TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал 77

Хуманоста на дело: Трошната куќа на Гаврилови од Трстеник и скромната одаја на Слободанка и Димитрија доби нов лик

Канал 77 - пред: 13 часа

Детска соба како донација од нивнот сограѓанин Пене Александров. Радоста е вистинска кога ќе се здогледа насмевката и радоста на детското лице, рече овој хуман човек. Да се биде хуман ниту е тешко ниту е особено скапо.

Максимален труд за минимална плата: Контроверзите и неуставноста на новите законски измени

Канал 77 - пред: 14 часа

доц. д-р Димитар Апасиев Измените во законот за минимална плата е трул компромис меѓу социјал-демократите и бизнис-лобито во Владата. Во измените, за првпат, се дефинира нормираниот учинок како еден од нужните услови за земање на минималната плата, ...

Заинтересираните инвеститори ќе вршат увид во состојбата на Фени

Канал 77 - пред: 14 часа

Заинтересираните потенцијални инвеститори за Фени Индустри, придружувани од претставници од трите банки најголеми доверители, од денеска ќе вршат почетен увид во состојбата на комбинатот со цел да предложат план за реорганизација во соодветно време.

83 поврзани вести »

Путин телефонски го извести Трамп за својата средба со Асад

Канал 77 - пред: 14 часа

Рускиот претседател, Владимир Путин, телефонски го информирал својот американски колега Доналд Трамп како поминал неговиот состанок со сирискиот претседател Башар ал Асад, што се одржал вчера во Сочи.

82 поврзани вести »

Времето денеска: Со температура од осум до 16 степени

Канал 77 - пред: 14 часа

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер. Температурата ќе се движи од осум до 16 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер.

60 поврзани вести »

Полицијата во Берлин заплени 100 украдени предмети на Џон Ленон

Канал 77 - пред: 14 часа

Полицијата во Берлин заплени 100 украдени предмети што му припаѓале на Џон Ленон, меѓу кои се една табакера, рачно напишана партитура, три дневници и два пара очила со метални рамки. Портпаролката на полицијата, Винфрид Венсел, рекла дека ...

11 поврзани вести »

Евтин начин за белење на заби во домашни услови

Канал 77 - 21.11.2017

Доколку сакате да ги избелите забите во домашни услови, одличен е методот со користење на активен јаглен. Станува збор за стар, проверен, евтин и лесно достапен метод. Позитивните резултати се видливи веќе по првата употреба.

Во Прилеп почна исплатата на првите количини откупен тутун

Канал 77 - 21.11.2017

Во Прилеп утринава на шалтерите на банките започна исплатата на тутунот за првите откупени количини од годинашнава реколта. Според информациите на тутунарите, Тутунскиот Комбинат од Прилеп, битолски Сокотаб и Пашоски веќе ги префрлиле средствата на ...

16 поврзани вести »

Конструктивни предлози на дебатата во Прилеп за изготвување на националната стратегија за култура

Канал 77 - 21.11.2017

Прилеп денеска беше домаќин на 5-та јавна расправа по однос на нацрт Стратегијата за култура на Р.Македонија 2018 -2022 година, како дел од проектот „Партиципативна културна политика: Нов модел на управување во културата“, финансиски поддржан од ...

9 поврзани вести »

Новиот мост на Пена може да предизвика поплави

Канал 77 - 21.11.2017

Дел од експертската јавност и граѓаните се сомневаат дека новиот мост на река Пена кој е во фаза на финална изградба кај старото медицинско училиште во Тетово не се гради стручно. Велат дека долниот дел од мостот е на само неколку метри од водата и ...

4 поврзани вести »

В четврток ново рочиште за Труст

Канал 77 - 21.11.2017

В четврток е закажано ново рочиште за случајот Труст на Специјалното јавно обвинителство, кога треба да сведочи сведокот кој денеска не е појави во Кривичниот суд – Васил Ристовски. Во судницата сепак, сведочеше другиот сведок по предлог на СЈО, ...

Заев објасни како се решил разузнавачкиот скандал

Канал 77 - 21.11.2017

Со повлекување на по еден човек од амбасадите во Скопје и Белград бил решен дипломатско – разузнавачкиот инцидент „Живалевиќ“. Целата вест можете да ја прочитате на ...

Сведоците во прилог на Кочан за случајот „Труст“

Канал 77 - 21.11.2017

Претпладнето продолжи судското рочиште за случајот „Труст“ на СЈО. Во судницата сведочеше Феим Имери, сопственик на фирмата „Фичо“, сервис за продажба и сервисирање на градежни материјали.

Давитков го повика, Хендрикс веднаш долета во Македонија

Канал 77 - 21.11.2017

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков бргу го смени планот, првите два натпревари во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година да ги одигра без странец.

45 поврзани вести »

Манчевски се сретна со најдобрите ИКТ студенти кои беа во посета на Кина

Канал 77 - 21.11.2017

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, оствари средба со петте најдобри студенти во областа на Информатички технологии и Телекомуникации, кои беа во студиска посета на Кина.

Самоубиствен напад во џамија во Нигерија

Канал 77 - 21.11.2017

Најмалку 15 лица загинаа во самоубиствен напад извршен во џамија во североисточниот нигериски град Муби. „Околу 15 верници се убиени, а неколку други се повредени“, изјавија локалните власти.

30 поврзани вести »

Јакне блискоста меѓу Македонците и Бугарите

Канал 77 - 21.11.2017

Истражување на јавното мислење во Бугарија покажува дека тамошните граѓани ги сметаат Македонците за многу блиски. Вредноста на заедничката историја ја признаваат 64%, а 27% сметаат оти таа нема врска со модерното време.

39 поврзани вести »

Меѓународен саем на патенти и иновации во Скопје

Канал 77 - 21.11.2017

Во Скопје од денеска до 23-ти овој месец ќе се одржи Меѓународен саем на патенти , пронајдоци, иновации и нови технологии ИНОВАМАК 2017 ...

13 поврзани вести »

Повторно се разболел обвинетиот за „Триста“

Канал 77 - 21.11.2017

За 27-ми ноември е одложено судското рочиште за случајот „Триста“на СЈО. Првообвинетиот Ѓоко Поповски денеска не се појави на судењето, а неговите адвокати приложија медицинска документација како доказ дека на шеснаесетти месецов, му било отворено ...

Трамп: Пјонгјанг е поддржувач на тероризам

Канал 77 - 21.11.2017

Севернокорејскиот властодржец Ким Јонг Ун останува омилен противник на претседателот на САД. По речиси помирливите тонови, Доналд Трамп сега повторно го заострува тонот. САД повторно ја ставија Северна Кореја на листата на земји-поддржувачи на ...

80 поврзани вести »