TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kumanovo News

Туризмот, земјоделството и инфраструктурата приоритети на Севeроисточниот регион

Kumanovo News - пред: 26 мин

Работилницата за ажурирање на акциониот план во Севроисточниот плански регион, се одржа викендов во Охрид, а учествуваа претставници од шестте општини и Центарот за регионален развој на североисточниот плански регион, невладиниот и бизнис секторот ...

Кривична пријава за бесправна градба

Kumanovo News - пред: 7 часа

Пријавениот, во текот на 2016 година, во Куманово на улица „506“, како инвеститор и како изведувач на градба, извршил градежни работи и изградил семејна стамбена куќа на парцела, сопственост на неговата сопруга Р.М.

2 поврзани вести »

Газда од Куманово барал работниците да му вратат дел од плата

Kumanovo News - пред: 7 часа

Дел од работниците му ги вратиле парите што ги барал, а дел се побуниле и ја прекинале работата и случајот го пријавиле во невладината организација „Гласно текстилец“. „Откако интервениравме им беше речено да не ги враќаат парите, но наредниот ден ...

31 поврзани вести »

Горивата поскапи за половина денар

Kumanovo News - 11.12.2017

Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,09, односно за 0,74 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 67,5, ...

56 поврзани вести »

Кумановец измамил сограѓани за добивање бугарски пасош

Kumanovo News - 11.12.2017

Пријавениот од април 2015 година до 22 август годинава на И.Х.(51) и А.И. (43), двајцата од Куманово, им ветил дека ќе им посредува да добијат бугарски пасош, за што во повеќе наврати им зел вкупно 3 500 ...

21 поврзани вести »

РК Карпош триумфираше во тежок натпревар против Ангели

Kumanovo News - 11.12.2017

Кумановскиот состав ја забележа четвртата победа по ред, меѓутоа во споредба со минатите натпревари овој меч не одеше глатко и според очекувањата. Почетокот на натпреварот беше неизвесен бидејки тимот на Ангели неможеше да најде девет ракометари за ...

Изложбата на цртежи “Скици 2017“ во Кавадарци

Kumanovo News - 11.12.2017

Изложбата содржи 24 цртежи работени во повеќе ликовни техники а продукцијата е од понов период. Учество на изложбата земаа следниве академски уметници: Дејан Арсовски Бабата, Зоран Арсовски Бабата, Марија Валичковска, Бране Величковски, Владимир ...

4 поврзани вести »

Потребна е итна помош за лекување на 14-годишно девојче од Куманово

Kumanovo News - 11.12.2017

По шест неуспешни операции во Македонија и две операции на колкови во Израел, девојчето се уште е врзано за постела. Единствена шанса да застане на нозе е трансплантација на матични клетки во приватна клиника, во Москва, Русија.

2 поврзани вести »

Утрово -4 во Куманово

Kumanovo News - 11.12.2017

Најстудено беше во Берово со -6 степени, Скопје Петровец, -5 Крива Паланка, Струмица, -4 Скопје Зајчев Рид, Гевгелија, Куманово, Тетово, Маврово, Штип, -3 Крушево, Пожаране, Битола, Д. Капија, -2 Лазарополе, Ѓуриште, -1 Претор, Виница, Тополчани, ...

54 поврзани вести »