TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

Бројот на медицински интервенции од загадениот воздух рапидно расте: Скопјани не можат да дишат

Курир - пред: 17 часа

Скопјани ги минуваат можеби најстрашните денови, последната недела има интензивна висока загаденост на воздухот, во најголем дел од скопските општини. Додека СДСМ ветуваше пред изборите дека во Македонија „ќе донесе“ чист воздух, Скопјани вчера не ...

34 поврзани вести »

Лидија ги прати во пензија Северина и Розга: Таа е моментално најзогдната хрватска пејачка (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Курир - пред: 17 часа

Една од најжешките и најсекси хрватски пејачки, атрактивната Лидија Бачиќ, со нова провокација ги шокираше своите фанови. Имено, раскошната пејачка го искористи својот атрактивен изглед за самопромоција при снимањето фотосесија за еден календар.

4 поврзани вести »

Грабеж во Шпаркасе Банка, крадецот се заканувал со пиштол

Курир - пред: 17 часа

Во експозитура на „Шпаркасе Банка“ во Кичево на булевар „Ослободување“ вчера била извршена кражба. -Непознат сторител со закана со пиштол од вработената одзел околу 100.000 денари, 2.500 евра и околу 2.800 американски долари, по што го напуштил ...

44 поврзани вести »

ВИДЕО: 24-годишна девојка се заканувала дека ќе ги убие сите во авионот, персоналот одвај ја совладал

Курир - пред: 17 часа

24-годишната Валери Курбељо била уапсена и затворена поради смртни закани на лет за Сакраменто. Таа запалила цигара во тоалетот на авионот додека тој бил некаде помеѓу Портланд и Сакраменто.

5 поврзани вести »

Нова теорија за исчезнатиот малезиски авион: На оваа шокантна можност не помислил никој!

Курир - пред: 18 часа

Уште не се знае каде е авионот на “Malaysia Airlines”, кој исчезна во 2014. година на летот од Куала Лумпур кон Пекинг. Во исчезнатиот авион имало 239 патници, а досега биле пронајдени само некои делови кои биле исфрлени на брегот.

4 поврзани вести »

Грчки медиуми: Забрзано се бара решение за прашањето за името

Курир - пред: 18 часа

По првичните позитивни реакции од вчерашната нова рунда разговори за името во Брисел, одржана по пауза од три години, денеска грчките медиуми пишуваат дека е евидентно забрзување на процесот за надминување на спорот, но оти таквото раздвижување на ...

17 поврзани вести »

Вулин: Вучиќ беше во право, Заев не стои на зборот

Курир - пред: 18 часа

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, како реакција на изјавата на премиерот Зоран Заев во Приштина за зачленувањето на Косово во УНЕСКО, изјави дека „македонскиот премиер Зоран Заев не го одржал зборот“.

Величковски: Евроатлантските интеграции единствена алтернатива за Македонија

Курир - пред: 18 часа

Покажаната пракса во современото опкружување е дека не постои земја која сама може да се соочи со сите безбедносни предизвици. Затоа, за Република Македонија нема друга алтернатива освен eвроатлантските интеграции, порача началникот на генералштабот ...

23 поврзани вести »

Хорор во Скопје: Жена тепана и силувана од сопругот

Курир - пред: 18 часа

С.T.(43) од Скопје вчера околу 10:35 часот пријавила дека во неколку наврати претходниот и овој месец била физички малтретирана од страна на сопругот И.T.(46) и притоа се здобила со тешки телесни повреди.

15 поврзани вести »

Градоначалникот Георгиевски не предвиде средства во Буџетот за ветените проекти во Гази Баба- советниците на ВМРО-ДПМНЕ ...

Курир - пред: 18 часа

Нацрт – буџетот за 2018 година како и тековните програми кои се составен дел од буџетот, беа на дневниот ред од продолжението на третата седница на Советот на Општина Гази Баба . Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата како мнозинство во ...

Гостиварец тешко повреден на работа, со изгореници од втор и трет степен препратен на Клинички

Курир - пред: 18 часа

Педесет и осум годишниот Н.С. од Гостивар ноќеска се здобил со тешки повреди на работното место. Од полицијата информираат дека во гостиварската болница бил донесен Н.С. кој околу 1 часот по полноќ се повредил во фабриката „Вардар Доломит“ во ...

18 поврзани вести »

Одборот за прослава на Бадник ќе ги претстави кумот и здравичарот

Курир - пред: 18 часа

Во организација на „Здружението на граѓани Одбор за традиционална прослава на Бадник“, скопјани по 26-ти пат ќе го прослават Бадник. Од Здружението информираат дека се направени сите подготовки за успешно одвивање на манифестацијата, а денеска ќе ...

16 поврзани вести »

Во Москва се ограничува продажбата на алкохол за време на празниците

Курир - пред: 18 часа

Во Москва од 30 декември до 9 јануари, ќе стапи на сила ограничувањето на употребата на алкохол, објавија руските официјални претставници. Продажбата на алкохол ќе биде ограничена на места за јавни собири и во близина на локациите за фестивали.

8 поврзани вести »

Франција ќе забрани користење мобилни телефони во училиштата

Курир - пред: 18 часа

Франција од следната година на основците и средношколците ќе им забрани користење мобилни телефони на училиште, најави министерот за образование Жан Мишел Бланкер. Забраната, како што е најавено, ќе стапи на сила на 3 септември 2018 година.

27 поврзани вести »

Рамос го пропушта Светското клупско првенство

Курир - пред: 18 часа

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос поради повреда нема да игра на Светскиот клупски шампионат. Рамос не го издржа тренингот со својата екипа во Абу Даби, бидејќи почувствува повреда на задниот дел од листот и тој ќе мора да паузира.

41 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ бара безусловно запирање на сите процеси на политички прогон: Во 18 часот протест пред Министерството за ...

Курир - пред: 18 часа

Одлуката на судот со која се потврдуваат притворите за пратениците е срамна и доказ за политички прогон на политичките неистомисленици на власта. Најавата за меѓународна истргага за терористите од Диво Насеље, кои убија 8 припадници на макеоднската ...

43 поврзани вести »

ВИДЕО: Лејно ја одведе Франција во полуфиналето на ракометниот Мундијал

Курир - пред: 18 часа

Голманот на Вардар, Амандин Лејно ја предводеше Франција до триумфот над Црна Гора (25:22) синоќа во последното четвртфинале на Светското првенство за ракометарки што се одржува во Германија.

54 поврзани вести »

Николиќ: Не очекував да ме сменат

Курир - пред: 18 часа

Партизан синоќа го отпушти тренерот Мирослав Николиќ, кој пак рече дека е изненаден од одлуката на раководството на „црно-белите“. – Тивко дојдов, тивко ќе си заминам без да дигам многу прашина како што многумина мислат.

18 поврзани вести »

ВИДЕО: Интер одвај избори четвртфинале во купот

Курир - пред: 18 часа

Лидерот на табелата во Серија А, Интер синоќа спречи вистинска сензација, откако на пенали со 5:4 го победи третолигашот Порденоне и се пласира во четвртфиналето на Купот на Италија. По основните 90 и дополнителните 30 минути немаше гол.

19 поврзани вести »

Десет сообраќајки во Скопје, повреден пешак

Курир - пред: 18 часа

Пешак бил потешко повреден во една од вкупно 10 сообраќајки регистрирани во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири незгоди полесно биле повредени четири лица, а во пет била причинета материјална штета.

19 поврзани вести »