TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kumanovo News

Ноќеска во Куманово - 1, од понеделник дожд и снег

Kumanovo News - пред: 2 часа

Најладно било во Берово со -4 степени, а најтопло во Ѓуриште и Дојран 4 степени. Утринава времето е претежно ведро и релативно студено. Времето денеска ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб ветер од променлив правец.

38 поврзани вести »

Неколку села без струја

Kumanovo News - пред: 2 часа

Без струја од 09 до 14 часот ќе биде дел од Черкеско село во близина на школото, а од 12 до 15.30 часот селото Ропаљце. Селата Руѓинце, Сув Орах, Карпино и Облавце ќе немаат електрична енергија од 09 до 15 ...

2 поврзани вести »

Во Куманово вечерва не се дише од загаденост

Kumanovo News - пред: 12 часа

Концентрацијата на ПМ 10 честичките е 389 микрограми на еден кубен метар, што е за 7,5 пати повеќе од максимално дозволените 50. Според мерните станици најзагадено е во Битола со 467 мг/м3, потоа во Куманово, Лисиче со 355мг/м3, Кавадарци 289мг/м3, ...

35 поврзани вести »

Центарот за култура 10 години мрзне оти е украден системот за греење

Kumanovo News - 22.11.2017

Откако го украле системот за затоплување, кој бил во двор на друга институција, услови за работа во најзначајниот објект на културата во градот има само кога е топло. Во зимските месеци поголем дел од просториите и салите не се во функција, а се ...

Димитриевски избран за претседател на Советот на Североисточен регион

Kumanovo News - 21.11.2017

Kонститутивната седница денеска се одржа без присуство на новинарите, па не знаеме дали Димитриевски доби едногласна подршка, и кои се плановите и приоритетите на новите градоначалници за развој на најсиромашниот регион во државата.

Се поставуваат нови автобуски постојки

Kumanovo News - 21.11.2017

Урбана опрема се поставува на булеварите Октомвриска револуција, Трета МУБ, улиците Гоце Делчев и 11 Октомври. Во првата фаза ќе бидат поставени 12 нови постојки, а до крајот на годината 24.

2 поврзани вести »

Кривични пријави за издавање и користење на лажна диплома

Kumanovo News - 21.11.2017

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против В.Д.(35) и Ш.З.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување и против О.С.

26 поврзани вести »

Градинката во Пионерскиот дом ќе биде готова до крајот на годината

Kumanovo News - 21.11.2017

Иако беше ветено дека ќе биде пуштена во употреба во септември, сега нејзино отворање се најавува до крајот на годината. „Техничкиот прием е направен треба да се довршат уште некои работи околу затоплувањето, така да надеваме дека до крајот на ...

2 поврзани вести »