TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

Започнува проектот „Мој општинар“ во Кавадарци: Граѓаните ќе можат лесно и брзо да дојдат до решавање на проблемите ...

Курир - 11.12.2017

Општината е јавна институција која е сервис на граѓаните и работи во нивни интерес. Проектот “Мој општинар“ има за цел да ги детектира проблемите на граѓаните од терен и потоа да ги решава во рамките на овластувањето на надлежностите на општината, ...

ФОТО: ВМРО-ДПМНЕ блокираше неколку крстосници во знак на револт поради политичкиот прогон од страна на власта

Курир - 11.12.2017

Македонија е земја на политички затвореници. Се монтираат обвиненија за тероризам против луѓе кои не направиле прекршок ниту знаат што е оружје, велат од ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ ја блокираше крстосницата пред неколку крстосници, во знак на револт од ...

70 поврзани вести »

Татко и двајца синови војувале на три различни страни во Босна: Мојата приказна треба да ја знае целиот свет… сите се ...

Курир - 11.12.2017

Зоран Лакета од Мостар, со својот брат и татко војувал на три различни страни и денес е единствениот кој што успеал да ја преживее војната. Својата трагична приказна тој одлучи да ја сподели со светот.

3 поврзани вести »

Обилни врнежи на снег во Европа- проблеми во одвивањето на копнениот и воздушниот сообраќај

Курир - 11.12.2017

Обилните снежни врнежи што денеска зафатија повеќе делови на Европа предизвикаа проблеми во одвивањето на копнениот и воздушниот сообраќај. Поради обилните врнежи од снег затворен за сообраќај е аеродромот „Завентем“ во Брисел.

43 поврзани вести »

Иванов ја почна посетата на Бразил, утре отворање на македонската амбасада

Курир - 11.12.2017

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов официјалната посета на Бразил, ја почна со средба со Пауло Скаф, претседател на Федерацијата на индустрии на Сао Паоло, најголема стопанска комора во Латинска Америка.

66 поврзани вести »

Урнебесно: Оваа госпоѓа се измачи за да ја погоди страната на која се наоѓа резервоарот (ВИДЕО)

Курир - 11.12.2017

Иако понекогаш ги опавдуваме ситуациите во кои луѓето се бунат и прават смешни работи, за оваа госпоѓа не постои такво нешто. Имено таа не еднаш, не двапати, не трипати, туку четирипати ја погреши страната на која се наоѓа нејзниниот резервоар, ...

Во прекин железничкиот товарен сообраќај

Курир - 11.12.2017

Железничкиот товарен сообраќај во Македонија е во целосен прекин од 07:30 часот утринава, а железничкиот патнички сообраќај од станица Скопје Патничка ќе се одвива само до полноќ, соопшти попладнево МЖ Транспорт ад Скопје.

45 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ достави писмо во кое бара одговор од Народниот правобранител за прекршување на човековите права, Уставот и ...

Курир - 11.12.2017

Денес имавме средба со Народниот правобранител на Република Македонија, една од многуте институции кои во изминатиот период ги имавме посетено, покрај петнаесете дипломатски претставништва со единствена цел барање на правдина за нашите колеги и сите ...

8 поврзани вести »

ХОРОР: Со стап силувале петгодишно девојче до смрт (ВИДЕО)

Курир - 11.12.2017

Индиската полиција испитува луѓе поврзани со убиство и брутално силување на петгодишно девојче. Нејзиното тело е пронајдено во недела близу до куќата во која живеела. Се верува дека ја силувале со помош на стап, кој е пронајден заедно со нејзиното ...

7 поврзани вести »

Скара за во „Гинис“- еве кој го освои рекордот

Курир - 11.12.2017

Уругвај го собори Гинисовиот рекорд во печење скара. Со приготвени 10 тони месо, тие по цели 10 години го симнаа од првото место досегашниот светски рекордер- Аргентина. Настанот беше организиран во 40-илјадното гратче Минас.

