметот „Насилство“ како претседател на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, попладнево ќе ја чуе пресудата за него откако на минатото судење призна вина.

39 поврзани вести »

Магла на дел од патиштата во Македонија

Канал 77 - пред: 7 часа

Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 100 метри има на патните правци Македонски Брод – Прилеп и Неготино – Демир Капија, соопшти изутринава Дисперечскиот систем на ЈП „Македонија пат“.

19 поврзани вести »

Бубевски: Гласот на Груевски ќе посведочи во „Труст“

Канал 77 - пред: 22 часа

Поранешниот премиер, Никола Груевски нема да биде повикан како сведок во случајот Труст, но ќе посведочи неговиот глас во една од таканаречените бомби – ова го истакна денеска обвинителот Гаврил Бубевски, одговарајќи на новинарски прашања по ...

На први јануари почнува пописот на сите Албанци во светот

Канал 77 - пред: 1 ден

Од први јануари идната година амбасадите на Република Албанија во светот ќе започнат со реализацијата на пописот на сите Албанци што живеат надвор границите на Албанија. Информацијата ја пренесуваат албанските медиуми кои се повикуваат на одлука на ...

4 поврзани вести »

Борците на ИД пукаат со оружје од НАТО, тврди сириски генерал

Канал 77 - 23.11.2017

Сириската армија во источниот град Ал Мајадин, кој се сметаше за главно складиште на терористите на Исламска држава, пронашла толку многу оружје што ќе ѝ требаат шест дена за да го собере, соопшти бригадниот генерал на сириската војска, Хасан ...