TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

Аеродромот во Брисел делумно работи, стотици летови откажани

Курир - 12.12.2017

Аеродромот Завентем во Брисел и денеска откажа поголем дел од раните утрински летови поради зимските услови во Белгија. Аеродромот вчера беше затворен поради обилни врнежи од снег. Немаше ниту полетувања ниту слетувања, соопштија аеродромските ...

43 поврзани вести »

Холандија последен четвртфиналист на СП за ракометарки

Курир - 12.12.2017

Репрезентацијата на Холандија избори четвртфинале на женскиот ракометен Мундијал во Германија, откако синоќа по десетминтно прдолжение ја совлада Јапонија со 26:24. Основните 60 минути завршија нерешено 20:20.

48 поврзани вести »

ВИДЕО: Вестбрук за три секунди од својата половина до забивање

Курир - 12.12.2017

Кошаркарот на Оклахома, Расел Вестбрук ноќеска на дуелот со Шарлот во средината на третиот период прифати една топка на својата половина и за само три секунди го претрча целиот терен и со спектакуларно забивање ја заврши акцијата.

47 поврзани вести »

Израелскиот одбранбен систем пресретна палестинска ракета

Курир - 12.12.2017

Израелскиот противракетен систем Железна купола вчера пресретнал ракета истрелана од Појас Газа. Лансирањето на ракетата предизвикало тревога во израелскиот град Хоф Ашкелон, во близината на Појасот Газа.

78 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ бара безусловно запирање на сите процеси на политички прогон, денес нов протест во 18 часот пред ...

Курир - 12.12.2017

Хунтата ги гази основните човекови права. Власта во монтиран случај обвинува десетици македонски патриоти за измислено дело тероризам. Монтираниот политички прогон има за цел да влее страв кај секој еден македонец кој си ја сака сопствената држава, ...

56 поврзани вести »

Момче од Хјустон уапсено за ширење информации за правење бомби

Курир - 12.12.2017

Осумнаесетгодишно момче од Хјустон вчера е обвинето за поддршка на радикалната група Исламска држава и за ширење информации за правење бомби, соопшти американското Министерство за правда. – Каан Серкан Дамларкаја, кој е американски државјанин, е ...

9 поврзани вести »

Трамп: По нападот во Њујорк, итна имиграциска реформа

Курир - 12.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека нападот во Њујорк, извршен со рачно направена бомба од страна на маж од Бангладеш, покажува дека Конгресот итно треба да донесе закон за имиграциска реформа.

57 поврзани вести »

Вселенските агенции предлагаат создавање Вселенска опсерваторија за климата

Курир - 12.12.2017

Вселенските агенции на дваесетина земји предлагаат да се создаде Вселенска опсерваторија на климата, каде ќе се разменуваат и соопштуваат климатски податоци, добиени од вселената. Претставници на вселенските агенции на Кина, Јапонија, Индија, Велика ...

7 поврзани вести »

Михајловиќ го отстрани Љајиќ поради лошо однесување

Курир - 12.12.2017

Тренерот на Торино, Синиша Михајловиќ го изостави од синоќешниот дуел со Лацио, Адем Љајиќ, но и без него гостите успеа да слават на гостувањето во Рим (1:3). Михајловиќ кажа дека Љајиќ е отстранет од тимот поради недолично однесување.

9 поврзани вести »

Горивата поскапи за половина денар

Курир - 12.12.2017

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,09, ...

51 поврзани вести »

Во осум сообраќајки во Скопје повредени три лица

Курир - 12.12.2017

Три лица биле полесно повредени во две од вкупно осум сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во шест незгоди била причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и ...

39 поврзани вести »

Ван Гал: Никој не го критикува Мурињо за досадниот фудбал на Јунајтед

Курир - 12.12.2017

Поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Луиј ван Гал, го критикуваше неговиот наследник на клубот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, поради стилот на игра и одбранбениот пристап. – Во мое време Јунајтед играше доста допадлив фудбал, но таков ...

82 поврзани вести »

ВИДЕО: Хрватска кошаркарка ја загуби свеста по брутален напад од Американка

Курир - 12.12.2017

Кошаркарката на Торино, Ивана Тиквиќ, доби брутален удар од зад грб од страна на Дерис Хамбри во натпревар од 10. Коло на италијанското првенство по што ја загуби свеста и беше итно префрлена во болница.

6 поврзани вести »

Вработените во Македонски железници протестираат поради неисплатени плати, железничкиот сообраќај целосно во прекин

Курир - 12.12.2017

Железничкиот товарен и патнички сообраќај е во целосен прекин поради протестот на вработени во Македонски железници АД Транспорт кои бараат исплата на вториот дел од октомвриската плата. По блокадата на товарниот железнички транспорт што почна вчера ...

37 поврзани вести »

Во Брисел средба на Нимиц со преговарачите за името Наумовски и Василакис

Курир - 12.12.2017

Специјалниот претставник на ОН за спорот со името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Брисел ќе има средба со преставниците на двете земји Васко Наумовски и Адемантиос Василакис, за надминување на разликите околу името.

26 поврзани вести »

Иванов на средба со бразилскиот колега Мишел Темер

Курир - 12.12.2017

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска со највисоки државни почести во Бразилија ќе биде примен од претседателот на Федеративна Република Бразил, Мишел Темер. Во рамки на официјалната посета на Бразил, Иванов ќе присуствува на свеченото ...

68 поврзани вести »

Сончево време со температура до 15 степени

Курир - 12.12.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала, во западните делови умерена облачност. По одделни котлини ќе има појава на утринска магла. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Температурата ќе се движи од шест до 15 степени.

Снежна бура одзеде живот: Човек загинал додека поправал оштетувања во куќата

Курир - 11.12.2017

Снежната бура во Горски Котор однесе еден живот денеска, кога силен ветер турнал монтажни скали потпрени на куќата, на кои бил 33-годишен човек, кој загинал од падот на лице место. Како што пренесуваат хрватските медиуми, тој се обидувал да поправи ...

16 поврзани вести »

Анџелина Џоли со емотивна порака за најдрагата личност: “Поради неа започнав со актерство, само за да ѝ помогнам да ги ...

Курир - 11.12.2017

Иако за својот допринес во актерскиот свет е наградена со Оскар, а покрај тоа се појавила и во бројни други ценети филмски остварувања, Анџелина Џоли денес тврди дека со оваа работа започнала да се занимава токму поради мајка ѝ – Маршелин Бертранд.

6 поврзани вести »

Неверојатен подвиг: Го премина Тибар одејќи по јаже

Курир - 11.12.2017

Италијанскиот еквилибрист Андреа Лорени, одејќи по јаже раширено на 20 метри над реката Тибар во Рим, успеа да помине од едниот до другиот брег. Лорени минал 135 метара, прицврстен за канап, недалеку од мостот Сaнт Aнџело.

6 поврзани вести »