TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кумановски м.

Градежни работи ќе го блокираат сообраќајот на ”Ленинова”

Кумановски м. - пред: 18 часа

loading... Во врска со имплементација на ИПА – проект „Рехабилитација и проширување на канализациона мрежа во Општина Куманово“, секторот за урбанизам, комунални дејности и заштита на животната средина и природата ги информира граѓаните дека од ...

Кумановец ќе одговара за злоупотреба на службената положба

Кумановски м. - пред: 21 часа

loading... Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против М.Г.(34) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, информираат од Министерството за ...

5 поврзани вести »

Двајца кумановци ќе одговараат за напад со нож

Кумановски м. - пред: 21 часа

loading... Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против З.С.(36) и З.Р.(47), двајцата од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “насилство”,информираат од Министерството за внатрешни работи.

2 поврзани вести »

ДИК ги разгледува приговорите за првиот круг од локалните избори

Кумановски м. - пред: 22 часа

loading... Државната изборна комисија (ДИК) ја започна седницата на која одлучува по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори. Поднесени беа 46 приговори, од кои 43 од ВМРО-ДПМНЕ.

122 поврзани вести »

Вредноста на семејната кошница во август 32.316 денари

Кумановски м. - пред: 22 часа

loading... Вкупната вредност на синдикалната кошница во август изнесувала 32.316 денари. Од нив, за храна и комуналии граѓаните од семејниот буџет одвојувале 23.871 денар, покажуваат податоците за вредноста на синдикалната минимална кошница што ги ...

24 поврзани вести »

Никогаш решената мистерија за најмладата мајка во светот

Кумановски м. - 19.10.2017

loading... Девојчето Лина Медина родена е во 1933 година во сиромашно семејство на рудар кој живеел во едно зафрлено село во Перу. Пред да наполни пет години, поточно во 1939 година, нејзиниот стомак започнал да расте, а родителите загрижени ја ...

Ова се најопасните градови за безбедноста на жените

Кумановски м. - 19.10.2017

loading... Каиро е најопасната светска метропола за жените,д одека Лондон е најбезбеден судејќи според најновото истражување на фондацијата Томсон Ројтерс, кое има за цел да утврди безбедност на жите во градови со над 10 милиони жители.

3 поврзани вести »

Се обидел да убие пајак па запалил цела куќа

Кумановски м. - 19.10.2017

loading... Еден жител на Таусон во Аризона запалил цела куќа во обид да истера пајак од дворот. Според пишувањето на „Дејли морор“, мажот со пропанска летлампа се обидел жив да го запали пајакот под приколка во близина на неговиот дом, како и бројни ...

2 поврзани вести »

Колку долго шишето вино може да стои отворено?

Кумановски м. - 19.10.2017

loading... Се случува понекогаш да отвориме вино и да не ја затвориме флашата. Првата реакција, секако, да го ставиме во фрижидер, но што мислат експертите? – Секогаш кога ќе отворите вино, вие инвестирате нешто и би требало тоа шише да го ...

3 поврзани вести »

На аукција дијамант кој бил на круните на француските владетели (видео)

Кумановски м. - 19.10.2017

loading... Аукциската куќа „Christie’s“ соопштува дека на аукција ќе биде понуден легендарен дијамант од 19 карати кој некогаш припаѓал на француските владетели, вклучувајќи го и Луј XIV и Наполеон.

2 поврзани вести »

Оваа одвратно суштество може со години да живее во човечкиот организам

Кумановски м. - 19.10.2017

loading... На фотографијата се наоѓа свинска глиста, чија микроскопска фотографија ја направила Тереза Згода од Технолошкиот институт Рочестер во Њујорк. Со оваа фотографија го освоила четвртото место на годишното натпреварување „2017 Nikon Small ...

2 поврзани вести »

ЧОВЕКОВИТЕ РАСИ СЕ МИТ: Откриено зошто бојата на кожа се разликува!

Кумановски м. - 19.10.2017

loading... Со одглед на тоа дека современиот човек потекнува од Африка и дека денешните Африканци имаат темна боја на кожата, се верува дека темната боја на кожа е постара. Меѓутоа, ново истражување покажало дека многу работи се поинакви.

2 поврзани вести »

Кинеско вселенско летало наскоро ќе падне на Земјата, но никој не знае каде (видео)

Кумановски м. - 19.10.2017

loading... Кинеските власти потврдуваат дека во септември минатата година изгубиле контрола над лабораторијата и таа наскоро ќе падне на Земјата, а во мај се известени и Обединетите нации дека тоа ќе се случи помеѓу октомври 2017 и април 2018 година.

Во Египет пронајден дел од статуа стар 4.000 години

Кумановски м. - 19.10.2017

loading... Египетското министерство за антиквитети соопшти дека аерхолозите пронашле глава на дрвена статуа која најверојатно ја прикажува владетелката на Египет од пред 4.000 години. Се верува дека главата припаѓа на статуата Анкесенпепи Втора, ...

3 поврзани вести »

И ТОА ПОСТОИ: Сладолед направен од дијаманти и злато (фото+видео)

Кумановски м. - 19.10.2017

loading... „Обичните смртници“ веројатно никигаш нема да го почувствуваат вкусот на ова чудо од сладолед кое се подготвува нешто повеќе од четири часа, но отприлика може да замислите како би изгледало.

2 поврзани вести »

Храната која е со висока содржина на шеќер

Кумановски м. - 19.10.2017

loading... Многу од нашата омилена храна содржи додаден шеќер. Некоја помалку, друга за неколку пати над препорачаната дневна доза, која не треба да надминува 40-50 грама. Со која храна е подобро да внимаваш во конзумирањето, видете во следните ...

28 поврзани вести »

6 начини на кои сусамот ве прави здрави

Кумановски м. - 19.10.2017

loading... На салата, во сосови, смутија или конзумиран во форма на таан, сусамот е одлична храна која не само што дава пријатни вкусови на јадењата и пијалаците, но има и многу придобивки за здравјето.

28 поврзани вести »

Пиењето газирани пијалаци го нарушува сонот

Кумановски м. - 19.10.2017

loading... Постојаното пиење газирани и други засладени пијалоци е поврзано со хроничната ненаспаност и проблеми со спиењето, предупредуваат медицински лица во напис објавен во списанието Sleep Health.

Плодовите кои предизвикуваат отекување на цревата

Кумановски м. - 19.10.2017

loading... Плодовите се здрава храна. Тие се исполнети со корисни јаглехидрати, витамини и минерали . Кај повеќето диети плодовите се препорачана храна. Тие помагаат и за подобрување на имунитетот.

28 поврзани вести »

По 12 години и 17 операции: Трансексуалец потрошил милиони за да изгледа како барбика (фото)

Кумановски м. - 18.10.2017

loading... Џејсон Торес (30), трансексуалец од Њу Џерси поминал 12 години менувајќи го својот изглед со пластични опреации и потрошил милион долари, за да стане Никол Сандерс и да изгледа како Барбика.