TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кумановски м.

Ѓорѓиевски: Ме радува тоа што кумановци покажаа зрелост и свесност за тежината на овие избори (видео)

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Ме радува тоа што кумановци покажаа една зрелост и свесност за тежината на овие избори, рече денеска кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Ѓорѓиевски, кој во просториите на Школската амбуланта го оствари своето избирачко право.

15 поврзани вести »

Спасовски: Досега процесот се одвива мирно (видео)

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Засега мирно се одвива изборниот процес, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој денеска исто така го оствари своето избирачко право во својата населба Перо Чичо.

Продолжено гласањето во едно избирачко место во Крива Паланка

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Во избирачкото место 0951 во Крива Паланка поради технички проблеми гласањето ќе биде продолжено за еден час, информираат од ОИК. – Во избирачкото место 0951 каде гласаат жителите на населба Баглак е констатиран технички проблем, две ...

55 поврзани вести »

ДИК: Излезноста на изборите до 17 часот 49,14 проценти

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Излезноста на гласањето до 17 часот на територија на Република Македонија според податоците што ги објави ДИК изнесува 49,14 проценти. На територија на Град Скопје излезноста е 50,58 проценти.

МОСТ до 17 часот регистрирал неправилности на 16 од 3.480 избирачки места

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ на денешното гласање забележале непочитување на постапката на гласање и реакција од страна на избирачките одбори на 10 гласачки места, проблемите предизвикани од неовластени лица на едно ...

133 поврзани вести »

До 17 часот во Крива Паланка 65,7 отсто излезеност, во Ранковце 71,3

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Излезеноста на гласачите во општина Крива Паланка до 17 часот изнесува 67,5 отсто. – До 17 часот на подрачјето на општина Крива Паланка на вкупно 47 избирачки места гласале 67,5 отсто од вкупниот број регистрирани гласачи, информира Душко ...

55 поврзани вести »

МВР: До 14 часот нема посериозни нарушувања на јавниот ред и мир на изборите

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... До 14 часот нема регистрирани посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на изборите, соопшти Министерството за внатрешни работи. Оттаму информираат и дека до 14 часот се примени уште 19 пријави по однос на изборни ...

Гласањето во Куманово се одвива непречено

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Непречено се одвива гласањето на локалните избори на подрачјето на Општина Куманово, вели заменик Народниот правобранител, Насер Весели. Како што изјави Весели, проблеми имало од техничка природа со дел од УВ лампите, но тие бргу биле ...

130 поврзани вести »

Гугучевска: Сите неправилности се отстранети, гласањето тече без прекин

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Излезеноста до 13 часот според податоците добиени од општинските изборни комисии (ОИК) на територија на РМ изнесува 27,11 проценти. На ниво на Град Скопје е 29,17 проценти, соопшти на денешната втора прес-конференција портпаролот на ДИК ...

МОСТ регистрира повеќе неправилности на гласањето

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ во досегашното гласање на изборите денеска регистрираа повеќе непочитувања на постапката на гласање од страна на избирачките одбори, проблеми со изборниот материјал, проблеми предизвикани од ...

133 поврзани вести »

Излезноста до 17 часот во Куманово изнесува 42,44 проценти

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Излезноста во Куманово до 17 часот, според податоците на ОИК Куманово, е 42,44 проценти, соопшти претседателот на ОИК Звонимир Николовски. Во Куманово право на глас на шестите локални избори имаат 92.639 граѓани кои гласаат на 167 ...

92 поврзани вести »

До 13 часот во Ранковце излезеноста е 42.3 отсто

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Излезеноста на гласачите во општина Ранковце изнесува 42.3 отсто. -Излезноста на гласачи во општината е исклучително висока. До 13 часот гласаа дури 42.3 отсто од вкупниот број гласачи, информира петседателот на ОИК Ранковце, Даниел ...

Шаблонот со Браево писмо недостасува на некои избирачки места, реагира „Инклузива“

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Шаблонот со кој денеска треба да гласаат слепите и лицата со попречен вид на дел од избирачките места ги нема, реагира Здружението за развој и промоција на инклузивно општество „Инклузива“.

130 поврзани вести »

МВР: Гласањето без посериозни нарушувања на јавниот ред и мир

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... На денешното гласање на Локалните избори нема посериозни нарушувања на јавниот ред и мир. Забележан е еден инцидент во општина Бутел, кој не е поврзан со изборите. МВР има пријава и за седум случаи за поткуп.

ДИК: Излезеноста до 10 часот 8,98 проценти

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Излезеноста до 10 часот според податоците добиени од општинските изборни комисии (ОИК) на територијата на Македонија е 8,98 проценти, соопшти на денешната прес-конференција портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска.

Вкупно 8,1% од граѓаните на Куманово гласале до 10 часот

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Вкупно 10,1% од жителите на Општина Куманово го оствариле своето право на глас до 10 часот, односно своето рпаво на глас го оствариле 7.337 гласачи од 152 процесирани избирачки места од вкупно 167.

92 поврзани вести »

Половина час прекин во гласањето на гласачко место во Општина Куманово

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... На гласачко место 1086 во Општина Куманово гласањето било прекинато во период од половина час поради тоа што не работела УВ ламбата. Гласачко место 1117 во Општина Липково, УВ ламбата не се користи во сите случаи, а избирачкиот одбор не ...

Жена му постојано дрдорела, па одлучил да исчезне на 10 години

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Кога на Малком Еплгејт (62) му здосадило дрдорењето и опсесивното однесување на својата сопруга, Британецот седнал на велоспиед и исчезнал на 10 години. Не са јавил на своето семејство, а добар дел од тоа време го минал кампувајќи по ...

2 поврзани вести »

Цивил: Мирен почеток на изборниот ден со помали нерегуларности

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Имаме добар мирен почеток на изборниот ден, меѓутоа исполнет со низа помали нерегуларности односно технички проблеми со кои се соочуваат избирачките одбори, што е недостиг на добра подготвеност досега, истакна утрово на прес-конференција ...

58 поврзани вести »

Босанците направија бурек од 650 килограми: Се борат за влез во Гинис (видео)

Кумановски м. - 15.10.2017

loading... Во Тузла е направен бурек од 650 килограми кој ќе се обиде да влезе во Гинисовата книга на рекорди. Освен бурек, направена е и порција со 1.5000 ќебапи. Бурекот 12 часа го правеле кувари од ресторани од Тузла.

14 поврзани вести »