TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

(ВИДЕО) Фрчкоски: Заев е премиер, Мурињо веројатно доаѓа во Скопје и третиот комплет е Груевски во Шутка

Либертас - пред: 4 часа

Ви ја пренесуваме изјавата на професорот Љубомир Д. Фрчкоски за Макфакс . На прашањето дали ќе има промени во раководствата на политичките партии, Фрчковски вели дека за него е важно правдата да биде задоволена. „Видете, оваа година добро почна.

2 поврзани вести »

И Мартин Протугер вработен во ВМРО-ДПМНЕ, партијата ги згрижува истакнатите функционери (ВИДЕО)

Либертас - пред: 5 часа

Долгогодишниот шеф на кабинетот на поранешниот премиер Мартин Протугер од април месец годинава е веќе вработен во партијата ВМРО-ДПМНЕ, објавија дел од медиумите. Тој веќе им се придружи на платниот список на поранешните министри Јанкуловска и ...

30 поврзани вести »

30-дневен притвор за лицето кое постави импровизирана бомба во Собранието

Либертас - пред: 6 часа

По прибирање на податоци и доказен материјал, Основното јавно обвинителство поведе постапка против едно лице поради постоење на основи на сомнение за сторени кривични дела Предизвикување општа опасност од член 288 и Недозволено изработување, држење ...

7 поврзани вести »

ОМ: Ја разбираме нервозата кај опозициската ДПМНЕ, затоа што секојдневно членови преминуваат кај нас

Либертас - пред: 6 часа

Обединети за Македонија не е ничив привезок ни истото ќе биде ја разбираме нервозата кај опозиционерот ДПМНЕ затоа што секојдневно членови ја напуштаат таа партија и преминуваат во нашите редови времето на политичари кои сакаат да декларираат лажен ...

6 поврзани вести »

Зошто толку огорченост кон ЕУ?

Либертас - пред: 6 часа

Не се ретки примерите кои јасно зборуваат дека во источноевропските земји-членки на ЕУ, какви што се Романија, Бугарија, Словачка, Полска и Унгарија, принципите на демократиајта и демократските вредности неретко се заобиколуваат и редуцираат.

2 поврзани вести »

(ВИДЕО) Нухиу му одговори на Села: Вечерта на 27 април дадовме максимум

Либертас - пред: 6 часа

По насилството во Парламентот и нападот врз пратениците, Нухиу за ТВ21 рече дека направиле максимални напори за евакуирање на политичарите и новинарите. Тој ја нарече емотивна изјавата на лидерот на ДР ДПА, Зијадин Села, дека министерот за внатрешни ...

49 поврзани вести »

Неопната крава

Либертас - пред: 6 часа

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК : Пратеникот не ја опнал кравата. И така некако би требало да заврши приказната за тоа што ѝ се случи на Македонија на 27 април.

3 поврзани вести »

(ВИДЕО) Мехмети: Постои можност изјавата на Дачиќ да е нарачана од владата во заминување

Либертас - пред: 6 часа

Изјавата на српскиот Министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, дека сум учествувал во организирање на протестите против Александар Вучиќ е скандалозна. Срамота е за еден Министер да изјавува во јавност не проверени информации, вели за А1он Замир ...

68 поврзани вести »

БЕСА: Не отстапуваме од барањата до СДСМ и од нашите принципи

Либертас - пред: 6 часа

Фатон Фазлиу од Движењето БЕСА по средбата на Билал Касами со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, рече дека се уште нема договор помеѓу партиите. Фазлиу рече дека БЕСА нема да отстапи од барањата кои што ги имаат доставено до СДСМ, како услов за влегување ...

161 поврзани вести »

(ВИДЕО) Касами: Спремни сме да бидеме дел од реформска влада, но тоа зависи од двете страни

Либертас - пред: 6 часа

„Преговорите продолжуваат. Чекаме“, кратко изјави претседателот Биљал Касами пред средбата со мандатарот Зоран Заев во Собранието. Видео – ...

