TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

СТАНЕТЕ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ: Утре од 12 часот граѓански протест пред Владата поради енормното загадување

Курир - пред: 10 часа

Станете за чист воздух , под ова мото група на граѓани утре организира протест поради критичното ниво на аерозагадувањето во Скопје и Македонија. Протестот ќе се одржи пред Владата на Република Македонија.

100 поврзани вести »

Рама: Нема одложувања за албанскиот јазик

Курир - пред: 11 часа

Заедничкиот состанок на владите на Албанија и Македонија се одржува денес во Поградец. На состанокот на двата кабинети, двајцата премиери Еди Рама и Зоран Заев одржаа отворени говори за медиумите.

38 поврзани вести »

Србов: Добриот политичар внимава како ќе влезе во историјата, Никола Груевски тоа добро го знаеше

Курир - пред: 11 часа

Во статус на Фејсбук Никола Србов, вели дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски може да се каже дека досега бил најуспешниот лидер на партијата, кој покрај доброто раководење, покрај заштитата на државните интереси во надворешната политика, ...

Ѓорчев: Веќе 6 месеци не се прави ништо освен неосновани апсења, притвори и затвори, а нема ниту една фабрика или ...

Курир - пред: 11 часа

Во овие 6 месеци во Македонија не се прави ништо освен што се апси, се уапаѓа по домови, што се праќаат луѓе по притвори и по затвори, истакна Влатко Ѓорчев во гостувањето на Алфаскоп. Тој притоа ги повика граѓаните да се сетат на една работа која ...

Капење во пари: Новогодишни ритуали кои ќе ви помогнат да се збогатите следната година

Курир - пред: 11 часа

Новогодишната ноќ има неверојатно силна енергија која може радикално да го промени вашиот живот. Дали сакате Новата година да биде попродуктивна од оваа, особено на финансиски план? Тогаш направете некои од овие ритуали: Две комбинации – ако имате ...

2 поврзани вести »

Иванов одржа предавање на Бразилскиот центар за меѓународни односи

Курир - пред: 11 часа

Претседателот на Република Македонија, денеска во Рио де Жанеиро, одржа предавање на Бразилскиот центар за меѓународни односи, CEBRI, што претставува водечки бразилски тинк-тенк. На предавањето на тема „Европската бегалска криза – научени лекции“, ...

23 поврзани вести »

За да спречите болести- погледнете штo не смеете да правите после јадење

Курир - пред: 12 часа

За да спречите болести, после јадење никако немојте да ги правите овие 4 работи: 1.Не пијте чај – киселината во чајот создава проблеми кај протеините во храната и може да предизвика проблеми со желудникот. 2.

3 поврзани вести »

Ванда проговори за понудите за Икарди: Нашата желба е Интер, но се зависи од…

Курир - пред: 12 часа

Ванда Нара, сопругата и менаџер на напаѓачот на Интер Мауро Икарди се надева дека нејзиниот сопруг ќе остане во Интер, но не ја исклучи можноста за трансфер. Аргентинскиот напаѓач се поврзува со трансфер во Реал Мадрид, Ванда е таа која се грижи за ...

12 поврзани вести »

Влезете во светот на најмоќниот човек во фудбалот: Богатството на неговото семејство се проценува на 630 милијарди евра ...

Курир - пред: 12 часа

Богатството на неговото семејство се проценува на 630 милијарди евра. Јахтата му ја позајмувал на и на Леонардо Ди Каприо. Цената на највредниот автомобил во неговата колекција е 3,5 милиони евра.

Општина Карпош со мерки за намалување на загаденоста

Курир - пред: 12 часа

– За таа цел, најавувавме започнување на процедура за итна набавка на прочистувачи за воздух за сите градинки и училишта на територија на Општина Карпош. Дополнително, итно ги запираме градежните активности кои произлегуваат од работењето на Општина ...

33 поврзани вести »

Кривични за две лица кои препродавале хероин во Охрид

Курир - пред: 12 часа

Полицијата поднесе кривични пријави против едно лице од кумановското село Лопате и едно лице од Куманово, за кои постои основано сомнение дека се сторители на кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, ...

13 поврзани вести »

Владата соопшти итни мерки ако воздухот е загаден два дена по ред

Курир - пред: 12 часа

Владата на седница донесе итни мерки против загадувањето на воздухот, кои стапуваат во сила од денеска, а ја разгледува и можноста за интервентна набавка на опрема за лична заштита од загадениот воздух, маски со филтри за прочистување, како и за ...

100 поврзани вести »

Меланија изненади на Твитер: Објави празнична фотографија од Белата куќа

Курир - пред: 12 часа

Меланија Трамп облече класичен црн фустан додека со својот сопруг позираше за првата официјална божиќна фотографија. Претседателскиот пар е насмеан и се држи за раце. Меланија фотографијата ја објави на својот Твитер налог со пригодна честитка.

19 поврзани вести »

ФОТО: Ракот требало да го убие за неколку недели, но заблагодарувајќи се на оваа диета жив е веќе неколку години

Курир - пред: 12 часа

Роб Мубери успеал да се избори со лошите прогнози на лекарите поради ракот, според нив му останале уште неколку недели живот па сега милиони луѓе зборуваат за храброста на овој човек. Иако поради ракот од кој боледувал му предвидувале само уште ...

2 поврзани вести »

Ердоган ќе бара ОН да ја поништи одлуката на Трамп за Ерусалим

Курир - пред: 12 часа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган најави дека ќе покрене иницијатива во Обединети нации за поништување на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел.

26 поврзани вести »

Завршила во затвор поради музички спот!

Курир - пред: 12 часа

Пејачката Шаима Ахмед од Египет, позната како Шима, е осудена на две години затвор поради експлицитен видео спот. Истата казна ја доби и режисерот. Спотот од песната „I have issues” содржи сцена каде поп-пејачката јаде банана на прилично ...

9 поврзани вести »

Дали СЈО ги вештачело вистинските документи опфатени во тендерската документација за предметот „Труст“?

Курир - пред: 13 часа

Дали Специјалното јавно обвинителство ги вештачело вистинските документи опфатени во тендерската документација за предметот „Труст“? Ова прашање се поставува по вчерашното рочиште на кое бизнисменот Сеад Кочан изрази сомнеж во вистинитоста на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со доаѓањето на хунтата на власт правосудните органи не работат согласно закон, туку по диктат на власта

Курир - пред: 13 часа

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека СЈО и правосудните органи се ставија целосно во функција на хунтата на Зоран Заев и наместо да постапуваат согласно закон тие служат само за политичка пресметка со неистомисленици.

37 поврзани вести »

Македонски боксер убиен во Сирија

Курир - пред: 13 часа

Во Сирија е убиен уште еден Албанец од Македонија, објавија медиуми на албански јазик во Македонија. Според информациите, станува збор за скопјанецот со презиме Адеми, познат член на боксерскиот клуб ,,Шкупи“.

17 поврзани вести »

Неверојатна трансформација: Сопружници изгубиле 180 килограми за 18 месеци

Курир - пред: 13 часа

Лекси Рид од Индијана имала 220 килограми, а нејзиниот маж Дени – 127 килограми во 2016 година. Тие заедно одлучиле да слабеат, во што успеале за само 18 месеци, а нивната трансформација е неверојатна.