TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

12 прашања кои треба да си ги одговорите пред да земете куче

Либертас - пред: 1 час

Да се земе куче или не покрај последниве случувања – Прашањето е сега!!! * Ако размислувате да земете кутре како дел од имиџ или да ја искажете финансиската моќ, откажете се веднаш бидејќи по краток временски период ќе дојдат големи проблеми, а тие ...

59 поврзани вести »

ФОТО: Отруени кучиња во Карпош, отров расфрлан низ цело Скопје

Либертас - пред: 2 часа

Вечерва се отруени две кучиња во скопската населба Карпош 4. Се работи за улични кучиња, но за нив се грижеле граѓани од околните згради. Претходно објавивме дека отров има во повеќе скопски ...

26 поврзани вести »

ГАЛЕРИЈА: Отров на повеќе места низ Скопје

Либертас - пред: 3 часа

Активисти за заштита на животните известуваат дека на повеќе места низ Скопје деновиве е расфрлан отров, кој може да убие и човек. Отров е забележан на Партизанска кај Универзалната сала, каде веќе се отруени мачиња, како и на уште неколку места во ...

26 поврзани вести »

Објавен списокот – ова се 544-те делегати за вонредниот Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - пред: 3 часа

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за утврдување на датум, место на одржување и број на делегати на вонредниот 16 Конгрес на партијата, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНE Христијан Мицкоски.

65 поврзани вести »

(ВИДЕО) Мицковски: ЦК одлучи – вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 22 и 23 декември во Валандово

Либертас - пред: 4 часа

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница донел одлука на 22 и 23 декември во Валандово да се одржи 16-тиот вонреднот конгрес на партијата, објави генералниот секретар на партијата, Христијан Мицковски, пренесе Макфакс .

65 поврзани вести »

ВИДЕО: Се запали возило на патот пат Охрид – Кичево кај Пресека

Либертас - пред: 4 часа

Автомобил вечерва се запалил на магистралниот пат Охрид – Кичево на планинскиот превој Пресека, објави Ohridnews . Ппоради опожареното возило сообраќајот на оваа делница извесен период беше во прекин, по што е ...

17 поврзани вести »

Се разгледува можноста Весел Мемеди да биде исклучен од владата?

Либертас - пред: 5 часа

Владините коалициски партнери ја разгледуваат можноста НДП на Весел Мемеди да биде исклучена од владата, објави телевизијата Алсат-М . Мемеди ниту ги потврдил ниту ги демантирал ваквите информации.

7 поврзани вести »

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ не ја прифаќа оставката на Груевски, гласаше против вонреден Конгрес

Либертас - пред: 5 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ поднел неотповиклива оставка пред Централниот комитет, но членовите кои гласале јавно, не прифатиле да се оди на Конгрес за избор на нов лидер. Само триесетина членови на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ гласале “за“ оставката на Никола ...

65 поврзани вести »

Македонија ќе бара помош од ЕУ за борба против корупцијата

Либертас - пред: 6 часа

Македонија ќе побара од Европската комисија (ЕК) контрола на корупцијата преку посебен европски механизам за мерење на корупцијата. Механизмот го креираше ЕК за нејзините земји членки. НОВА дознава дека македонските власти ќе побараат од Комисијата ...

55 поврзани вести »

(ВИДЕО) Мицковски: Не е исклучена можноста јас да седнам на претседателското столче

Либертас - пред: 6 часа

„Не е исклучена можноста јас да седнам на претседателското столче“, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Кристијан Мицковски, пренесе Макфакс . „Според него, точките од дневниот ред на Централниот комитет на партијата кој се одржува ...

11 поврзани вести »

ФОТО: Груевски сам дојде на протестот пред затворот Шутка

Либертас - пред: 6 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и вечерва присуствуваше на протестот пред Истражниот затвор во Шуто Оризари, а против приведувањата пратеници и други лица за учество во настаните во Собранието од 27 април годинава.

57 поврзани вести »

(ВИДЕО) Милошоски: Денеска ќе биде прифатена оставката на Груевски

Либертас - пред: 6 часа

„Денес ќе биде прифатена оставката на Никола Груевски, бидејќи претседателот ја најави како неотповиклива. Денес ќе се утврди дневниот ред на конгресот кој треба да го одржиме на 23 декември.

65 поврзани вести »

Груевски зборува за чесност и демократија

Либертас - пред: 8 часа

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Зошто тогаш Груевски сѐ уште медиумски е најактуелната личност иако е на заминување, иако е обезвластен, а постојано е во центарот на внимание на јавноста, дури повеќе и од вестите за ...

2 поврзани вести »

Повик до жителите на Центар – да пријават напуштени миленичиња и расфрлен отров

Либертас - пред: 8 часа

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ ги повикува граѓаните доколку забележат расфрлен отров во централното градско подрачје веднаш да се јават на телефонските броеви: 070 424685 Емилија Поповска и 075 437068 Јулија Малахова.

26 поврзани вести »

Украинската опозиција на протест, бара ослободување на Саакашвили

Либертас - пред: 8 часа

Украинци денеска маршираат низ центарот на Киев со барања за ослободување на опозицискиот лидер Михаил Саакашвили од притвор и за импичмент на претседателот на Украина Петро Порошенко. Повеќе од 2000 луѓе се собраа во паркот Шевченко во главниот ...

37 поврзани вести »

Клетва од пласичен експлозив

Либертас - пред: 8 часа

Поради клетва врз островот Локрум до Дубровник, последниве три века трагично умирале сите негови купувачи. Приказната почнува во 1023 година кога на денот на „Свети Бенедикт“ изгореа скоро сите куќи во Дубровник, па за да смилува Господ, ...

3 поврзани вести »

Едно лице рането во пукотница попладнево во Охрид

Либертас - пред: 9 часа

Едно лице е рането во пукотница што попладнево се случи во Охрид, во близина на кружниот тек на булеварот „Туристичка“ кај пресекот со улица „Бистрица“. Полицијата го потврди инцидентот без притоа да даде детали за случајот, освен дека повредениот ...

29 поврзани вести »

Автомобил се запалил на најгорниот паркинг во Сити мол

Либертас - пред: 11 часа

Во трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје, на најгорниот паркинг, од засега непознати причини избувнал пожар во патничко моторно возило „Мерцедес“ со тетовски регистерски таблици сопственост на М.А.(31) од Тетово.

14 поврзани вести »

Крадец од куќа во Струга одзел пари, злато и бела техника

Либертас - пред: 11 часа

Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Т.Н. (28) од Струга поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“. Како што информира денеска МВР, Т.Н.

8 поврзани вести »

Охрид денеска спортува во знак на подршка на Јане Велкоски и децата со ретки болести во Македонија

Либертас - пред: 11 часа

Со Хуманитарен турнир во ракомет и фудбал „Сите играме за Јане“ Градот Охрид денеска се вклучи во активностите за подигнување на свеста за посоењето ретки болести, истовремено и за поддршка за внесување на лекот „Спинраза“ во регистарот лекови за ...

14 поврзани вести »