4 поврзани вести »

Ќе врне без престан цел викенд: Еве какво време не очекува оваа недела

Курир - 11.12.2017

Времето во поголем дел од Македонија, денеска и утре ќе биде претежно сончево, а само во западните делови ќе има повремено зголемување на облачноста. На планините на северозапад ќе има и услови за провејување на слаб снег.

40 поврзани вести »

Груевски одговори на гласините и шпекулациите: Не планирам да се мешам во одлуките на делегатите, ниту да им сугерирам ...

Курир - 11.12.2017

Во врска со појавените шпекулации дека како долгогодишен Претседател на партијата ќе поддржам или фаворизирам или како што велат „ќе застанам зад“ еден или друг од можните кандидати за претседатели на партијата во очи претстојниот 16- ти вонреден ...

89 поврзани вести »

Калајџиев: Советот за реформи во правосудството декор на МП и Владата

Курир - 11.12.2017

Професорот по Казнено процесно право на Правниот факултет во Скопје, Гордан Калајџиев пред десетина дена поднесе оставка на членството во Советот за реформи во правосудството, бидејќи како што изјави за МИА, Советот го доживува повеќе како декор на ...

Менува сé освен килограмите: Ќе се шокирате од новиот изглед на Дарко Лазиќ, фановите го запрашаа дали тоа е брисач за ...

Курир - 11.12.2017

Познатиот пејач Дарко Лазиќ во последно време се менува на своето тело освен вишокот на килограми. Откако во јавноста неодамна објави селфи од креветот со новиот свој имиџ фановите веднаш се впуштија со коментари дека новата фризура и бојадисана ...

5 поврзани вести »

Местенка на ждрепката во ЛШ: Како Чаби Алонсо му ја намести Барселона на Челзи?

Курир - 11.12.2017

И овој ждреб од Лигата на шампиони не можеше да помине без нагаѓања за местење. Имено, денес во Нион беа одредени осминафиналните парови од ЛШ, а меѓи останатите ќе се сретнат Челзи и Барселона.

149 поврзани вести »

Еј-Би-Си: Експлозијата во Њујорк е подметната бомба, има повредени, бомбашот е уапсен

Курир - 11.12.2017

Експлозија одекна утрово во Њујорк, на една од главните сообраќајници во централниот дел на Менхетн. Полицијата информираше дека реагира на терен и дека се уште не е утврдена причината за експлозијата.

36 поврзани вести »

Бутрагењо: Дуелот со ПСЖ слободно може да се прогласи за финале

Курир - 11.12.2017

Легендата на Реал Мадрид, Емилио Бутурагењо смета дека пресметката со ПСЖ во осминафиналето на фудбалската Лига на шампиони е рамна на финале во елитното натпреварување. – Овој судир спокојно може да биде финале. Двата тима се многу силни.

149 поврзани вести »

Јувентус ќе му понуди нов договор на Буфон

Курир - 11.12.2017

Голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон, најверојатно ќе добие нов договор од Јувентус, објавија италијанските медиуми. Многу е веројатно 39-годишниот чувар на мрежата да остане да брани уште една сезона.

27 поврзани вести »

УПОЗ: Дарко Димовски не е легитимно избран претседател на ССМ

Курир - 11.12.2017

Дарко Димовски не е легитимно избран претседател на ССМ. Неговиот избор беше нестатутарен и без да се даде шанса на делегатите на тајно гласање да изберат еден од двајцата кандидати, што е основно право на демократски избори, рече на денешната ...

Коалицијата „О2“ ќе ја тужи државата ако не издвои повеќе средства за заштита на животната средина

Курир - 11.12.2017

Граѓанската иницијатива „О2 Коалиција за чист воздух“ бара Владата да го зголеми буџетот за заштита на животна средина за 2018 година од 0,4 проценти од БДП, колку е планиран, на најмалку 2,5 проценти.