TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кумановски м.

Како изгледа кога во вселената ќе посакате да јадете пица? (видео)

Кумановски м. - пред: 20 часа

loading... Италијанецот Паоло Несполи, кој повеќе од 100 дена се наоѓа на Меѓународната вселенска станица, на колегите на Земјата им споменал дека му се јаде пица, а тие му подготвиле изненадување.

ЧУВА 1.000 ЗМИИ: Од нив прави вино кое го пие целото село (видео)

Кумановски м. - пред: 20 часа

loading... Жена кобра. Така би можела да се нарече Ху Ксиаокиа, која одгледува змии на својата фарма во Чунгкинг. Со оваа професија таа започнала да се занимава во 2014 година и од тогаш до денес има околу 1.000 различни змии, меѓу кои и кобри.

Најмногу снег во Лазарополе и Маврово

Кумановски м. - пред: 20 часа

loading... Изутринава снег со послаб интензитет паѓа во Пожаране над Полошката котлина. Ноќеска врнежи од слаб снег имаше во северните делови, соопшти Управата за хидрометереолошки работи.

37 поврзани вести »

Сопственичката на куќата на Хитлер во борба против одлуката на државата

Кумановски м. - 10.12.2017

loading... Сопственичката на куќата во која е роден Адолф Хитлер, во местото Браунау, не ја прифаќа одлуката на австриските власти за експропријација и пред судот се бори за отуѓен имот. Некогашната сопственичка најавува дека ќе се обрати до ...

5 поврзани вести »

Ирак објави победа над Исламската држава

Кумановски м. - 10.12.2017

loading... По повеќе од три години воени операции, Ирак денеска објави дека борбата против Исламската држава е завршена, бидејќи безбедносните сили ги потиснале екстремистите од сите територии кои претходно ги држеле под контрола.

35 поврзани вести »

Арапската лига ги повика земјите да ја признаат државата Палестина

Кумановски м. - 10.12.2017

loading... Претседавачите на Арапската лига Ахмед Абул-Гејт ги повика земјите од светот да ја познаат државата Палестина со источниот дел на Ерусалим како главен град, како одговор на одлуката на американскиот претседател Трамп, Ерусалим да го ...

130 поврзани вести »

Кошаркарите на Куманово го декласираа Шкупи (фото)

Кумановски м. - 09.12.2017

loading... Кошаркарите на Куманово остварија убедлива победа на денешниот натпревар од 9. коло на домашниот шампионат, откако со резултат 95:69 го совладаа составот на Шкупи од Чаир. Избраниците на Александар Петровиќ убедливо го започнаа мечот и ...

18 поврзани вести »

Општина Куманово и „Меѓународен сојуз Скопје“ потпишаа меморандум за соработка

Кумановски м. - 09.12.2017

loading... Општина Куманово и здружение на Граѓанска Асоцијација за заштита на цивилно општество и социјално загрозени граѓани „Меѓународен сојуз Скопје„ потпишаа меморандум за соработка кој претставува основ за активна соработка и поддршка во ...

Во тек активности за реконструкција на повеќе улици во Куманово

Кумановски м. - 09.12.2017

loading... Екипи на фирмите изведувачи работат на терен на повеќе улици во Куманово. Во тек е отпочнување на активности за реконструкција на улицата „Пелинска“, информираат од одделението за односи со јавност при општината.

Британка имала секс со духови, вели дека по тоа искуство не сака да има ништо со мажите

Кумановски м. - 09.12.2017

loading... Свршеникот ме затекна во кревет со друг и ме остави, но не бев со маж, туку со дух, рекла во својата исповест Британската Аметист Рилм (27). Таа тврди декаимала секс со барем дваесет духови и дека после тоа искуство не сака повеќе да води ...

Обвинителството со истрага за парлалелниот увоз на лекови

Кумановски м. - 09.12.2017

loading... Директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев, пред две недели фрли вистинска „бомба“ во македонската јавност кога во интервју за неделникот „Фокус“ излезе со тврдење дека уште пред „две години македонската полиција ...

13 поврзани вести »

Почна втората фаза од проектот за регулација на речното корито на Липковка

Кумановски м. - 09.12.2017

loading... Почна втората фаза од проектот за регулација и уредување на речното корито на Липковка. Изведувачот ќе работи максимално, користејќи ги временските услови со цел работите да се одвиваат тековно, информира градоначалникот на општина ...

Саем за вработување и кариера во Куманово

Кумановски м. - 09.12.2017

loading... Во рамки на проектот „Одржливи модели за вработување на Ромите”, Општина Куманово во соработка со Хабитат Македонија и Дром, организираат Саем за вработување и кариера. Од општина Куманово ги поканија заинтересираните фирми да се пријават ...

3 поврзани вести »

Кошаркарките на Куманово гостуваат кај Шкупи

Кумановски м. - 09.12.2017

loading... Кошаркарите на Куманово вечерва со почеток во 18 часот, во рамките на 9. коло од домашниот шампионат, гостуваат кај екипата на Шкупи во СРЦ Кале. Од досега одиграните осум кола, кумановци имаат по четири победи и исто толку порази.

18 поврзани вести »