TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

Тајани: Европа треба да се плаши од ширење на мали нации

Курир - 22.10.2017

– Поради тоа никој во Европа нема намера да ја признае Каталонија. Дури и Тереза Меј насред Бегзит рече дека Обединетото Кралство никогаш не би ја признало Каталонија. Шпанија е историски обединета држава со многу автономни региони и разнолико ...

60 поврзани вести »

Легендарното Југо дојде и во цртаните филмови на Дизни

Курир - 22.10.2017

Токму тоа се случи во новиот филм „Cars 3“, кој излезе во јуни оваа година Во една сцена фановите го приметија жолтото Југо, меѓу добро познатите јунаци. Иако не паѓа во очи на прв поглед, кога малку подобро ќе погледнте, Југото сепак јасно се ...

3 поврзани вести »

Трајковски: Во Гази Баба ќе изградиме ново училиште, дом за стари лица и градинка во Стајковци

Курир - 22.10.2017

-Реализиравме голем број на проекти заедно со градот Скопје, градоначалникот на Скопје како и со Владата која беше предводена од ВМРО-ДПМНЕ и од Никола Груевски. Секогаш сме велеле дека само со тимска работа и заеднички ангажман можеме да направиме ...

79 поврзани вести »

Во камион на преминот Богородица откриени 13 илегални мигранти

Курир - 22.10.2017

Како што соопшти МВР, групата мигранти била откриена околу 20.45 часот на Граничен премин „Богородица“, од страна на полициски службеници во содејство со царински службеници, при контрола на товарно возило „Рено“ со бугарски регистарски ознаки, ...

28 поврзани вести »

Трајковски: Ќе реализираме многу нови проекти за Стајковци, покажавме дека умееме да работиме

Курир - 22.10.2017

-Овде во ова населено место имаме реализирано голем број на проекти, благодарение на поддршката пред се на жителите на Стајковци, благодарение на градот Скопје и благодарение на поддршката на Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

79 поврзани вести »

СДСМ и познати криминалци се закануваат со убиство (ВИДЕО)

Курир - 22.10.2017

– Синоќа околу 8 часот дојде градоначалникот и братучед ми, дојдоа на кафе кај мене. Мафијата веднаш потоа дојде, со закана, зошто доаѓа тој кај мене. Им реков да се тргнат, они ги извадија пиштолите во мојот двор.

73 поврзани вести »

Груевски: ВМРО била и ќе биде заштитник на државните и национални интереси на македонскиот народ и граѓаните на ...

Курир - 22.10.2017

-СДСМ немаат програма. Ние покажавме како се работи со програма, да се осмисли, да се дебатира, да се прашаат луѓето, да се издвојат најважните приоритети согласно можностите и на крајот да се реализира тоа што ќе се вети, но и многу повеќе од тоа ...

132 поврзани вести »

Дастис: Каталонците да ја прифатат одлуката на Мадрид

Курир - 22.10.2017

– Ние ќе воспоставиме власти кои ќе управуваат со секојдневните каталонски прашања согласно законите и нормите на Каталонија. Се надевам дека граѓаните ќе ги отфрлат сите други повици од лица кои немаат законско право да управуваат, изјави ...

109 поврзани вести »

Барселона изгласа буџет од рекордни 897 милиони евра

Курир - 22.10.2017

Од присутните делегати за буџетот гласаа 391, против беа 68, додека воздржани 49. Историските бројки доаѓаат по многу силна сезона на приходи – 708 милиони евра. Извршниот директор на Барселона, Оскар Грау ги претстави бројките за јавноста.

15 поврзани вести »

Нелегално поставени додатоци на банкомат во Аеродром

Курир - 22.10.2017

Вчера околу 13:00 часот во Единицата за информации и команда Скопје, граѓанин пријавил дека при вадење на картичка од банкомат на банка на бул. „Видое Смилевски Бато“ во Скопје забележал дека на банкоматот се вградени двојна тастатура и двоен ...

26 поврзани вести »

Јовановски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе иницијатива до парламентот на Република Македонија за распишување на референдум за ...

Курир - 22.10.2017

-Се работи за премногу сериозен документ кој за век и веков ќе влијае врз нашата позиција во однос на Бугарија, и ќе ги преуредува елементите на македонската државност, историја и идентитет.

9 поврзани вести »

Колариќ: На 15-ти октомври СДС ја погреба македонската демократија и ќе остави црна трага во македонската историја

Курир - 22.10.2017

-Во предизборниот период се случуваа голем број на нерегуларност, уцени и притисоци, се избришаа границите помеѓу партијата и државата, кандидатите за градоначалници беа константно следени, беше вршен притисок врз гласачите, а за жал беше убиен и ...

ВИДЕО: Отишле со багери да рушат зграда, а наместо таа зграда по грешка срушиле друга

Курир - 22.10.2017

Користејќи голем багер почнале да рушат една зграда, но не знаеле дека сосема случајно ќе предизвикаат сериозна штета на соседниот објект. Погледнете како ...

3 поврзани вести »

Груевски на средби со жителите на општините Гази Баба и Бутел

Курир - 22.10.2017

Од партијата информираат дека Груевски во Општина Гази Баба во 13 часот ќе оствари средба со жителите на село Стајковци, а потоа ќе оствари средба со жителите на Хиподром, Автокоманда и Железара.

79 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Ниту една влада на СДС не изгради ниту еден проект за Гази Баба

Курир - 22.10.2017

-Бидејќи кандидатот за градоначалник на СДС, Борис Георгиевски говори за Стајковци и Автокоманда, ВМРО-ДПМНЕ само за овие две места предвидува десетици конкретни проекти како: Изградба на нова детска градинка тука во Стајковци, градбата беше ...

79 поврзани вести »

Малолетници пронашле рачна бомба во Скопје

Курир - 22.10.2017

Од полицијата информираат дека на местото на настанот излегла екипа од Одделот за антитеротизам кои ја подигнале рачната бомба. Се преземаат мерки за расчистување на ...

16 поврзани вести »

ФОТО: Тешка сообраќајка кај Католичка, БМВ се заби во метална ограда

Курир - 22.10.2017

Од полицијата информираат дека 26 годишниот Д.Б. од Скопје изгубил контрола над возилото, излетал од патот удирајќи во повеќе бетонски столпчиња и метална капија. Со возило на Итна медицинска помош во ГОБ „Св.

9 поврзани вести »

Трајковски: Во следните четири години Гази Баба ќе добие нови училишта и две нови училишни спортски сали

Курир - 22.10.2017

-Оваа година зпочнавме со изградба на ново ОУ „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром, кое ќе започне со работа на 1-ви септември 2018 година. Во н. Ченто ќе се гради ново основно училиште „Крсте Мисирков“, а во сите основни училишта ќе направиме набавка ...

79 поврзани вести »

Од утре повремени врнежи од дожд и пад на температурите

Курир - 22.10.2017

Според Управата за хидрометеоролошки работи, утре температурата ќе биде од шест до 18 степени, во Скопје од 8 до 16 степени. Врнежите ќе продолжат и во вторник, но со намален интензитет, а на повисоките планини во северозападните делови ќе ...

113 поврзани вести »

Продолжуваат натпревари во ПМФЛ

Курир - 22.10.2017

Шампионот Вардар гостува кај Победа, додека лидерот Шкендија го пречекува Шкупи. Двојки за 11.коло од ПМФЛ: Скопје – Академија Пандев, Победа – Вардар, Работнички – Пелистер, Шкендија – Шкупи и Силекс – Ренова.

59 поврзани вести »