TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

Предизборно тампонирале улици, кандидат за градоначалник делел материјал во конфекција

Либертас - 15.10.2017

Билтенот на Министеството за внатрешни работи открива низа неправилности и прекршувања на Изборниот закони во текот на вчерашниот ден. Во Полициска станица Пробиштип 46-годишниот Т.Т. пријавил дека од страна на еден од кандидатите за градоначалник ...

ЛИ2017/ Прекин на гласањето од половина час во село Ратево – имало ливчиња без сериски броеви

Либертас - 15.10.2017

На гласачкото место во село Ратево, Беровско во ООУ „Дедо Иљо Малешевски“ прекинато било гласањето половина час во терминот од 9,30 до 10 часот, бидејќи имало ливчиња без сериски ...

99 поврзани вести »

Концерт на Стинг во Скопје

Либертас - 15.10.2017

Легендата на светската рок-сцена Стинг вечер ќе одржи концерт во ВИП арената „Борис Трајковски“ во Скопје, во рамки на неговата светска турнеја „57th & 9th“ по повод истоимениот албум. Неговата промотивна турнеја почна во февруари годинава и ги ...

47 поврзани вести »

Жител на село Мусинци пријавил дека му бил даден поткуп за да гласа за кандидат за градоначалник

Либертас - 15.10.2017

Лицето Г.А. (24) од село Мусинци, битолско, пријавил дека во неговиот дом лицето Б.Р. од село Могила му дал 1000 денари со намера да го убеди да гласа за кандидат за градоначалник. Од страна на полицијата биле повикани лицата, а по извршениот ...

Ангелевски: Досега има 7 пријави за делење на поткуп

Либертас - 15.10.2017

Портпаролот на министерството за внатрешни работи, Тони Ангелевски на прес-конференција изјави дека од отворањето на гласачките места до 12 часот имало вкупно 7 пријави за делење поткуп. Тој не откри конкретно за што се работи и кажа дека полицијата ...

Пешак почина во сообраќајка на магистралниот пат Велес – Штип

Либертас - 15.10.2017

Во сообраќајна несреќа на магистралниот пат А-3 Велес – Штип кај клучката за село Каратманово, вчера околу 23,15 часот починал пешак. Како што информира МВР, патничко моторно возило „Пежо 406“ со струмички регистарски ознаки, управувано од О.М.

38 поврзани вести »

Нападната и ограбена 35-годишна тетовка

Либертас - 15.10.2017

Триесет и петгодишна тетовка синоќа била нападната и ограбена од непознатото лице на крстосницата на улиците „Благоја Тоска“ и „ЈНА“ во Тетово. Како што информира МВР, непознатото лице и се доближило на З.А.

12 поврзани вести »

ЛИ 2017/ Во Куманово излезеноста до 10 часот 8,1 процент

Либертас - 15.10.2017

Во Куманово излезеноста до 10 часот според претседателот на ОИК, Звонимир Николовски е 8,1 процент. Во Куманово сите 167 места навреме се отворени, информира претседателот на ОИК Звонимир Николовски. Право на глас во општината имаат 92.639 граѓани.

99 поврзани вести »

Најмалку 189 загинати во самоубиствен бомбашки напад во Сомалија

Либертас - 15.10.2017

Најмалку 189 лица загинаа, а над 200 се повредени во најголемиот самоубиствен бомбашки напад во центарот на главниот град на Сомалија, Могадишу, соопштија полициски и болнички извори. – Тоа беше камион-бомба.

50 поврзани вести »

Приведени две лица поради тепачка за време на натпреварот меѓу ФК Вардар и ФК Шкендија

Либертас - 15.10.2017

Приведени две лица поради нарушување на јавниот ред и мир со меѓусебна тепачка за време на вчерашниот фудбалски натпревар помеѓу екипите на ФК Вардар и ФК Шкендија на Арената Филип Втори во Скопје. Како што информира МВР, вчера во 15.00 часот Б.М.

12 поврзани вести »

ЛИ2017/ Во Струмица до 10 часот гласале 9,3 отсто избирачи

Либертас - 15.10.2017

До 10 часот во Струмица, според Општинската изборна комисија, правото на глас го искористиле 9,3 проценти од избирачите. Како што изјави претседателот на комисијата Александар Чеботарев, засега гласањето се одвива мирно и без инциденти.

34 поврзани вести »

ЛИ2017 / Прекин во Аеродром, гласач по грешка две ливчиња ставил во една кутија

Либертас - 15.10.2017

На едно избирачко место во општина Аеродром имало прекин во гласањето, откако еден гласач кому му биле дадени четири гласачки ливчиња, а кога ги ставал во гласачките кутии кај себе имал само три, потврдија од Државната изборна комисија.

133 поврзани вести »

Американската филмска академија го исфрли продуцентот Харви Вајнстин

Либертас - 15.10.2017

Американската филмска академија, која ја доделува наградата Оскар, донесе одлука да го исклучи од своите редови продуцентот Харви Вајнстин, кој последниве денови се соочи со низа обвинувања за силување и за сексуално вознемирување.

19 поврзани вести »

Напад со нож поради расправија за паркирано возило

Либертас - 15.10.2017

Во расправија за паркирано возило на улица „Миладин Поповиќ“ вчера во Скопје сосед со нож нападнал друг сосед. Причина за нападот е тоа што пријател на еден од соседите, кој бил кај него на гости, го паркирал своето возило на уличката по која ...

18 поврзани вести »

МВР: Член на избирачки одбор добил закани и пцовки

Либертас - 15.10.2017

Член на избирачки одбор на избирачко место 2546 во ОУ „Кирил и Методиј“, во Скопје, пријавил денеска инцидент во ...

142 поврзани вести »

Во Аеродром не работат лифтови, токму денеска „се менуваат кочниците“

Либертас - 15.10.2017

На избирачкото место 2686 во општина Аеродром со интервенција на полицијата е прекинато гласањето, објави граѓанското здружение Цивил. На гласач му се дадени четири избирачки ливчиња, а кога тргнал да ги внесува во избирачките кутии имал само три.

142 поврзани вести »

Во Гостивар, до 10 часот на гласање излегле околу пет проценти од избирачите

Либертас - 15.10.2017

Според информациите на општинската изборна комисија во општина Гостивар до 10 часот правото на глас го искористиле 3.982 лица (пет отсто). Изборниот процес во оваа полошка општина засега се одвива без потешкотии или нарушувања на изборниот процес.

Скршено стакло и украден телевизор од штаб во Битола

Либертас - 15.10.2017

Во текот на ноќта помеѓу 13 и 14 октомври бил оштетен штаб на политичка партија во Битола, од каде што бил украден и телевизор. Непознат сторител со тврд предмет го скршил стаклото од штабот и го одзел телевизорот.

9 поврзани вести »

Кај некого желбата за дете никогаш не поминува: ново движење на жените без деца

Либертас - 15.10.2017

Кога Џоди Деј говореше пред полна сала на „TEDx talk“ зад неа, на позадината на сцената беа испишани натписи што самата ги избра за оваа прилика: „Лудата жена со мачките“, „Вештерка“, „Кариеристка“, „Баба Рога“, „Стара мома“.

Ограбена обложувалница во Скопје

Либертас - 15.10.2017

Непознато машко лице синоќа околу 22 часот со закана со пиштол од вработениот во спортската обложувалница „Златна копачка“ на ул. „Христо Татарчев“ во Скопје одзел околу 100.000 денари, по што го напуштил местото на настанот.

30 поврзани вести »