4 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев: Ако не стигнеме да договориме влада до понеделник, барем да го укинеме екстерното тестирање

Либертас - пред: 6 часа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска посочи дека една од причините поради кои се брза со составување влада е укинувањето на екстерното тестирање, чиј прв испит е закажан за 5 јуни. – Јас знам дека една од вредностите за која се бориме сите, се ...

30 поврзани вести »

Ахмети на средбата со Бејли: Посветени сме на реформите, почнувајќи од реформирањето на судството и владеењето на ...

Либертас - пред: 7 часа

ДУИ е посветена на реформите во земјата, почнувајќи силно од реформирањето на судството и владеењето на правото. Преку спроведување на реформите, Македонија ќе помогне во враќањето на меѓународниот фокус и што поскоро интегрирање на земјата во НАТО ...

30 поврзани вести »

Поништени решенија на директорот на Државниот инспекторат за локална самоуправа

Либертас - пред: 7 часа

Министерката за локална самоуправа Ширет Елези врз основа на Законот за општата управна постапка денеска ги огласи за ништовни решенијата на директорот на Државниот инспекторат за локална самоуправа за запирање на примената на одлуките на советите ...

8 поврзани вести »

(ВИДЕО) Амбасадорката Дивјак Томиќ за случајот Живаљевиќ: Сè што имаше да се каже е кажано

Либертас - пред: 11 часа

„Сè што имаше да се каже е кажано“, беше краткиот коментар на српската амбасадорка во Скопје, Душанка Дивјак Томиќ, која утрово беше во Министерството за надворешни работи на Македонија каде требаше да објасни што барал нејзиниот советник и офицер ...

52 поврзани вести »

Заев: Нема да има влада пред понеделник

Либертас - пред: 11 часа

Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев денеска пред средбата со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами во Собранието на Република Македонија, изјави дека речиси нема никакви шанси денеска да го достави составот ...

161 поврзани вести »

Иванов по средбата со папата Франциск: Унапредување на соработката меѓу Македонија и Ватикан

Либертас - пред: 11 часа

Унапредување на соработката меѓу Република Македонија и Ватикан, предизвиците од мигрантската криза и предизвиците со кои се соочува христијанството во светот биле темите на разговор на денешните средби на претседателот на Република Македонија Ѓорге ...

48 поврзани вести »

Николиќ: Се надевам дека Србија и Република Српска ќе бидат едно

Либертас - пред: 11 часа

Српскиот претседател во заминување Томислав Николиќ денеска изјави дека искрено се надева оти Србија и Република Српска „еден ден ќе бидат едно“. – За среќа, Србите се уште не ги апсат поради искажаните желби, па така се уште можеме да ги искажуваме.

8 поврзани вести »

Најмалку 26 загинати при напад врз Копти во Египет

Либертас - пред: 11 часа

Најмалку 26 лица загинаа, а над 20 се ранети денеска јужно од египетскиот главен град Каиро, при вооружен напад врз автобус кој превезувал христијански коптски верници, соопшти претставник на Министерството за внатрешни работи на Египет.

32 поврзани вести »

Лавров: Нуклеарната програма на Северна Кореја не треба да биде изговор за САД

Либертас - пред: 11 часа

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија и Кина се согласиле оти развојот на нуклеарната програма на Северна Кореја не би требало да биде изговор за поставување на елементи на американскиот глобален систем на ...

17 поврзани вести »

Отстранета статуата на грчката божица на правдата од пред Врховниот суд на Бангладеш

Либертас - пред: 11 часа

Властите на главниот град на Бангладеш, Дака ја отстранија масивната статуа на грчката античка божица на правдата Темис, што беше поставена пред зградата на Врховниот суд на земјата. Ваквата одлука беше донесена по неколкумесечните протести на разни ...

3 поврзани вести »